שתף קטע נבחר

נתניהו בנאומו באו"ם: יש מזרח תיכון חדש, של סיכונים ושל סיכויים

את עיקר דבריו בעצרת הכללית של האו"ם הקדיש ראש הממשלה לשרטוט תמונת הסכנות האורבות לישראל ולעולם מצד האיסלאם הקיצוני. הוא אמר כי "דאעש זה חמאס וחמאס זה דאעש" וקרא לנטרול הגרעין האיראני. נתניהו גם שם דגש על שותפות עם מדינות ערב: "צריך לעבוד ביחד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם אמש (יום ב') בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק ושם הזהיר את העולם במילים קשות מפני האיסלאם הקיצוני ש"רוצה לשלוט בעולם". הוא השווה את ארגוני הטרור לסרטן ואמר ש"חמאס ודאעש הם ענפים מאותו עץ מורעל". הוא הציג תמונת משגרים שהציב חמאס בגן משחקים לילדים: "אלו פשעי המלחמה האמיתיים". הוא גם שיבח את "החיילים האמיצים שגילו את המוסר הגבוה ביותר מכל צבא בעולם". בסוף דבריו דיבר על סיכויי השלום בשותפות עם מדינות האזור.

 

"יש מזרח תיכון חדש והוא מציג סכנות חדשות, אך גם הזדמנויות חדשות. ישראל מוכנה לשתף פעולה עם מדינות האזור כדי להשיג את המטרות האלה. פירוק האיסלאם הקיצוני ותוכנית הגרעין האיראנית יובילו לשלום ולשגשוג". הוא סיים את דבריו בפסוק של הנביא ישעיהו: "'למען ציון לא אחשה ולמען ירושלים לא אשקוט, עד יצא כנגה צדקה וישועתה כלפיד יבער'. בוא נבעיר לפיד של אש של תקווה וצדק למען עתידנו".

 

נתניהו מציג תמונה של משגרי חמאס בגן שעשועים  (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו מציג תמונה של משגרי חמאס בגן שעשועים (צילום: AP)

"אני מגיע מירושלים לדבר בשם עמי, עם ישראל. אני מגיע כדי לדבר על הסכנות שעומדות בפנינו והאפשרויות שרואים. אני בא כדי לחשוף את השקרים שנאמרו כאן מעל במה זו נגד מדינתי ונגד החיילים האמיצים שמגנים עליה. גבירותיי ורבותיי, אנשי ישראל מתפללים לשלום, אך תקוותנו ותקוות העולם בסכנה כי לכל מקום שאנחנו מסתכלים, האיסלאם הקיצוני צועד. אלה לא קיצונים ולא איסלאם - אלא האיסלאם הקיצוני והקורבנות הראשונים שלהם הם מוסלמים. אבל הם לא מרחמים על אף אחד. נוצרים, יזידים, ואין קבוצה אתנית שמוגנת מפניהם".

 

הוא הזהיר ש"האיסלאם הקיצוני רוצה לשלוט בכל העולם": "זה נראה מוגזם לחלק מהאנשים כי זה מתחיל בקטן כמו סרטן שתוקף את גוף האדם, אבל אם לא משתלטים זה גדל ומתפשט ויש לו גרורות. אנחנו חייבים להסיר את הסרטן לפני שיהיה מאוחר מדי. בשבוע שעבר הרבה מהמדינות מחאו כפיים לנשיא אובמה שרוצה להילחם בדאעש, אבל אותן מדינות מתנגדות לישראל שנלחמת נגד חמאס. הן כנראה לא מבינות שחמאס ודאעש הן ענפים של אותו עץ מורעל".

נתניהו במהלך נאומו (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
נתניהו במהלך נאומו(צילום: שחר עזרן)

רעיית ראש הממשלה ביציע העצרת הכללית (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
רעיית ראש הממשלה ביציע העצרת הכללית(צילום: שחר עזרן)
 

בהקשר זה הזכיר נתניהו כי מנהיג דאעש אמר לפני חודשיים ש"יום יבוא והאיסלאם יהרוס את אידיאל הדמוקרטיה". חאלד משעל אמר למערב: "בשם אללה, אתם תובסו. האומה שלנו תשב בראש העולם". לדבריו, המטרה הראשונה של חמאס היא להרוס את ישראל, אך גם הם רוצים חליפות. התמונה המצטיירת שבמסגרתה האיסלאם הקיצוני שואף לשלוט על העולם נראית לדברי נתניהו "טירוף", אך הוא הזכיר שכך התייחסו גם לנאצים כאשר האידיאולוגיה הקיצונית שלהם נכנסה לחיינו.

 

איראן - האיום הגדול ביותר 

הוא ציין שאיראן, שהיא המשטר המסוכן בעולם כדבריו, מנסה להשיג נשק גרעיני ותהווה את הסכנה הגדולה ביותר, "זה יהיה האיום הגדול ביותר על כולנו. זה דבר אחד להתמודד עם לוחמים איסלאמיים עם קלצ'ניקוב. זה דבר אחר להתמודד עם הלוחמים שמחזיקים בנשק להשמדה המונית. כולם דאגו בשנה שעברה בנוגע לנשק הכימי בסוריה. לאובמה מגיע קרדיט רב על הובלת המהלך להוצאת הנשק הכימי מסוריה. תארו לעצמכם אם דאעש היה מחזיק בנשק כימי ועכשיו נסו לדמיין אם איראן מחזיקה בנשק גרעיני. הייתם נותנים לדאעש להעשיר אורניום ולבנות מתקן למים כבדים? לא הייתם רוצים שזה יקרה. אם זה יקרה, ברגע שאיראן תייצר פצצה כל מתקפת הקסם הזו והחיוכים ייעלמו".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

השוואת נתניהו: הוצאות להורג של חמאס ודאעש (צילום: AP, רויטרס) (צילום: AP, רויטרס)
השוואת נתניהו: הוצאות להורג של חמאס ודאעש(צילום: AP, רויטרס)

הוא הזכיר את הנשיא רוחאני שנאם בשבוע שעבר ו"בכה בכי תנינים נגד המלחמה בטרור העולמי. אולי כדאי שהוא ידבר עם מפקדי משמרות המהפכה ויבקש מהם להפסיק את מתקפות הטרור על שני תריסרי מדינות וחמש יבשות. הבכיינות של נשיא איראן שהציג כאן באו"ם יכולה להירשם כהצגה הכי צבועה שראינו כאן מעולם".

 

נתניהו, שנאומו שודר ברשתות האמריקניות CNN, פוקס ניוז ו-MSNBC, התייחס למבצע "צוק איתן" שבמסגרתו החביא חמאס משגרים בתוך בתי ספר של האו"ם, ובין היתר הציג תמונה שצילמה רשת "פראנס 24" של משגרי רקטות שהוצבו בגן משחקים לילדים. עוד דיבר על השימוש באזרחים כמגנים אנושיים, והזהיר מפני הפיכת מועצת זכויות האדם ל"מועצת זכויות הטרוריסטים": "מלחמת ישראל בחמאס זו לא רק מלחמה שלנו. במשך 50 ימים, חמאס ירה אלפי טילים שרובם הגיעו מאיראן. תחשבו מה המדינות שלכם היו עושות אם היו יורים אלפי טילים על עריכם ואזרחיכם היו רצים למקלטים. לא הייתם נותנים לאזרחים שלכם להיות נתונים לאיום טילים".

 

"ישראל", כך אמר, "מתמודדת גם עם איום המנהרות. אנחנו מתמודדים גם עם מלחמת התעמולה. חמאס השתמש בציניות באזרחים שלו בעזה כמגנים אנושיים, ובבתי ספר של האו"ם כדי לירות על ישראל. כשישראל תקפה את המנהרות ואת יורי הרקטות, משפחות נפגעו. הם טענו שתקפנו בכוונה אזרחים. אנחנו לא. אנחנו מבכים על כל אזרח חף מפשע שנהרג. עשינו הכול כדי לצמצם פגיעה באזרחים. חמאס עושה הכול כדי שייפגעו אזרחים. חייגנו לתושבים כדי שיתפנו מהאזורים. אין מדינה בעולם או צבא בהיסטוריה שהיו עושים את זה".

 

באיראן תולים הומואים, אנחנו מגנים עליהם

ראש הממשלה דיבר על התעלמות מועצת זכויות האדם מהערכים שנמצאים תחת מתקפה, "אנחנו חיים בתקופה שהומוסקסואלים נתלים בכיכר בטהרן ומחצית מהחלטות המועצה מתייחסות דווקא לישראל. דווקא במדינה דמוקרטית שמגנה על הומואים ומיעוטים חיים בחברה חופשית".

 

גם רוחאני היה בנאומו של נתניהו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם רוחאני היה בנאומו של נתניהו(צילום: EPA)
 

"דוקטורט השקרים של אבו מאזן"

נתניהו הגיב באופן חריף לנאום "רצח העם" של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שבו האשים הנשיא הפלסטיני את ישראל בחיסול המשא ומתן המדיני וכן ברצח עם במסגרת מבצע "צוק איתן". "אני מניח שזה אותו עולם מוסרי שבו אדם שכתב דוקטורט של שקרים על השואה ושמתעקש על פלסטין נקייה מיהודים 'יודנריין', יכול לעמוד על הבמה הזו ולהאשים את ישראל באופן חסר בושה ברצח עם ובטיהור אתני".
 
נתניהו הציג כאמור תמונה של חמאס שעשה שימוש בגן שעשועים: "זה פשע מלחמה. אני אומר לאבו מאזן: אלה פשעי המלחמה ששותפיך בחמאס ביצעו ואתה אחראי להם. אלה פשעי המלחמה האמיתיים. היית צריך לחקור ולדבר על זה מעל במה זו בשבוע שעבר. ישראל השתמשה בטילים שלה כדי להגן על ילדינו, חמאס השתמש בילדיו כדי להגן על הטילים. במקום לחקור את ישראל, מועצת הזכויות של האו"ם בגדה בעקרונותיה. הם שולחים מסר ברור לטרוריסטים: השתמשו באזרחים כמגן אנושי שוב ושוב ושוב כי לצערי זה עובד".

 

למרות כל האתגרים, אמר נתניהו, "יש לנו הזדמנות היסטורית. מדינות ערב מובילות כיום חולקות את אותן סכנות כמו שלנו. איראן גרעינית והאיסלאם הקיצוני. האתגר שלנו הוא להפוך את ההזדמנות הזאת לשיתוף פעולה שיוביל לשגשוג במזרח התיכון. נוכל לפתח פרויקטים של מים, אנרגיה ועוד. השותפות יכולה גם להוביל לשלום בין ישראל לפלסטינים. כדי להשיג את השלום, עלינו לא רק להסתכל לרמאללה וירושלים אלא לקהיר, אבו דאבי, ריאד ועוד. המעורבות של מדינות ערב, אלה שמוכנות להביע תמיכה בכל המישורים, תוביל להצלחה. העם הישראלי הוא לא כובש באדמתו. אני מוכן לפשרה היסטורית. אני רוצה שלום כדי להשיג עתיד טוב יותר לעמנו. ישראל נסוגה מלבנון ומעזה ונוצרו שני ארגונים קיצוניים שירו עשרות אלפי טילים על ישראל. הסכנות הביטחוניות האלה חמורות יותר כיום. המזרח התיכון נמצא במצב של כאוס והאיסלאם הקיצוני משתלט על מדינות שמשטרים נפלו בהן. המרחק בין קווי 67' לפרברי תל אביב הוא כמו מבניין האו"ם לטיימס סקוור".

 

הוא הבהיר שישראל תגן על עצמה מפני כל איום, "למרות כל מה שקרה, יש את אלה שלא לוקחים ברצינות את הסיכונים הביטחוניים אבל אני כן". 

   

שר החוץ אביגדור ליברמן דחה את האשמותיו של אבו מאזן לאחר הנאום, והוסיף אתמול כי "אבו מאזן איבד קשר למציאות. נאומו היה מסר של שנאה להתלהמות, וזה מבהיר כי אין לו כוונה לעשות שלום עם ישראל". עוד אמר על אבו מאזן: "אני לא בטוח שיש לו לגיטימציה לדבר בשם הפלסטינים. ברור שאין לו שליטה על עזה ויש לי ספקות לגבי הסמכות שלו. אולי הנקודה האחרונה זה הבעיה איתו שהוא תמיד נעלב וזוכר את כל ההעלבות כלפיו מאז שהוא נולד. זו לא דרך לבנות אמון עם השותפים שלך".


פורסם לראשונה 29/09/2014 19:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר עזרן
נתניהו אמש בעצרת הכללית
צילום: שחר עזרן
מומלצים