שתף קטע נבחר

עסקת חילופים על הפרק? מונה אחראי חדש

בחמאס אמרו לאחרונה כי הארגון קרוב לביצוע עסקה עם ישראל - שחרור אסירים תמורת החזרת גופות סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול. עוד רמז לכך: ליאור לוטן מונה לתפקיד המתאם לענייני שבויים ונעדרים במקום דוד מידן

האם עסקה להחזרת גופתיהם של סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול  נמצאת על הפרק? כך לפחות עולה מהתנהלות חמאס, שמכין את הקרקע בציבור העזתי לקראת עסקה אפשרית. ברצועת עזה רומזים על כך בחצי פה, אולם לא ברור אם הכוונות רציניות או שמדובר בניסיון להרגיע את הרחוב אחרי ההרס הרב שנגרם במהלך צוק איתן. במערכת הביטחון הישראלית טוענים כי בנושא לא חלה כל התפתחות, אבל מינוי שביצע ראש הממשלה בנימין נתניהו רומז גם כן על כך.

 

נתניהו מינה את אלוף-משנה במיל' ליאור לוטן לתפקיד המתאם לענייני שבויים ונעדרים. לוטן יחליף את דוד מידן, שפרש לבקשתו מהתפקיד אותו מילא בהתנדבות. בשלוש השנים שבהם מילא את התפקיד היה מידן שותף למשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט. "ישראל מחויבת להשבת נעדריה הביתה", אמר נתניהו. "אני מבקש להודות לדוד מידן על האופן המסור והמקצועי שבו מילא את תפקידו, ומברך את ליאור לוטן על התנדבותו למלא את התפקיד".

 

השלטים ברצועת עזה. הכנה מוקדמת? ()
השלטים ברצועת עזה. הכנה מוקדמת?
 

סמ"ר שאול (מימין) וסגן גולדין. מחכים להתפתחויות ()
סמ"ר שאול (מימין) וסגן גולדין. מחכים להתפתחויות

ליאור לוטן (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ליאור לוטן(צילום: עופר עמרם)

עד הערב הגיעה ההתייחסות לנושא רק מהצד של חמאס. לפני שבוע וחצי אמר דובר התנועה בעזה, מושיר אל-מסרי, כי הארגון קרוב לביצוע עסקת חילופי שבויים שנייה עם ישראל, כשהדיל הוא אסירים תמורת החיילים הישראליים שנמצאים בשבי חמאס. עוד טען כי המשא ומתן העקיף בין הצדדים בקהיר יניע מהלך כזה, שבמסגרתו ינסו בחמאס להשיג כמה שיותר אסירים, בהם גם ירדנים, בתמורה לגולדין שהוכרז כהרוג ולשאול שהוכרז כחלל צה"ל שמקום קבורתו אינו נודע.

 

יומיים לאחר מכן התבטא בעניין גם סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, שאמר מהלך חגיגות שחרורו של אסיר פלסטיני מישראל כי "חרבות הצדק מחפשות כיצד לשחרר אסירים". הוא הביע את תקוותו לשמחה גדולה שתתרחש בקרב האסירים הפלסטיניים. עדות נוספת לעסקה שמתקרבת לכאורה היא תליית השלטים בצמתים מרכזיים ברחבי הרצועה שעליהם נכתב "בקרוב עסקת וופא ואחראר 2" (וופא ואחראר הוא השם שהעניק חמאס לעסקת שליט). בנוסף, הדביקו פעילי חמאס מדבקות הנושאות את אותו הסלוגן על גדרות וקירות ברחובות הרצועה.

 

במערכת הביטחון ציינו כי הם ערים לפרסומים בימים האחרונים בתקשורת הפלסטינית, שציטטו גורמי חמאס שטוענים כי העסקה קרובה, אולם הם אינם מוכרים להם וכי בנושא לא חלה התפתחות.

 

לוטן אמור היה להתמנות לתפקיד דובר צה"ל בשנת 2011, זאת לאחר שהרמטכ"ל המיועד דאז האלוף יואב גלנט בחר בו לתפקיד. לאחר שגלנט לא מונה לרמטכ"ל הסיר לוטן את מועמדותו.

 

המתאם החדש לענייני שבויים ונעדרים החל את שירותו בסיירת מטכ"ל, עד שבמרוצת השנים התקדם לתפקידו האחרון בצבא - כמפקד צוות המשא-ומתן המטכ"לי. ב-1994 קיבל את צל"ש הרמטכ"ל על חלקו בקרב לשחרור החייל החטוף נחשון וקסמן, שם נפצע קשה.

 

בתפקידו האחרון עסק בסוגיות העולות במצבים שבהם נלקחים בני ערובה, וכן שימש ראש מחלקת שבויים ונעדרים באגף המודיעין בצה"ל. הוא אף לקח חלק בפעילות מבצעית בימי מלחמת לבנון השנייה.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ליאור לוטן
צילום: עופר עמרם
שאול וגולדין ז"ל
מומלצים