שתף קטע נבחר

שבדיה מתכוונת להכיר במדינת פלסטין

ראש הממשלה הטרי ניצל את נאום ההשבעה שלו כדי להכריז בפני הפרלמנט על כוונתו להכיר בפלסטין. "פתרון שתי המדינות הוא הדרך לסיום הקונפליקט", אמר. החשש: מדינות נוספות באיחוד ילכו בעקבותיה

שבדיה צפויה להיות המדינה האירופית המרכזית הראשונה שתכיר בפלסטין. ראש הממשלה הטרי סטפן לופבן הכריז היום (ו') בנאום ההשבעה שלו כי ממשלתו החדשה מתכוונת להכיר במדינה פלסטינית. "הקונפליקט בין ישראל לפלסטינים ניתן לפתרון רק דרך הקמת שתי מדינות", הוא אמר בפנייתו לפרלמנט.

 

האסיפה הכללית של האו"ם אמנם הכריזה בפלסטין דה פקטו כמדינה ב-2012 אולם האיחוד האירופי ורוב המדינות החברות טרם העניקו לכך תוקף רשמי. "פתרון שתי מדינות מצריך הכרה הדדית ורצון לדו-קיום בשלום. נוכח זאת, שבדיה תכיר במדינת פלסטין", המשיך לופבן. המהלך של שבדיה, שנחשבת לגורם משפיע בקביעת מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, עשוי לעודד מדינות נוספות לנקוט כמותה.

 

כמה ממדינות האיחוד האירופי, דוגמת הונגריה, פולין וסלובקיה, כבר הכירו בפלסטין - אולם כולן עשו זאת לפני שהצטרפו לארגון. אם הממשלה השבדית החדשה תממש את תוכניתה, שבדיה תהיה המדינה הראשונה שהכירה במדינה פלסטינית בעודה חברה באיחוד האירופי. הממשלה הקודמת סירבה להכיר בריבונות פלסטין, בטענה כי הרשויות הפלסטיניות לא שולטות בפועל על הטריטוריה שלהן.

 

לופבן עלה לשלטון בעקבות תוצאות הבחירות שנערכו בספטמבר, אז הצליחה האופוזיציה מהשמאל-מרכז לגרוף 43.7% מהקולות ואילצה את ראש הממשלה אז פרדריק רייפלנדט, שהקואליציה שלו זכתה ל-39.3 אחוזי תמיכה, להודיע על התפטרותו.

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הצהיר עוד טרם נאומו בעצרת האחרונה של האו"ם כי בכוונתו לפנות למוסדות האו"ם כדי להביא להקמת מדינה פלסטינית ושלשום הפיצו הפלסטינים לחברי מועצת הביטחון טיוטת הצעה שבה ביקשו להכריז על נובמבר 2016 כתאריך יעד לנסיגה ישראלית לקוי 67'. בטיוטת ההצעה קראו הפלסטינים לאו"ם להכריז על ירושלים כבירתן של שתי המדינות - ישראל ופלסטין - ולפתור את בעיית הפליטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים