שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   חידוש הביטוח? רק בהסכמת המבוטח והקלטתו
   החל ממרס 2015 יחוייבו חברות הביטוח להודיע למבוטחיהן בכתב על סיום הפוליסה ולקבל את אישורם לחידוש. ב-2016 הן יחוייבו גם לתעד את האישור

   בעקבות שלל תלונות של מבוטחים על חידוש אוטומטי של פוליסת הביטוח ללא ידיעתם, תוך ייקור הפוליסה בעשרות אחוזים, יחויבו בקרוב חברות הביטוח לקבל הסכמה מפורשת של לקוחותיהן להמשך הביטוח.

    

   לפני כחצי שנה פרסם אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר טיוטה בנושא, והיום (ג') מתפרסם החוזר המעודכן, לפיו חברת ביטוח המעוניינת לחדש פוליסת ביטוח, נדרשת לקבל את הסכמת המבוטח, בכתב או בע"פ. עוד נקבע כי על חברת הביטוח וכן סוכן הביטוח תהיה חובה לתעד את ההסכמה.

    

   החברות יידרשו להודיע 30 ימים מראש על מועד סיום תקופת הביטוח, ולפרט בהודעתן את עלויות התכנית שהסתיימה. יש לציין כי על פי הטיוטה הקודמת ,שפורסמה כאמור, בחודש מרס השנה, נדרשו חברות הביטוח לשלוח 2 מכתבים מקדימים אודות סיום הפוליסה – האחד, 45 יום לפני תום תקופת הביטוח, והשני, שבועיים לפני תום תקופת הביטוח. לטענת האוצר, שליחה של 2 מכתבים עלולה ליצור דווקא בלבול בקרב המבוטחים ולכן הוחלט להסתפק בהודעה אחת.

    

   כיום, חברות הביטוח אינן חייבות לשלוח למבוטחים הודעה מסודרת לפני תום תקופת הביטוח.

    

   הוראת הממונה תחול על ענפי ביטוח כגון ביטוחי רכב רכוש (עצמי וצד ג'), ביטוח דירות, ביטוח תאונות אישיות (לגבי פוליסות פרט עד שנה).

    

   על פי ההוראות, חברת ביטוח שלא קיבלה את הסכמת המבוטח לחדש את הפוליסה, ולא הצליחה להשיג אותו כדי לקבל את אישורו, רשאית לבטח את בעל הפוליסה, ללא הסכמתו, לתקופה של עד 21 יום, עד שתיצור איתו קשר. עבור אותה תקופה , לא יחוייב המובטח בתשלום, אלא אם כן, ארע מקרה ביטוחי או שהודיע כי ברצונו להמשיך את הפוליסה.

    

   למרות האיסור על חידוש אוטומטי של פוליסת הביטוח, ההוראות החדשות קובעות מספר חריגים ובהם פוליסות קבוצתיות וכן פוליסות ביטוח דירה במסגרת ביטוח המשכנתא.

    

   אם לא יחולו שינויים, ההוראות יכנסו לתוקף בחודש מרס 2015 , אשר החובה לתעד את בקשת המבוטח תיכנס לתוקף שנה מאוחר יותר, עקב צורך בהיערכות טכנולוגית מצידן של חברות הביטוח.

    

   לדברי האוצר, המהלך יגביר את מודעות המבוטחים לתאריך סיום תקופת הביטוח, לכיסוי הביטוחי שרכשו, למחיר ששילמו, ויאפשר להם לבצע רכישה מושכלת של תכנית ביטוח חדשה.

    

   הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר ציינה בעקבות פרסום ההוראות כי "החוזר מיטיב את מצבם של המבוטחים, והופך את תהליך חידוש הביטוח להזדמנות עבורם לבדוק את תנאי הפוליסה ולהתמקח על המחיר".

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים