שתף קטע נבחר

אבו מאזן במתקפה על ישראל באו"ם: "היא הורסת את התקווה לשלום, נואשנו מהמו"מ"

הנשיא הפלסטיני שנאם בפני העצרת הכללית תקף את ישראל על רקע מבצע צוק איתן והכריז שבמקום לנהל מגעים עם ישראל - יפעל לסיום הכיבוש דרך מוסדות האו"ם. "ישראל הכריזה על שנת רצח עם נגד הפלסטינים", טען, "אף אחד לא יכול לתמוך בזכותה להגנה עצמית"

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נאם היום (ו') בעצרת הכללית של האו"ם וניצל את הבמה בניו יורק למתקפה ארוכה וחריפה נגד ישראל. "נואשנו מהמשא ומתן", הוא הכריז וביקש מהאו"ם להכריז על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 4 ביוני 1967, עם מזרח ירושלים כבירתה. "אנחנו מכינים טיוטת החלטה למועצת הביטחון במטרה להביא לסיום הכיבוש ולהשיג שלום דרך גופי האו"ם. צלצולי שעת העצמאות של פלסטין החלו".

  

אבו מאזן במהלך נאומו בעצרת הכללית של האו"ם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן במהלך נאומו בעצרת הכללית של האו"ם(צילום: רויטרס)

אבו מאזן הסביר כי המהלך "מבוסס על ההחלטות הרבות שהתקבלו בעצרת האו"ם ובמועצת הביטחון" והדגיש כי "אין ערך למשא ומתן אם אינו תלוי בלוח זמנים". יצוין כי ניסיון קודם של הפלסטינים להעביר החלטה במועצת הביטחון נכשל לאחר שארה"ב גייסה רוב של 9 מתוך 15 החברות במועצה כדי שהיא לא תצטרך להטיל וטו ודאי על החלטה כזו. בנאומו בעצרת הצדיק אבו מאזן את בקשתו בטענה כי לאחר שהאו"ם הכריז על 2014 כשנת סולדיריות עם הפלסטינים, "ישראל החליטה להפוך את השנה לשנת רצח עם נגד הפלסטינים".

 

"ישראל החליטה לפעול בניגוד לעמדת העולם ולהרוג ונשים וילדים ולהרוס את התקווה לשלום. הכיבוש הישראלי הוא צורה מכוערת של טרור בינלאומי", הוא המשיך. "בשנת 2012 הזהרתי שהכוח הכובש מתכנן נכבה חדשה נגד הפלסטינים - אני קורא לכם למנוע אותה ולתמוך בייסוד מדינה פלסטינית". הוא התייחס למבצע צוק איתן ואמר: "לא היה צורך באלפי תקיפות ורצח אלפים כדי להבהיר שצריך לסיים את הכיבוש".

 

אבו מאזן נואם בכל שנה בפני העצרת הכללית של האו"ם, ואף שהפעם הוא הציג כמובטח את תוכניתו המדינית - נאומו זכה לפחות תשומת לב מהעולם, שכן פרטי התוכנית כבר פורסמו בידי מקורביו. אבו מאזן התייחס בנאומו למבצע הצבאי בעזה בקיץ האחרון ואמר כי ישראל ביצעה שם רצח עם.

המשלחת הישראלית לא נכחה בזמן הנאום בשל החג (צילום: AP) (צילום: AP)
המשלחת הישראלית לא נכחה בזמן הנאום בשל החג(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"המלחמה האחרונה על עזה היא חלק מסדרה של פשעי מלחמה ויותר מחצי מיליון הפכו בעקבותיה לחסרי בית. אנו מדגישים כי זכות העם הפלסטיני להגן על עצמו ומדגישים את זכות העם הפלסטיני להתנגד לכיבוש ולהתנחלויות. אנחנו לא נשכח ולא נסלח על כך שפושעי המלחמה יימלטו מעונש. העם הפלסטיני דבק בזכותו הלגיטימית בהגנה על עצמו מול מכונת המלחמה הישראלית וההתנחלויות". 

 

עם זאת, הוא הדגיש כי הפלסטינים לא יוותרו על האנושיות שלהם. "אני מצדיע לכל מי שתמך בעם הפלסטיני ובחרמות נגד הכיבוש הישראלי - כל אלה הדגישו שהעם הפלסטיני אינו נמצא לבדו במערכה". הוא פנה למדינות החברות ואמר: "אף אחד לא יכול לטעון שלא ראה את היקף הפשע. אף אחד לא יכול לתמוך בזכות ההגנה העצמית של ישראל. אנחנו לא נשכח ולא נסלח על הפשעים. תושבי פלסטין עומדים איתן על זכותם להגן על עצמם בפני מכונת המלחמה של ישראל הכובשת הגזענית".

 

"הפלסטינים הפגינו רמות בלתי אפשריות של איפוק"

אבו מאזן התייחס גם לסבב השיחות הכושל האחרון מול ישראל ואמר כי הפלסטינים התאמצו להגיע להסכם מול ישראל ואף הפגינו רמות בלתי אפשריות של איפוק אל מול ההפרות החוזרות ונישנות של ישראל בנוגע להבנות המו"מ: "ישראל בנתה התנחלויות, הרסה בתים והחרימה אדמות".

 

"במהלך המשא ומתן, למרבה הצער, ממשלת ישראל אמרה את עמדתה האמיתית ולפיה היא מתנגדת לזכות השיבה

ולירושלים המזרחית כבירת המדינה הפלסטינית". הוא הוסיף כי ישראל מעוניינת בהשארת שטחים פלסטיניים מבודדים, מעין גטאות בלי גישה מהאוויר או מהים ובלי גישה למקורות מים, שיהיו נתונים לחסדי הצבא הישראלי והמתנחלים.

 

לדבריו, בשנים האחרונות הממשלה הישראלית נקטה צעדים שנועדו להחליש את הרשות הפלסטינית, למרות מאמציה של הרשות להקים מדינה דמוקרטית ראויה לחיים עם שכניה. הוא שב ותקף את ישראל וניסה להציגה כמדינה גזענית מהשורש: "ממשלת ישראל מבצעת את כל ההפרות שלה על רקע דתי והיא מקבעת את הגזענות בנאומים הרשמיים ובתכנים". הוא ציין כי הגזענות הזאת הובילה לחטיפתו ולרציחתו של הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר ממזרח ירושלים על ידי חבורת צעירים ישראלים ששרפה אותו בעודו בחיים.

 

בהמשך נאומו התייחס אבו מאזן גם לסוגיית הפיוס הפנים פלסטיני ואמר כי ישראל היא היחידה שהתנגדה ורצתה שהפלסטינים יישארו מפולגים. "כשמאמצינו הצליחו באמצעות דיאלוג והקמנו ממשלת פיוס לאומית כל מדינות העולם בירכו, חוץ מישראל". אבו מאזן לא פסח גם על הנושא שבו עוסקים רוב מנהיגי העולם - ארגון דאעש, ואמר כי לארגונים קיצוניים אלה אין קשר לאיסלאם שכן מדובר בדת סלחנית.

 

גורמים במשרדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחסו לנאומו של הנשיא הפלסטיני ואמרו כי "מדובר בנאום הסתה רצוף שקרים, כך לא מדבר מי שרוצה שלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים