שתף קטע נבחר

מחקר: ויטמין D עוזר להצלחת טיפולי פוריות

חוקרים גילו קשר בין רמת הוויטמין D לשיעורי ההצלחה בטיפולי הפריה חוץ-גופית: העוברים של נשים בעלות רמת ויטמין תקינה היו איכותיים יותר - וסיכויי קליטתם ברחם היו גבוהים יותר, מדווחים ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות"

הצלחה של טיפולי פוריות קשורה בין השאר לרמת ויטמין D בדם. כך גילו חוקרים איטלקים מאוניברסיטת מילאנו. החוקרים מצאו שנשים עם רמת ויטמין D תקינה הצליחו להרות בעזרת הפריה חוץ-גופית (IVF)‬ בשיעור כמעט כפול.

 

נוסף על כך, העוברים של אותן נשים היו איכותיים יותר, וסיכויי קליטתם ברחם היו גבוהים יותר. החוקרים מציינים כי ידוע ממחקרים קודמים שמחסור בוויטמין D מפריע לפוריות ביונקים, אך המידע בנוגע לבני אדם היה ברור פחות. 

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

משפרים את הפוריות:

בעיות פוריות: מתי יש באמת סיבה לדאגה

פעם אחת במקום 7: זריקה חדשה לטיפולי פוריות

טיפולי פוריות: 6 חידושים שיעזרו להיכנס להריון

 

במחקר השתתפו 154 נשים עם מחסור בוויטמין D ו-181 נשים עם רמות ויטמין D תקינות בנות ‭42-18‬ ובמשקל רזה עד בינוני. בבדיקה של הצלחת הטיפול וקליטת ההיריון דיווחו החוקרים כי ‭31%‬ מהנשים עם רמת ויטמין D תקינה הצליחו להרות, לעומת ‭20%‬ מהנשים עם רמת ויטמין D נמוכה.

 

ניתן להבין טוב יותר איך קשור ויטמין D להצלחת טיפולי פוריות בהסבר של חוקרים גרמנים מהמרכז הרפואי לנשים בהיידלברג.

 

לדבריהם, לוויטמין D יש השפעה מיטיבה על רירית הרחם. באחד המחקרים נמצא שלנשים עם שחלות פוליציסטיות, שקיבלו תוסף ויטמין D במהלך טיפולי פוריות, הייתה רירית רחם עבה יותר, נתון שיכול לשפר את הצלחת הטיפולים.

 

עוד נמצא שתוספת של ויטמין D הפחיתה את הסיכון לדלקת רירית הרחם, השכיחה במצבים של הפרעת פוריות. החוקרים מצאו עוד כי מחסור בוויטמין D קשור לכאבי מחזור חזקים, למיומות (שרירנים) ברחם ולרזרבת הביציות של נשים מבוגרות.

 

החוקרים ממליצים לנשים שעוברות טיפולי פוריות לוודא שרמת הוויטמין D שלהן נמצאת בתחום הנורמה. טיפול בוויטמין D יכול לסייע גם במקרים של דלקת רירית הרחם (אנדומטריוזיס).‬

 

בעבר נהגו להגביר את ייצור הוויטמין D בגוף על ידי חשיפה לשמש בשעות הצהריים, אך עקב הסיכון הבריאותי מעדיפים כיום פתרונות אחרים, כמו תוסף מזון או תזונה עשירה בוויטמין ‭.D‬

 

מומלץ לבחור בתוסף בטיפות, נקי מחומרי שימור ומממתיקים מלאכותיים.

 

טפטפו את הכמות המומלצת ישר לפה או לכפית, תמיד אחרי ארוחה גדושה, כדי לשפר את הספיגה.

 

מזונות עשירים בוויטמין D הם בעיקר דגי בריכה ישראליים, דג סלמון וכבד. כמות קטנה יותר נמצאת במוצרי חלב, בביצים ובמזונות מועשרים בוויטמין ‭.D‬

 

הכותבת היא דיאטנית קלינית , "טל הבריאות - המרכז לתזונה נכונה",‬ חברת עמותת הדיאטנים עתיד
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תוספת של ויטמין D הפחיתה את הסיכון לדלקת רירית הרחם
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים