שתף קטע נבחר

צה"ל ירה בגבול הצפון: "חייל לבנוני נפצע"

כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי חייל נפצע בידו מירי של פטרול ישראלי באזור הר דב, והצבא הלבנוני השיב אש. צה"ל: "חשודים חצו את הגבול". בינתיים בגולן, שלוחת אל-קאעידה בסוריה השתלטה על אזור אסטרטגי בפאתי קוניטרה. חשש בצה"ל: אין ריבון צבאי בצד השני

תקרית אש חריגה בגבול לבנון: כוח צה"ל בגבול לבנון ירה בצהריים (יום א') לעבר חוליית חשודים, שלפי הודעת צה"ל חצו את קו הגבול הבינלאומי ("הקו הכחול"). אחד מהם נפגע ככל הנראה מירי מנשק קל, ולפי דיווחים בלבנון היה זה חייל בצבא המדינה. החוליה נמלטה צפונה.

 

החולייה הלבנונית מנתה שניים או שלושה חמושים, שחצו את קו הגבול בקו הרכס של הר דב - אזור שבו אין גדר. ולאחר שזוהו על-ידי כוח צה"ל נפתה לעברם אש. בצבא אומרים כי לא נפתחה אש לכיוון החיילים, בניגוד לטענת הלבנונים. לפי הודעת דובר צה"ל, נסיבות האירוע נבדקות. כלי תקשורת לבנוניים דיווחו כי הירי כוון לעבר עמדה של צבא לבנון באזור הר דב, והושב ירי לכיוון הכוח הישראלי.

 

ברשת "אל מנאר" של חיזבאללה דווח כי החייל נפצע בידו והועבר לבית החולים. לפי הדיווח בתחנה, סיור של צה"ל התקרב לאזור א-סדאנה והעימות החל כשצבא לבנון ניסה לבלום אותו. גורם ביטחוני אמר לעיתון א-נהאר כי אחרי פציעתו של החייל הלבנוני התקרית דווחה ליוניפ"יל והשקט חזר לאזור.

 

לוחמי ג'בהת א-נוסרה ליד קוניטרה (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
לוחמי ג'בהת א-נוסרה ליד קוניטרה(צילום: מתוך טוויטר)

 (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
(צילום: מתוך טוויטר)
 

צבא לבנון הגדיר את התקרית בגבול כאירוע "תקיפה" ושם ממשיכים לעקוב אחר המתרחש בתיאום עם כוח יוניפי"ל. בהודעה רשמית שפרסם הצבא נמסר כי אש נפתחה לעבר אחת מעמדותיו באזור א-סדאנה בדרום לבנון. כתוצאה, אחד מהחיילים נפצע באורח לא קשה.

 

בהודעה נמסר עוד כי כוחות צבא לבנון נכנסו למצב של כוננות ובמקביל נקטו את אמצעי ההגנה הנדרשים.

 

בינתיים, גם בגזרה המזרחית משם נשאר מתוח. בתקופה האחרונה הופנה מוקד תשומת הלב התקשורתית בסוריה לתקיפות האוויריות נגד מעוזי דאעש במדינה. אבל כל אותה העת נמשכים גם הקרבות בין צבאו של בשאר אסד לבין המורדים, וגם לא הרחק מהגבול עם ישראל. היום טען ארגון ג'בהת א-נוסרה האיסלאמיסטי כי ביחד עם ארגוני מורדים אחרים הצליחו להשתלט על האזור האסטרטגי תל אל-חארה שבפרברי קוניטרה.

 

לפי גורמי אופוזיציה בסוריה, ההשתלטות של אנשי שלוחת אל-קאעידה בסוריה על אזור תל אל-חארה פותחת למעשה עבור המורדים את הנתיבים החשובים ביותר שמחברים בין פרברי דרעא המערביים,

פרברי דרעא הצפוניים ופרברי קוניטרה הדרומיים. בתמונות לאחר הכיבוש האיסלאמיסטי נראה עשן המיתמר בתל אל-חארה, בעקבות הקרבות העזים עם צבא אסד.

 

כתבה ב"ניו יורק טיימס" ממפה את האיומים על ישראל בגזרה הצפונית, בעקבות המצב החדש - ההתחזקות של דאעש וההתקרבות של ג'בהת א-נוסרה וארגונים איסלאמיסטיים אחרים לגבול. "השמיים הפכו למעוננים - יותר אפורים ושחורים", אמר על כך אלוף במיל' אייל בן ראובן. "זה כמו חבית אבק שריפה שמספיק גפרור אחד קטן כדי להצית את כולה ברגע".

 

הצבא לא סיפק פרטים על זליגות הירי משטח סוריה לישראל, אך אמר כי לא היו יותר מ-100 מקרים כאלה. קצין בכיר בחטיבה שהוקמה אשתקד אמר כי הדאגה העיקרית היא כיצד יישמר הסכם שביתת הנשק עם סוריה מ-1974, "בזמן שאין אף ריבון צבאי בצד השני". לדבריו, "עכשיו אנחנו מתכוננים לסוג שונה של איום - איום הטרור והקיצונים האיסלאמים".

 

Read this article in English

 

 

אחיה ראב"ד השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
קרבות בין כוחות אסד למורדים בגולן הסורי
צילום: EPA
מומלצים