שתף קטע נבחר

הישג ללפיד בקרב על התקציב: תקציב הביטחון יגדל אך לא יועלו מסים

תקציב חדש לשנה החדשה: רגע לפני כניסת החג הסכימו לפיד ונתניהו על המתווה לתקציב 2015. עוד 8-7 מיליארד שקלים הועברו לביטחון לצורך כיסוי הוצאות המבצע. עמדת לפיד התקבלה: חוק מע"מ 0 יעבור, לא יועלו מסים, הגירעון יוגדל

ניצחון פוליטי משמעותי ליאיר לפיד בקרב על תקציב המדינה לשנת 2015: ראש הממשלה ושר האוצר סיכמו אתמול (יום ד') כי בתקציב 2015 לא יועלו מיסים. לצד זאת, במערכת הביטחון קיבלו עוד 8-7 מיליארד שקלים לכיסוי הוצאות "צוק איתן", נוסף על ששת המיליארדים שכבר קיבלו. בתום פגישה שנייה ולאחר ניסיון לסיים את המחלוקת סביב התקציב עוד לפני כניסת החג, הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד להסכמות - ולא רק בעניין התקציב, אלא  גם בנוגע לסוגיות נוספות שעומדות על הפרק וחוקים שצפויים להגיע לאישור במושב החורף של הכנסת. 

 

ניצח בקרב מול נתניהו. שר האוצר, לפיד (צילום: אילן ספירא) (צילום: אילן ספירא)
ניצח בקרב מול נתניהו. שר האוצר, לפיד(צילום: אילן ספירא)
 

בהודעה רשמית שפורסמה בתום הפגישה צוין כי תקציב הביטחון ב-2015 יהיה 57 מיליארד שקלים. בנוסף, סוכם כי יעד הגרעון לשנת 2015 בהצעת התקציב כפי שתובא בפני הממשלה, יעמוד על 3.4% ולא יכלול העלאת מסים. "התרשמנו שלפיד באמת לא רוצה בחירות", אמר גורם בכיר בליכוד, "ומשכך, אפשר היה להתקדם איתו גם בנושאי התקציב וגם לאשר את חוק מע"מ 0".

 

ההסכמות הביאו למצב שכל אחד מהצדדים למעשה קיבל את שלו. גורמים המעורים בפרטי הפגישה מספרים כי התוספת התקציבית שניתנה התאפשרה באמצעות גיוס כספים ממקורות מימון רזרביים ולפיד לא נדרש לקיצוץ נוסף במשרדים החברתיים או להעמקת הגרעון יותר ממה שהתכוון. במתכונת הזאת, בפועל קיבל יעלון כ-13 מיליארד שקלים בסך הכול למערכת הביטחון כפי שדרש, ומנגד, לפיד לא נדרש להעלות מיסים כפי שהצהיר.

 

כמו כן, בשיחות סגורות שהתקיימו אמש בהנהלת הקואליציה הובטח ללפיד כי חוק מע"מ 0 יאושר כבר בתחילת המושב בקריאה שנייה ושלישית. ההסכמות הובילו לכך שלפיד השיג את כל התנאים שעליהם התחייב שיקפיד, ואילו מערכת הביטחון קיבלה כמעט את כל הדרישות שהציבה.

 

בתום הפגישה הקודמת בין הצדדים, שנערכה יומיים קודם, נשלחו צוותי האוצר ונציגי ראש הממשלה "לעשות שיעורי בית" בנוגע למקורות תקציביים נוספים שמהם ניתן לגייס תקציב נוסף לביטחון, בעקבות דרישת מערכת הביטחון ובעיקר לאחר מבצע "צוק איתן". סלע המחלוקת היה גובה התוספת ודרישת לפיד להעביר את חוק מע"מ 0 כתנאי להישרדותה של הממשלה. בקואליציה תקעו את החוק וסירבו להעביר אותו בלי הסכמות על התקציב מחשש שלאחר שיאושר, אנשי יש עתיד יוכלו להפעיל שרירים ולמנוע העברת כספים נוספים למערכת הביטחון. אולם, כאמור, אתמול הם הצליחו להגיע לפריצת דרך.

 

גורם ביטחוני: זה לא מספיק, ממש ישראבלוף

שלשום ישבו נציגי יש עתיד עם נציגי הליכוד והקואליציה עד השעות הקטנות של הלילה על מנת לוודא שמספר סוגיות כבדות שממתינות לכנסת במושב הנוכחי יאושרו ללא תנאים. בקואליציה הביעו חשש שלאחר שלפיד יעביר את חוק המע"מ, שעלותו הוערכה תחילה סביב שלושה מיליארד שקלים, הוא יקשיח עמדות בנוגע לסוגיות החשובות לליכוד, ובכך יתפתח שוב משבר קואליציוני.

 

הפגישה הלילית נועדה להשיג הסכמות גם בנושאים נוספים, בהם חקיקה שתגיע למושב החורף. בליכוד הבינו שיש לקבע הסכמות עם לפיד, בין היתר בשל הצהרה שניתנה

השבוע על ידי שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שבמהלך הרמת כוסית של מפלגתו אמר: "לא ניתן יד לשינויים מבניים בקואליציה. לא נסכים שקואליציה תהפוך לגועליציה. או ממשלה בהרכב הנוכחי, או בחירות".

 

גורם ביטחוני בכיר אמר בתגובה: "מבחינתנו תוספת של 6 מיליארד שקלים לא תספיק. חד משמעית. זה מאלץ אותנו לעצור את הצבא כבר בחודשים הראשונים של השנה, לעצור אימונים, תהיה פגיעה בהצטיידות ובהתעצמות (כולל בכיפת ברזל), החיילים הסדירים יבצעו הרבה יותר תעסוקה מבצעית ויתאמנו הרבה הרבה פחות. המשמעויות של תקציב כזה יוצגו לראש הממשלה, לקבינט ולוועדת החוץ והביטחון".

 

"מבחינתנו מדובר ממש בישראבלוף, שידור חוזר של שנה שעברה", הוא המשיך. "אם ברור לאוצר ולנו שמערכת הביטחון תזדקק, ותקבל, תוספת במהלך השנה הבאה, אז בשביל מה המשחק הזה? במקום לסגור את הכול עכשיו באופן מסודר שמכבד את כל הצדדים, אנחנו שוב נגררים לדיון מיותר שסופו ידוע מראש. זה פשוט מיותר, וגם מאלץ את הצבא להתחיל את השנה הבאה בלי תוכנית מסודרת. זה לא איזה משחק חברה של יום שישי, כל הדבר הזה פוגע בצבא".


פורסם לראשונה 24/09/2014 16:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לפיד, נתניהו ויעלון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים