שתף קטע נבחר

הבית הלבן לנתניהו: מכירים את העובדות בשטח

דוברת מחלקת המדינה הגיבה לדבריו של נתניהו ואמרה כי לממשל האמריקני יש מידע ברור ונוכחות בשטח על בנייה בירושלים. "באופן כללי חשוב להימנע מפעולות פרובוקטיביות שמקשות יותר להתקדם בדרכי שלום", היא אמרה

נמשך הפינג-פונג בין הבית הלבן לראש הממשלה: בממשל האמריקני מתחו ביקורת על הבנייה בכמה אזורים בירושלים, ראש הממשלה המליץ לאנשיו של ברק אובמה לבדוק את העובדות ואמש (יום ה') השיבה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי לדברים ואמרה: "הגבנו למידע מהשטח כשדיברנו על זה". במקביל, קראה צרפת לישראל שלא לבנות בגבעת המטוס.

 

הנשיא האמריקני הביע מורת רוח נוכח הכוונות לקידום התוכנית לבניית 2,610 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס בבירה. בראיון לרשת NBC אמר נתניהו: "אני חושב שהם צריכים להכיר קודם את העובדות. את יודעת? קודם כול, אלו לא התנחלויות. אלו שכונות בירושלים. יש לנו שכונות ערביות ושכונות יהודיות".

 

שכונת גבעת המטוס (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שכונת גבעת המטוס(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

 

אמש התייצבה הדוברת של מחלקת המדינה מול המצלמות והצהירה: "יש לנו מידע ברור ויש לנו נוכחות בשטח". בתגובה לדברי ראש הממשלה כי מדובר בשלב אחד

מהליכי הבנייה, אמרה הדוברת האמריקנית: " אנחנו מדברים על פעילות בהתנחלויות והעובדה שיש הרבה שלבים בתהליך והעובדה שהם ממשיכים - לכן הבענו את דאגתנו".

 

האמריקנים הבהירו כי עמדתם לא השתנתה. "באופן כללי חשוב להימנע מפעולות פרובוקטיביות שמקשות יותר להתקדם בדרכי שלום", היא אמרה. ג'ן סאקי הוסיפה כי למרות הביקורת ישראל נותרה בת ברית ושותפה ו"זה לא השתנה". על דברי נתניהו בראיון לרשת MSNBC שאם יושג הסכם רע עם איראן יש לישראל זכות להגן על עצמה, אמרה הדוברת האמריקנית "לא נקבל הסכם רע".

 

ראש העיר ירושלים ניר ברקת הגיב אף הוא לביקורת האמריקנית: "בנייה בירושלים לא רק שאינה מרעילה ומזיקה - היא הכרחית, חשובה

 ותימשך בכל הכוח והעוצמה. לא אתן את ידי להקפאת בנייה ליהודים בבירת ישראל. אפליה על פי דת גזע ומין אינה חוקית לא בארה"ב ולא באף מדינה נאורה אחרת. 2,600 הדירות בגבעת המטוס שאישרנו כבר לפני שנתיים יאפשרו ליותר צעירים לגור בירושלים, לבנות בה את עתידם, ויחזקו את בירת ישראל. לא נתנצל על כך".

 

בעירייה הסבירו כי לפני שלושה שבועות התבצע הליך פורמלי של מתן תוקף לאישורי הבנייה. הוא אמנם מקדם מעט את התוכנית, אבל השלב הבא כלל לא תלוי בעירייה אלא במנהל מקרקעי ישראל, שישווק ויפרסם במכרזים את הקרקע לקבלנים. עוד נמסר, כי מספר היחידות בגבעת המטוס שמוקצות לערבים נע בין 600 ל-800. אלה אמורות להתחבר לשכונת בית צפאפא.


פורסם לראשונה 02/10/2014 22:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שכונת גבעת המטוס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים