שתף קטע נבחר

כל מה שרצית לדעת על שוק ההון

מהו מדד הדקס, איך נקראת בורסת הסחורות בניו-יורק, מהו מכרז על מרווח הריבית, ומה זו הנפקה? כל מה שרצית לדעת על שוק ההון במדריך המלא

  • הבהרה: המידע הכלול במדריך אינו מהווה תחליף לייעוץ האמור להינתן באופן פרטני על-פי צרכי הלקוח.
  • הבהרה: מודגש כי המידע אינו מהווה הצעה ו/או הזמנה לרכישת ניירות הערך, כמו כן פרסום זה אינו מהווה המלצה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.

 

הכירו: כך מתנהל המסחר בבורסה

מהי בורסה לניירות ערך?

הבורסה היא חברה פרטית שהוקמה על-ידי חבריה, הבנקים והברוקרים, בשנת 1953, במטרה למסד ולשרת את המסחר בניירות ערך בישראל. הבורסה מפעילה מערכות מסחר ממוחשבות בכל ניירות הערך הנסחרים: מניות, המירים, אג"ח, מק"מ, תעודות סל , תעודות בחסר ואופציות. היא גם אחראית על סליקת המסחר, המתבצעת על-ידי מסלקת הבורסה. הסליקה משלימה את פעולת המסחר: לאחר רכישת המניה, המסלקה מעבירה לחשבון הבנק של הקונה, ובהעברת כסף תמורתה מקונה למוכר.

 

רוצים לדעת יותר? להמשך קריאת המדריך על המסחר בבורסה הקליקו כאן  

 

עולם המניות נפרש בפניכם

מהי מניה?

סוג של נייר ערך המהווה שטר בעלות על חלק מחברה, ומקנה למחזיק בה מעמד של שותף בחברה. מעמד כל שותף מתחזק ככל שבידיו יותר מניות.

 

מהי הנפקה?

גיוס כסף בבורסה באמצעות מכירת מניות (או ניירות ערך אחרים) לציבור המשקיעים. חברה המגייסת הון, משתמשת בו למימון פעילותה. המכירה יכולה להיות פרטית למספר מוגבל של קונים, או הנפקה לציבור החייבת בפרסום תשקיף.

 

רוצים לדעת יותר? להמשך קריאת המדריך על עולם המניות הקליקו כאן 

 

תמיד שאלתם את עצמכם מהו מדד המעו"ף?

מהו מדד ת"א 25 (מדד המעוף)?

מדד ת"א 25 הוא מדד הדגל של הבורסה, והוא מתפרסם מאז 1992 (בתחילה, תחת השם "מדד מעו"ף"). המדד כולל את 25 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה, והוא מהווה נכס בסיס לאופציות ולחוזים עתידיים שמנפיקה הבורסה. כדי להיכלל במדד, החברות צריכות לעמוד בתנאים הבאים: השיעור המינימאלי של החזקות הציבור לחברות במדד הוא 25%, והשווי המינימאלי של החזקות הציבור הוא 600 מיליון שקלים. בנוסף, המניות חייבות להימנות על 25 המניות הסחירות ביותר בבורסה.

 

משקל כל מניה במדד נקבע על-פי היחס בין שווי השוק שלה, לבין סך שווי השוק של 25 המניות המרכיבות את המדד. במידה שמשקל מניה בודדת גבוה מ-9.5%, משקלה במדד ייקבע ל-9.5%, והמשקל העודף יחולק באופן יחסי בין שאר המניות במדד.

 

רוצים לדעת עוד על כל המדדים בבורסת תל אביב? הקליקו כאן להמשך המדריך

 

רוצים השקעה עם תעודה?

תעודת סל - מכשיר פיננסי העוקב אחרי מדד נייר ערך מסוים ומעניק למשקיע תשואה המבוססת על ביצועי אותו מדד. המשקיע יכול לרכוש את תעודת הסל במקום לרכוש ישירות את סל ניירות הערך הכלולים במדד. ניתן להמיר את התעודה למניות המרכיבות את המדד או לקבל את שוויין הכספי, זאת לפי מדיניות התעודה הספציפית המוגדרת בתשקיף.

 

ההשקעה במוצר מאפשרת למשקיע חשיפה נזילה למדד הייחוס, בעלויות מופחתות. אלא שמוצר זה אינו חף מסיכונים - חלקם כרוכים בהתנהגות מדד הייחוס וחלקם בגוף המנהל.

 

רוצים לדעת על כל סוגי סוגי התעודות? הקליקו כאן להמשך המדריך

 

מעוניינים להיאחז בקרנות?  

קרן נאמנות היא הסדר שמטרתו השקעה משותפת בניירות ערך והפקת רווחים משותפת מהחזקתם ומכל עסקה בהם. הכספים בקרן נצברים על-ידי מכירת יחידות השתתפות לכל מי שמבקש להשקיע באמצעותה. יחידות ההשתתפות מקנות לכל קונה זכות שווה בנכסי הקרן וברווחים המופקים מהם. כל קונה זכאי על-פי כמות היחידות שרכש.

 

מהו "מחיר יחידה" וכיצד הוא נקבע?

זהו מחיר הבסיס שנקבע לקרן. משתנה בכל יום, בהשפעת שווי נכסי הקרן. מחיר נקבע על-ידי חלוקה של נכסי הקרן למספר יחידות ההשתתפות המוחזקות בקרן.

 

מהו "מחיר פדיון"?

המחיר שיקבל לקוח עבור כל יחידה שהוא מחזיק מקרן הנאמנות.

 

רוצים להמשיך לקרוא סוגי הקרנות? הקליקו כאן למדריך המלא

 

הצצה לעולם האגרות-חוב

מהי אג"ח?

איגרת חוב (אג"ח, Bond) היא סוג של הלוואה או שטר חוב. חברה המנפיקה אג"ח לווה מקוני שטר החוב כסף (קרן ההלוואה), ומתחייבת להחזירו בתוספת ריבית והצמדה. החזרי קרן וריבית מתבצעים במועדים ובתנאים הנקבעים מראש בתשקיף.

 

מהי אג"ח קונצרנית?

חברות רבות בוחרות לגייס כספים לצורך מימון פעילותן באמצעות הנפקת אג"ח, לרוב בנוסף להנפקה של מניות. משקיעים באג"ח נהנים מקבלת תשלומי ריבית קבועים תקופתיים מהמנפיק. עם זאת, בשונה ממניות, למשקיעים באג"ח אין זכויות נוספות והם לא משתתפים בניהול החברה המנפיקה. השקעה באגרות חוב לרוב פחות רווחית לעומת השקעה במניות, אך גם פחות מסוכנת. במצב בו חברה נקלעת לקשיים ונכנסת לפירוק, לבעלי אג"ח יש עדיפות על בעלי המניות.

 

מהי אג"ח ממשלתית?

אגרות חוב ממשלתיות משמשות את ממשלת ישראל (וממשלות אחרות בעולם) לגיוס כספים מהציבור הרחב, ומחזור אג"ח ותיקות המגיעות לפדיון. זאת לצורך מימון תוספות לתקציב הממשלה, מעבר להכנסותיה ממיסים.

 

הקליקו כאן להמשך קריאת המדריך המלא על איגרות החוב

 

אוהבים אקסטרים? כאן יש סיכון

מהם נגזרים?

אלו מכשירים פיננסיים שערכם נגזר (קשור) מנכס אחר, הנקרא "נכס הבסיס".

 

מהו "נכס הבסיס"?

הנכס אליו מתייחסת אופציה או חוזה. נכס בסיס יכול להיות כל מדד, מניה או נכס פיננסי אחר.

 

מהי אופציות רכש CALL?

אופציית רכש מעניקה לקונה את הזכות לקנות את נכס הבסיס מכותב האופציה (מוכר האופציה), במחיר מימוש מסויים.

 

מהי אופציות מכר PUT?

אופציית מכר מקנה למחזיק בה את הזכות למכור במחיר המימוש את נכס הבסיס לקונה האופציה.

 

רוצים להכיר את כל המושגים? הקליקו כאן להמשך המדריך 

 

לא רק כסף: מעוניינים בזהב? אולי נפט?

מי סוחר בסחורות?

סחורות הינן נכס נפרד ממניות או אגרות חוב, לכן יש מי המשקיע בסחורות כדי לפזר הסיכון בתיק ההשקעות. כמו כן, ישנם משקיעים פיננסים המשקיעים בסחורות בכדי ליהנות מתנודתיות המחירים.

 

מה משפיע על מחירי סחורות?

מחירי השוק של סחורות אמורים להיקבע על-ידי כללי המסחר הסטנדרטיים של ביקוש והיצע. כאשר יש מחסור בסחורה מסוימת מחירה עולה, וכשנוצר עודף הוא יורד. מזג אוויר, מתיחות פוליטית ושלל סיבות אחרות יכולותלהשפיעה על היצע וביקוש, מה שמקשה על חיזוי מחיר סחורה.

 

איך אפשר להיחשף למחירי הסחורות?

באמצעות קניית או מכירת חוזה (תוך הצגת בטחונות) או באמצעות תעודת סל העוקבת אחר מחירה של סחורה דרך מסחר בחוזים. 

 

אחר אילו סוגי סחורות ניתן לעקוב?

מגוון סוגים של סחורות - כמו מתכות יקרות (זהב, כסף), אנרגיה (נפט, גז טבעי), מוצרי חקלאות (קפה, סוכר, חיטה) ועוד. בנוסף, ניתן לעקוב אחר סלי סחורות בתחום מסוים, כגון תעודות בנושא אנרגיה וחקלאות ואף אחר סלים כלליים של סחורות.

 

למדריך הסחורות המלא, הקליקו כאן 

 

כך החברות יוצאות להנפקות

מהי הנפקה לציבור?

פעולה של חברה לצורך גיוס משאבים פיננסיים - בדרך כלל לצורך מימון פעילות החברה. הנפקה יכולה להתבצע בדרך של גיוס ממשקיעים פרטיים או מהציבור הרחב, באמצעות הצעת מניות, אגרות חוב או ניירות ערך אחרים לציבור המשקיעים. בהנפקה של מניות מגייסת החברה חוב תמורת התחייבות להחזירו בתוספת ריבית.

 

הנפקות בשוק ההון מתבצעות הן על-ידי הסקטור העסקי, ביוזמת חברות (המנפיקות מניות, אגרות חוב, כתבי אופציות וכדומה),והן על-ידי הממשלה (המנפיקה אגרות חוב ממשלתיות). נוסף על אלו מנפיק בנק ישראל מק"מ כחלק מביצוע המדיניות המוניטארית.

 

כיצד מתבצע הליך הנפקה?

בדרך כלל, הליך הנפקה ציבורית מתבצע באמצעות מכרז דו-שלבי. בשלב ראשון, שמתבצע עוד לפני אישור סופי של תשקיף, מתקיים מכרז המיועד רק למשקיעים מסווגים, ובו כל משקיע מציין את כמות ניירות הערך שבה הוא מעוניין ואת המחיר שהוא מציע. בשלב שני, לאחר שכמות ניירות הערך שהזמינו משקיעים מסווגים ידועה, ולאחר שניתן היתר של רשות ני"ע לפרסום תשקיף, מתקיים מכרז נוסף המיועד לציבור הרחב. מחירם הסופי של ניירות הערך המונפקים, שבו יחויבו גם הגופים המסווגים בגין הזמנותיהם, נקבע לפי תוצאות המכרז המיועד לציבור. נציין כי קיימות לא מעט הנפקות ללא השלב הראשון, וכי שלב זה מבוצע ניתנת עדיפות בהקצאה למשקיעים המסווגים.

 

הקליקו כאן למדריך ההנפקות המלא 

 

קפיצה לחו"ל: הצצה למסחר מעבר לים  

באילו שעות מתנהל מסחר בבורסות המניות בחו"ל?

בבורסות בארה"ב - בין השעות 16:30 ל-23:00 שעון ישראל (בהתאם לשעון קיץ/חורף).

בבורסות אירופה - בין השעות 10:00 ל-18:30 שעון ישראל (בהתאם לשעון קיץ/חורף). 

 

מהו מדד הנאסד"ק?

מדד הנאסד"ק (NASDAQ) הוא מדד המכיל את כל המניות הנסחרות בבורסת הנאסד"ק. כיום נסחרות יותר מ-3,000 מניות בבורסה זו.

  

מהו מדד הדקס?

מדד הכולל את 30 המניות בעלות שווי השוק והסחירות הגבוהים ביותר בקרב המניות הנסחרות בבורסת XETRA ופרנקפורט שבגרמניה. 

 

אילו פקודות ניתן להעביר לבורסה בחו"ל?

ניתן להעביר פקודות LMT - הגבלת שער, ופקודת MKT - פקודה לביצוע במחיר שוק.

 

להמשך המדריך על המסחר מעבר לים, הקליקו כאן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים