שתף קטע נבחר

החשבון נסגר: ישראל חיסלה את רוצחי הנערים

מהשב"כ נמסר כי בתום מבצע מודיעיני אותרו בחברון מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה שביצעו את פיגוע החטיפה. במהלך ניסיון מעצרם פרצו חילופי אש והשניים נפגעו. בחמאס אישרו: הם נהרגו

הבוקר (יום ג') הותר לפרסום כי לאחר מבצע מודיעיני מורכב של שירות הביטחון הכללי אותר בחברון מקום הימצאם של מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה שני תושבי חברון שביצעו את פיגוע החטיפה והרצח של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח. כך נמסר מהשב"כ. במקום פרצו חילופי אש והשניים חוסלו.

 

עוד בחדשות:

פסילת חוק המסתננים: הכנסת יוצאת למאבק

אבו מאזן לנתניהו: "סיים הכיבוש, עשה שלום"

 

זירת החיסול, הבוקר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
זירת החיסול, הבוקר(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

לפי ההודעה, הלילה בפעילות משותפת לשב"כ בסיוע ימ"מ וצה"ל בוצע ניסיון למעצר המבוקשים. במהלכו התפתחו חילופי אש וכתוצאה ממנו נפגעו שני המחבלים. דובר חמאס בחו"ל חוסאם בדראן אמר כי "שני אנשי הזרוע הצבאית של עז א-דין אל-קסאם מרואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה נהרגו אחרי מסע של הקרבה ונתינה. זוהי דרך ההתנגדות ואנחנו הולכים צעד בצעד איתה".

 

כמו כן, לוחמי יחידת דובדבן עצרו הלילה את בשאר קוואסמה, מחמד קוואסמה ותאאר קוואסמה, בניו של ערפאת קוואסמה העצור גם הוא מתאריך 14 יולי באשמה כי סייע לרוצחים להסתתר לאחר רצח הנערים.

כוחות הביטחון בחברון, הלילה ()
כוחות הביטחון בחברון, הלילה


ראש השב"כ וראש אמ"ן, אתמול. כבר הייתה להם סיבה לחייך? (צילום: יוסי יהושוע) (צילום: יוסי יהושוע)
ראש השב"כ וראש אמ"ן, אתמול. כבר הייתה להם סיבה לחייך?(צילום: יוסי יהושוע)

 

גורמים פלסטינים בחברון מסרו ל-ynet כי החל משעות הלילה המאוחרות נכנסו כוחות גדולים מאוד של צבא לעיר. הכוחות התרכזו ליד האוניברסיטה האיסלאמית. במקום ישנם גם בולדוזרים ונשמעו פיצוצים גדולים. התושבים הורחקו מהמקום.

 

לפי אותם גורמים, צה"ל הרס חלק מבית וחנות שנמצאים ליד האוניברסיטה בחברון. במקביל פשטו כוחות ביטחון על בית אחר - שם נמצאו הסייענים ממשפחת קוואסמה שנעצרו. הכוחות ביצעו "נוהל סיר לחץ" על הבית באמצעות דחפור שהרס חלקים ממנו עד אשר הסייענים הסגירו את עצמם.

 

כך בוצעה תקיפת המחבלים

בשעה 1:00 בלילה הקיף כוח של הימ"מ מבנה בן שתי קומות באחת השכונות הצפוניות של חברון. הקומה השנייה בגובה הכביש והרחוב והקומה התחתונה מתחת לכביש במדרון הגבעה. המבנה ששימש למטרות מסחריות נמצא לא רחוק מבית החולים אל-אהלי כקילומטר מדרום לכביש 35 שבו מתנהלת התנועה העיקרית מאזור קריית גת להר חברון.

 

בקומה התחתונה שמתחת למפלס הכביש הייתה נגרייה שבה הסתתרו שני הרוצחים. בקומה העליונה היו חנויות. כוח הימ"מ פתח באש לעבר קירות הקומה התחתונה וקרא למחבלים לצאת. לא הייתה תגובה. כוחות צה"ל אבטחו את הפעולה במעגל הרחב יותר וביצעו מעצרים של כמה מבוקשים בסביבה שסייעו למחבלים כנראה באספקת מזון, בהתרעות על נוכחות כוחות הביטחון וכדומה. אנשי השב"כ הם שסיפקו את המודיעין למבצע ותוך כדי המבצע.

 

מששני המחבלים לא נענו ולא יצאו מהמבנה, החליט מפקד הכוחות באזור בעצה אחת עם מפקד הימ"מ לפעול בצורה שלא תסכן את הכוחות הפושטים על הבית. מפקד אוגדת יהודה ושומרון תת אלוף תמיר ידעי הורה להביא מחפר גדול והוא גילח את הקומה העליונה שבה כאמור היו חנויות.

ב-1:00 בלילה ניתנה ההוראה. חברון, לפנות בוקר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ב-1:00 בלילה ניתנה ההוראה. חברון, לפנות בוקר(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

המידע שסיפק השב"כ היה שהמחבלים נמצאים בקומה התחתונה של המבנה. הם הגיעו למקום המסתור הזה רק לפני כמה ימים. בחודשים שעברו מאז רצח הנערים הם נעו ונדו ממקום מסתור אחד לשני, כשהם נעזרים בעיקר על ידי בני משפחת קוואסמה הענפה והנחשבת לאחת המשפחות המכובדות בחברון שרוב אנשיה משתייכים לחמאס. ביניהם גם חוסאם קוואסמה שנעצר לפני כמה שבועות והיה מפקד החוליה ומתכנן חטיפת הנערים.

 

המחפר פער חור בגג הקומה התחתונה. אנשי הימ"מ לא רצו להיכנס לקרב פנים אל פנים עם המחבלים כשהם נמצאים על מפלס אחד ולכן העדיפו ליצור מגע איתם מלמעלה אחרי שלא נענו לקריאה להיכנע. כשהמחפר פרץ חור בגג הקומה שבה נמצאו המחבלים הם היו במלכודת.

 

הימ"מ וכוחות צה"ל הקיפו את הבית מכל העברים, אולם אנשי הימ"מ לא היו צריכים לחכות זמן רב. הם ראו את ראשו של אחד המחבלים מגיח מתוך חור כשהוא יורה מכלי הנשק, רובה שבידו. השעה הייתה לפנות בוקר ובחשכה קשה היה להבחין מי מבין המחבלים זה היה. אנשי הימ"מ נתנו מכת אש עזה, המחבל נפגע וצנח חזרה לתוך החור. להערכת מפקד הכוח הוא כנראה נהרג.

 

המחבל השני לא יצא ואז השליכו אנשי הימ"מ רימונים, מטען נפץ וירו פנימה אל תוך הקומה התחתונה עד שהשתרר שקט. ההערכה היא שגם המחבל השני שגם הוא עדיין לא זוהה נהרג.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

במהלך המבצע לאיתור הרוצחים עצרו כוחות צה"ל בהכוונת השב"כ עשרות אנשים שנחשדו כמעורבים או סייענים. כך לאט לאט התברר שמשפחת קוואסמה היא שמעניקה את המסתור למחבלים או מאפשרת להם להחליף מסתור מדי כמה ימים. היא גם זו שדואגת לספק להם את צרכיהם. כאמור, הם הגיעו לבית שבו נלכדו הבוקר לפני כמה ימים בלבד. "ידיעת הזהב" שהובילה לחשיפת מקום המסתור הגיעה לשב"כ בשבוע האחרון אולם הוחלט לא למהר אלא לוודא שאלו השניים. לכן גם חלק מהסייענים נעצרו רק הלילה במקביל לפעולה על המבנה שבו הסתתרו הרוצחים.

 

סביר בהחלט להעריך שהזמן הרב שנדרש לשב"כ וצה"ל לאתר את השניים נבע מהעובדה שהם הסתמכו על "החוג הסגור" של בני משפחתם הגדולה אשר הסתירו מידע על הרוצחים בחקירות השב"כ בגלל קשר הדם שלהם עם הרוצחים ומפקד החוליה.

 

החטיפה והרצח בוצעו אמנם ביוזמה מקומית חברונית אבל משפחת קוואסמה כולה התגייסה להסתיר את הרוצחים במטרה למצוא דרך לאפשר להם להימלט כעבור זמן מה. יעד המילוט היה כנראה ירדן. לכן התארך המבצע אבל בסופו של דבר אחרי עבודת נמלים שבה נטוותה הרשת אותרו הסייענים שבסופו של דבר הוליכו אל הרוצחים.

 

מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף ידעי, אמר כי "מדובר במבצע ארוך ומורכב שבו השתתפו שב"כ, צה"ל וימ"מ. אתמול בערב הגענו לבשלות לגבי מיקומם של המחבלים. הם התחבאו במבנה, נלחצו ובאיזה שהוא שלב יצאו ופתחו באש. אחד נהרג במקום, השני נפל לקומה מינוס 1 ואני מניח שנהרג. ביציאה ללחימה אחד מהם היה עם M-16 והשני עם קלצ'ניקוב".

 

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, שוחח עם מפקד פיקוד מרכז אלוף ניצן אלון ובירך אותו על סגירת המעגל. "בערב ראש השנה נסתם הגולל והסתיים מבצע 'שובו אחים' שהחל ביום שישי 13 ביוני ונמשך לאורך כל תקופה זו בנחישות. הבטחנו למשפחות שער, יפרח ופרנקל כי נגיע לרוצחי בניהם והבוקר עשיתם זאת. המפקדים והחיילים בפיקוד המרכז אשר לא נחו מיום החטיפה ועד להשלמת המשימה הבוקר. אין נחמה למשפחות באבלם הכבד ובכאבם אך אני מקווה כי הוקל להם במקצת עם קבלת הידיעה שפגענו ברוצחי הנערים".

  

מרואן קוואסמה (29) היה עצור בעבר על רקע מעורבותו בפעילות צבאית של חמאס. הוא נעצר ב-2010 לאחר שאותר כחבר בתשתית חמאס בחברון, שממנה יצאה החוליה האחראית לפיגוע סמוך לבית חגי, שבו נרצחו ארבעה ישראלים. בנוסף הוא היה עצור כמה פעמים נוספות בעשור האחרון על רקע פעילות שבה היה מעורב. עמאר אבו עיישה (32), בן למשפחת פעילי חמאס, היה עצור בשנים 2006-2005 על רקע פעילות שבה היה מעורב.

הסריקות לאיתור הנערים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הסריקות לאיתור הנערים(צילום: EPA)

 

כבר למחרת החטיפה סומנו קוואסמה ואבו עיישה על ידי השב"כ כמעורבים בולטים בפיגוע החטיפה. בשבת שלאחר החטיפה דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי נשותיהם של השניים נחקרו במשך שעות. גופותיהם של שער, פרנקל ויפרח אותרו שבועיים לאחר שנחטפו ב"חירבת ארנבה" - צפונית לעיירה חלחול באזור חברון.

 

הגופות נמצאו בבור לא עמוק שנחפר על ידי חוטפיהם בוואדי שבין הכפר בית כחיל לחלחול, סמוך לבריכה חקלאית. המחבלים כיסו את מקום הקבורה בשיחים, ביריעת פלסטיק ובאבנים, אך כמה ימים לפני כן נמצאו בסמוך משקפיים וסנדל של אחד החטופים, ואלו מיקדו את המחפשים בשטח.

אזור מציאת גופות הנערים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אזור מציאת גופות הנערים(צילום: גיל יוחנן)

קוואסמה ואבו עיישה (צילום: AP) (צילום: AP)
קוואסמה ואבו עיישה(צילום: AP)

לפי הערכה, הנערים נורו זמן קצר לאחר חטיפתם, כחלק מתוכנית מוקדמת של החוטפים. אלו תכננו, על פי אותן הערכות, להרוג את החטופים שיצליחו להכניס למכוניתם, ואז לשאת ולתת על הגופות במועד שאותו הם יבחרו. בכפוף לכך, הם לא שיגרו דרישות לעבר ישראל, חלק מדפוס פעולה אופייני לחמאס ביהודה ושומרון.

 

"שלושת הנערים נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר מציאת גופות הנערים. "לבנו שותת דם, העם כולו בוכה עם המשפחות. נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן, וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם ולא יראו אותם עוד. חמאס אחראי וחמאס ישלם".

 

מבצע "שובו אחים" לאיתור הנערים וחוטפיהם יצא לדרכו זמן קצר לאחר האירוע. כוחות רבים סרקו שטחים סמוכים, הפעילו אמצעים מיוחדים ועצרו עשרות פלסטינים בתקווה לדלות מידע על הפעולה. ראש הממשלה ובכירי מערכת הביטחון הצהירו ללא הרף כי "הפעולות מתבססות על ההנחה כי הנערים עדיין בחיים",

אולם הערכות ביטחוניות אחרות - שהתבססו על מקרי עבר ועל ניתוח דפוסי פעולה חבלניים - גרסו שורה תחתונה פסימית יותר.

 

אחרי מציאת הגופות הותרה לפרסום "קלטת החטיפה", שבה נשמע גיל-עד שער לוחש לשוטר במוקד 100: "חטפו אותי". לאחר מכן נשמעו צעקות, קולות ירי ואנחות כאב. השוטרים לא השכילו להבין בזמן אמת מה קורה מעבר לקו ולהגיב במהירות, ובשל המחדל ניתנו לחוטפים שעות ארוכות להסתיר את גופות הנרצחים ולהימלט. הורי הנערים שמעו את ההקלטה כבר בימים הראשונים לאחר הרצח. רצף האירועים לאחר איתור גופות הנערים הוביל למבצע "צוק איתן" ברצועת עזה.

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה
מומלצים