שתף קטע נבחר

חיל האוויר הפיל מטוס קרב סורי בגולן

מטוס קרב סורי מסוג סוחוי 24 שחדר לשטח ישראל יורט בהצלחה באמצעות טיל פטריוט ששיגר מערך ההגנה האווירית של צה"ל. הערכה בצה"ל: המטוס התכוון להפציץ מעוזי מורדים בקוניטרה. ככל הנראה, הטייסים הסורים הצליחו לנטוש לפני התרסקות המטוס. בחודש שעבר יורט מל"ט שחדר מסוריה. מדובר ביירוט הראשון של מטוס קרב ממדינת אויב מאז 1985

חיל האוויר יירט הבוקר (יום ג') באזור רמת הגולן מטוס קרב סורי שחדר לשטח מדינת ישראל. בהודעת דובר צה"ל נאמר כי "המטוס יורט בהצלחה על ידי מערך ההגנה האווירית בגבול סוריה". גורמים צבאיים ציינו כי "הגילוי, הזיהוי והיירוט בוצעו באופן מקצועי ותקין וחיל-האוויר עמד במשימתו. היירוט בוצע באמצעות טיל קרקע-אוויר מסוג פטריוט". המטוס שהופל הוא מסוג סוחוי 24. מדובר בהפלה הראשונה זה 28 שנה של מטוס קרב שחדר ממדינת אויב. הפעם האחרונה הייתה ב-19 בנובמבר 1985.

 

גורם צבאי סורי מסר: "במסגרת התמיכה בדאעש וג'בהת א-נוסרה הטרוריסטיים, ישראל תקפה מטוס קרב סורי ויירטה אותו". שברי המטוס הסורי נפלו במרחב קוניטרה בשטח סוריה. במערכת הביטחון מעריכים שהמטוס הגיע להפציץ את מעוזי המורדים במעבר קוניטרה, שנכבש על ידם בחודש האחרון.

 

חיילי אסד מחפשים אחר שברי המטוס ()
חיילי אסד מחפשים אחר שברי המטוס

קצין בכיר בחיל האוויר עדכן כי "בשעה 8:57 חדר לשטח ישראל מטוס קרב מסוג סוחוי 24 וחצה 800 מטרים לשטח ישראל ואז התקבלה ההחלטה להפילו. מרגע ההחלטה ועד ההפלה חלפו דקה ועשרים שניות. ככל שאנו יודעים הייתה נטישה מוצלחת של אנשי הצוות הסורי. מטוס הסוחוי יכול לבצע משימות תקיפה וגם לנהל קרבות אוויר-אוויר".

 

הקצין אמר עוד כי "זיהינו שהמטוס הסורי מגיע בגובה ביניים בין 10 ל-14 אלף רגל. אלו גבהים שנוחים להיכנס לתקיפה. חדירה אווירית לשטח ישראל מאפשרת למטוס קרב להגיע בפחות מדקה לאזור הכנרת ותוך חמש דקות לכל מקום אחר. המטוס הסורי המריא כנראה ממזרח סוריה. אין לנו עניין עם המורדים, אבל אנו מבהירים: אין מקום שיחדור כל כלי אווירי לשטח הריבוני של ישראל".  

הטייסים הסורים נוטשים את המטוס. צילום שהעלו לרשת גורמי אופוזיציה בסוריה ()
הטייסים הסורים נוטשים את המטוס. צילום שהעלו לרשת גורמי אופוזיציה בסוריה

שובל טיל הפטריוט ששוגר לעבר המטוס הסורי. צפת, הבוקר (צילום: מלך גרסטל) (צילום: מלך גרסטל)
שובל טיל הפטריוט ששוגר לעבר המטוס הסורי. צפת, הבוקר(צילום: מלך גרסטל)

תושבת צפת סיפרה ל-ynet כי שמעה פיצוץ ורעש ומיהרה החוצה. "הספקתי לראות את שובל העשן למרות שהיו גם עננים", אמרה. "גם בפעם שעברה ראינו את השובל. אין חשש, אני חשה גאווה לראות את העוצמה וההגנה של חיל האוויר מעלינו".

 

התקרית הבוקר אירעה לאחר שבסוף אוגוסט יירט חיל האוויר, גם כן באמצעות פטריוט, מל"ט באזור גבול סוריה. מדובר צה"ל נמסר אז כי כלי הטיס הבלתי מאויש יורט על ידי טיל מסוג פטריוט באזור קוניטרה.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר הבוקר בהתייחסו להפלת המטוס הסורי כי "המטוס התקרב לשטח ישראל באופן מאיים, ואף חצה את קו הגבול. הבהרנו זאת בעבר ואנו מדגישים זאת גם עתה: לא נאפשר לכל גורם שהוא, בין אם מדובר במדינה או בארגון טרור, לאיים על ביטחוננו ולהפר את הריבונות שלנו. נגיב בתקיפות כלפי כל ניסיון שכזה, בין אם מדובר בטעות או בכוונת מכוון. אנו מחויבים, בראש ובראשונה, לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל, ונשתמש בכל האמצעים שברשותנו כדי לעשות כן".

 

פרשננו רון בן ישי מציין כי חדירת המטוס הסורי לשטח ישראל ברמת הגולן נעשתה כנראה בשוגג. המטוס היה במשימת סיור ואולי אף ניסה כאמור לתקוף את מאחזי המורדים ברמת הגולן, ממזרח לקו הפסקת האש עם ישראל. בשל סמיכות עמדות המורדים לקו הפסקת האש ("הקו הסגול") חצה המטוס מערבה את קו הגבול מאות מטרים ספורים, אולי אפילו פחות ולכן יורט בטיל פטריוט ששוגר לעברו מאזור הגליל.

 

היירוט התבצע בהתאם למדיניות התגובה הנהוגה בצה"ל בהוראת שר הביטחון והרמטכ"ל בשנים האחרונות לגבי מקרים כאלה. לפי מדיניות זו, ישראל אינה סובלת חדירות לשטחה ואפילו לא כניסת טנקים וארטילריה כבדים סוריים לרצועת האבטחה הסורית הסמוכה לקו הפסקת האש. זאת לפי כללי הפסקת האש שנחתמה לפני 40 שנה, אחרי מלחמת יום הכיפורים.

גבול ישראל-סוריה, הבוקר ()
גבול ישראל-סוריה, הבוקר

לעתים מסתפק צה"ל באזהרות אולם במקרים שבהם יש ירי מכוון לתוך שטח ישראל או במקרים שבהם כלי טיס סוריים חוצים את קו הפסקת האש לצה"ל יש הוראה קבועה ליירטם. כך לפני כמה שבועות כשכלי טיס לא מאויש חדר כאמור לשטח ישראל והופל בטיל פטריוט המיועד ליירט כלי טיס הטסים במהירות נמוכה ובגובה נמוך. כך קרה גם הבוקר.

 

הטיל שוגר בעת חציית קו הפסקת האש 

מתקני הגילוי והבקרה של חיל האוויר בצפון מדינת ישראל עקבו אחרי מסלול הטיסה של מטוס הקרב הסורי מאזור דמשק לכיוון רמת הגולן וכאשר התקרב לקו הפסקת האש הועמדה סוללת הפטריוט בכוננות שיגור. ברגע שהובחן כי המטוס חצה את קו הפסקת האש שוגר טיל לעברו והוא נפל והתרסק בשטח הגולן הסורי.

 

יצוין כי בשבועות האחרונים הצליחו המורדים להשתלט על כל שטח רמת הגולן כולל מעבר הגבול הישראלי בקוניטרה אולם עדיין לא הצליחו להשתלט על כביש דרעא-דמשק המוליך לבירה הסורית. למשטר יש גם מאחז באזור מורדות החרמון בכפר הדרוזי אל-חאדר. הכוח הדומיננטי בין המורדים הם אנשי ארגון ג'בהת-א-נוסרה המסונף לאל-קאעידה.

 

בשנה האחרונה נרשמו עשרות הזנקות של מטוסי קרב ישראליים לעבר הגבול בגולן בשל התקרבויות חשודות של מטוסי קרב סוריים לגבול במסגרת המלחמה במורדים. בחלק מהמקרים הגיעו המטוסים הסורים, בעיקר בדרום הרמה, עד למרחק של כמה מאות מטרים מישראל.

 

תושבים באזור: "שמענו רעש חזק מהשיגור" 

ראש אגף מודיעין טיס ברשות שדות התעופה פרסם הודעה שבה קרא לכלל הטייסים האזרחיים "לשמור מרחק של 10 קילומטרים מגבול ישראל-סוריה". הוא הוסיף כי ההגבלה חלה עד הודעה חדשה על כל סוגי כלי הטיס - כולל כלי טיס בלתי מאוישים ומרססים.

 

אמנון, שמתגורר בעמוקה שבגליל העליון, סיפר הבוקר: "טיל פטריוט אחד שוגר לכיוון רמת הגולן בסביבות 9:00. עכשיו יש פעילות מוגברת של מטוסים באזור. גם בפעם הקודמת ששוגר הטיל, באוגוסט, יצא לי לשמוע את השיגור".

 

עזריאל צונג, משכונת מרום כנען שבצפת, סיפר: "מדובר בטיל אחד ונשמע רעש חזק מהשיגור. השיגור ככל הנראה לכיוון סוריה. ישנן עכשיו הרבה גיחות של מטוסי חיל האוויר". מוטי וקנין, תושב אותה השכונה בצפת, תיאר: "זה נשמע כמו מפולת סלעים ארוכה".

 

דובר צה"ל בשפה האנגלית, פיטר לרנר, אמר לסוכנות הידיעות AP אחרי הפלת המל"ט באוגוסט כי כלי הטיס כנראה שייך לצבא הסורי ונכנס בטעות לשטח האווירי של ישראל. במקביל, רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה

 דיווחה אז כי הורגשה תנועה ערה של מטוסי חיל האוויר בדרום לבנון.

 

כמו כן, הלילה החלה המתקפה של ארצות הברית, בסיוע בעלות בריתה, נגד מטרות דאעש בסוריה. דובר הפנטגון האמריקני, הגנרל ג'ון קרבי, הודיע כי צבא ארצות הברית, בשיתוף פעולה עם מדינות אחרות, תקף יעדים של דאעש בסוריה. לדבריו, התקיפה נמשכת והיא כוללת הפצצות מהאוויר ושימוש בטילי טומהוק. "ההחלטה על התקיפה התקבלה מוקדם יותר היום על ידי הפיקוד המרכזי בצבא בהתאם לאישורו של הנשיא אובמה", הוסיף.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים