שתף קטע נבחר

לפיד ל-ynet על מחאת ברלין: "החבר'ה האלה צודקים, נכניס מוצרים לפיקוח"

רגע לפני אישור התקציב ובעיצומה של המחאה המתחדשת על יוקר המחיה בישראל, התארח שר האוצר באולפן ynet והתייחס לפערי המחירים בין ישראל לעולם: "אלה דברים בלתי-נסבלים". עוד אמר כי "התקציב חברתי ועוזר לפריפריה"

שר האוצר יאיר לפיד התראיין הבוקר (יום ג') באולפן ynet כשברקע שבה ומתחדשת המחאה נגד יוקר המחיה בישראל, אחד הנושאים המרכזיים במצע של "יש עתיד" לפני הבחירות שהבטיחה להביא לשיפור מהותי בתחום. "הזכרת את מחאת ברלין. זו דוגמה - יש בתוך התקציב הזה תשתית שלמה של החזרת הפיקוח על המחירים כי זה בלתי-נסבל, החבר'ה הצעירים האלה צודקים, המחירים בלתי-נסבלים, ורשתות המזון צריכות לדעת - אנחנו נכניס מוצרים לפיקוח".

 

 

לפיד הזכיר את הגבינה הלבנה ואת השמנת שהוכנסו לפיקוח, "עשו מזה צחוק כשהכנסנו את זה לפיקוח - המחירים ירדו. אלה דברים משמעותיים. אני רוצה להסביר על זה משהו. להוריד מחירים - זה לא קורה בבום". עוד אמר כי הממשלה פועלת בעניין יוקר מחירי הדיור וכי בניית 50 אלף יחידות דיור לוקחת זמן. "האנשים היחידים שאין עליהם ביקורת הם אנשים שלא עושים דברים. מע"מ אפס הוא רק נדבך אחד בתוך תוכנית רחבה".

 

"עכשיו מתחילים להתפרסם פרקים מדו"ח מבקר המדינה על משבר הדיור", הוסיף לפיד והזכיר ש"משבר הדיור מתחיל מ-2008. איפה היו כל האנשים שמבקרים עכשיו בזמן שמפלצת הדיור באה לזלול דור שלם?".

 

המחאה הנוכחית מתמקדת ביוקר המחיה הישראלי וזכתה להד ציבורי בעקבות הקמת עמוד הפייסבוק "עולים לברלין". חשבונית קנייה ממרכול גרמני שפורסמה במסגרתו עוררה מרמור מצד אזרחים רבים, וגררה תגובות זועמות. "הרגע ששבר אותי בישראל לא קרה בעיצומם של מילואים, התקפת רקטות, או מכתב מאיים מהמשכנתא שלמזלי לא לקחתי", כתב הישראלי שפרסם את החשבונית בדף הפייסבוק. "הוא קרה ברגע פשוט לכאורה, כשקלטתי בסופר שאני מתלבט אם לקנות רביעיית מילקי לילדים, או שאולי היום נוותר. כאן, אני לעולם לא מתלבט על אוכל בסופר. בחיים לא".

  

אמש התייחס פרופ' מנואל טרכטנברג, מי שעמד בראש הוועדה הממשלתית שהוקמה בשלהי המחאה החברתית, לוויכוח הציבורי שמתעורר תדירות באשר ליוקר המחיה הישראלי. "ישנם פערים בלתי נתפסים בין מוצרים שנמכרים בישראל לבין מדינות בניכר. זה הכישלון הכי משמעותי", אמר.

 

"זה לא תקציב חלומות", אמר לפיד, "כי אין דבר כזה תקציב חלומות. זה תקציב טוב, תקציב חברתי". לפיד ציין כי התקציב הנוכחי לא פגע בפריפריה. "זה תקציב שעוזר לפריפריה. זה שאומרים דברים לא-נכונים שוב ושוב לא הופך אותם לנכונים". הוא ציין שהוסיף 2.8 מיליארד שקלים לבריאות ועוד 1.4 מיליארד לרווחה.

 

הוא התייחס גם להגדלת שיעור הגירעון: "צפי הגירעון היה 4%. זה מספרים אבסורדיים. המשק הישראלי עמד באמת להתמוטט. הולכים בשנה של מלחמה, בתקציב שאמור לטפל בבעיה ביטחונית, לגירעון של 3.4% שאפילו חברות הדירוג אומרות שאין בעיה, אנחנו מאשרים לכם כי אנחנו מבינים שאתם נוהגים באחריות". על יחסיו עם נתניהו אמר: "אני עובד עם ראש הממשלה בסדר גמור בעניינים הכלכליים. הוא לא מרבה להתערב לי ואני רואה בזה הבעת אמון. את התקציב הזה אנחנו מעבירים ביחד".

 

בעניין תהליך השלום האשים את הפלסטינים בטרפוד המשא ומתן: "אנחנו לא צריכים להאשים את עצמנו במעשיו של אבו מאזן ולא כשחמאס יורה על ילדינו. מה שאנחנו רואים מהעולם הערבי בששת החודשים האחרונים לא מעורר באף אחד רצון להיות הרפתקנים מדי. צריך לקדם פתרון מדיני שמבוסס על הרעיון של היפרדות מהפלסטינים. אין לנו מה לחפש עם ארבעה מיליון פלסטינים במדינת ישראל". הוא קרא להפסיק להשקיע בהתנחלויות מבודדות, "שיום אחד יהיו חלק ממדינת פלסטין".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר יאיר לפיד באולפן ynet
צילום: מוטי קמחי
מומלצים