שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את תקציב המדינה

בתום שעות דיונים אושר התקציב ללא שינוי מהותי ביחס להצעת האוצר. קודם סיכמו לפיד ונתניהו שלא לקצץ בשיעור ההטבה במס ההכנסה לתושבי הפריפריה. פרץ, היחיד שהצביע נגד, האשים את נתניהו בתוצאות הגזירות ב-2003

ממשלת ישראל אישרה הלילה (יום ד') את תקציב המדינה לשנה הבאה. בתקציב תמכו כל השרים למעט השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ. התקציב עבר ללא שינויים מהותיים ביחס להצעת האוצר, למעט ביטול ההצעה לייקר את אגרת הדרכונים וההחלטה להותיר את הטבות המס בפריפריה על רמתן כיום. שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בעקבות אישור התקציב כי "התקציב שאושר הוא תקציב אחראי, שמתייחס לצרכים המיידים של הכלכלה הישראלית, אבל לא שוכח גם לבנות מדיניות כלכלית ארוכת טווח ומוטת צמיחה".

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

במהלך הערב נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד הגיעו להסכמה שתאפשר לממשלה לדלג מעל לאחת המשוכות העיקריות שניצבות בדרך לאישור התקציב - הצעת האוצר להפחית את שיעור ההטבה במס הכנסה לתושבי הפריפריה.

 

נתניהו ולפיד הגיעו להסכמה על תוספת של עשרות מיליוני שקלים לתקציב המדינה החל משנת 2016, שיאפשרו להותיר את ההטבה הנהוגה כיום על כנה למרות הגידול הניכר במספר הישובים שתושביהם יהיו זכאים להטבה החל משנה זו.

 

בפתח הדיון יצאה היועצת הכלכלית של הממשלה - נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג - בהתקפה יוצאת דופן על תקציב שהגיש משרד האוצר וטענה כי מדובר בתקציב לא ריאלי, שכן יעד הגירעון שנקבע, 3.4% תוצר, בהכרח לא יושג. פלוג טענה כי האוצר הפריז בהערכתו את הגידול הצפוי בהכנסות המדינה כתוצאה מייעול הליכי גבייה וסתימת פרצות במערכת המס ולא העריך מספיק את אובדן ההכנסות הצפוי למדינה מהטבת מע"מ 0%.

 

במהלך הדיון התפתח וויכוח בין השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, לראש הממשלה, סביב הגזרות של האוצר בשנת 2003. השר פרץ אמר לנתניהו, שהיה אז שר האוצר, כי "מי ששילמו את המחיר הן האוכלוסיות החלשות, הילדים, הקשישים והחד-הוריות ואותן האוכלוסיות ממשיכות להיות שקופות גם היום". השר פרץ הודיע שיתנגד לתקציב ודרש העלאה של שכר המינימום. במהלך הערב נודע גם שמפלגת ישראל ביתנו תצביע בעד התקציב.

 

סכסוך עבודה הוכרז ב-11 חברות ממשלתיות

כמו כן, נודע במהלך הישיבה כי ההסתדרות הכריזה על סכסוכי עבודה ב-11 חברות ממשלתיות וברשות שדות התעופה, בתגובה לפרקים שונים בתקציב. סכסוכי העבודה בחברות הממשלתיות הוכרזו בתגובה לפרק העוסק בהנפקת מניות מיעוט בחברות אלו. הסכסוך ברשות שדות התעופה הוכרז בתגובה להצעת האוצר לגבות תמלוגים מהרשות, בשיעור של 12.5% מהכנסותיה מהשכרת שטחי מסחר בנמלי התעופה.

 

שר האוצר, יאיר לפיד, נשא דברים במהלך הישיבה ואמר כי "שמנו לנו למטרה להילחם עבור שכבות הביניים והחלשים ולעשות את החיים בישראל לזולים יותר. יוקר המחייה כפי שמתבטא במחירי המוצרים והדיור מהווה עול בלתי אפשרי על האדם העובד. אנו פועלים כבר למעלה משנה בתחום הדיור ומקדמים רפורמות רבות ובראשן תוכנית מע"מ 0% לזוגות צעירים.

 

נמשיך בתנופה הזו ובאותה העוצמה נילחם גם ביוקר המחייה ובהוזלת המוצרים", הוסיף. "אנו מקדמים בחוק התקציב את החוק לפיקוח על המחירים וביצענו כבר רפורמות במוצרי הבשר והחלב ונמשיך בכל דרך שנמצא לנכון, כולל צעדים אגרסיביים שלא נקטנו בעבר. כפי שאנו מובילים את הורדת שכר הבכירים בשוק ההון ומצליחים בכך, כך נמשיך ונילחם למען כל אשר אנו מאמינים בו."

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי


פורסם לראשונה 07/10/2014 13:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יאיר לפיד
צילום: ירון ברנר
מומלצים