שתף קטע נבחר

'סוריה חשפה מתקני נשק כימי נוספים בשטחה'

השליחה המיוחדת של מזכ"ל האו"ם לסוריה אמרה למועצת הביטחון שסוריה הודיעה כי בשטחה קיימים עוד מתקנים שלא דיווחה עליהם קודם לכן - מה שאישש את החשש כי משטר אסד לא חשף את כל הנשק הכימי שברשותו

סוריה הכריזה כי בשטחה קיימים עוד ארבעה מתקני נשק כימי שלא דיווחה עליהם קודם, כך אמרה היום (יום ג') סינגריד קאג, השליחה המיוחדת של מזכ"ל האו"ם לסוריה למועצת הביטחון. דבריו איששו את החששות במערב שהממשלה הסורית אינה חושפת את כל תוכנית הנשק הכימי שלה.

 

עוד חדשות בעולם :

הרקולס וכוכב ילדים: יום הולדת צנוע לפוטין

הניידים שעוזרים לצפון-קוריאנים לצאת מהעוני

גורת דובים נמצאה מתה בסנטרל פארק

 

דיפלומטים העידו כי קאג אמרה להם במהלך התייעצויות סגורות כי שלושה מתוך המתקנים נועדו למחקר ולפיתוח ורביעי נועד לייצור. לדבריה, אין חומרים כימיים בכל ארבעת האתרים האלו. שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנתה פאוור, צייצה: "עלינו להמשיך ללחוץ על המשטר כדי שלא יחביא את היכולת הכימית שלו".

סינגריד קאג (צילום: AP) (צילום: AP)
סינגריד קאג(צילום: AP)
בשנה שעברה הוטלה משימה משולבת על האו"ם ועל הארגון לאי-הפצת נשק כימי שהתמקדה בהשמדת הנשק הכימי הסורי אחרי שמועצת הביטחון הסכימה על כך באופן נדיר. העסקה הושגה על רקע איומי ארה"ב לתקוף מהאוויר את המשטר הסורי בעקבות מקרים קשים של מתקפות כימיות על אזרחים בדמשק שזעזעו את העולם.

 

האו"ם והארגון לאי-הפצת נשק כימי מסרו כי כל 1,300 הטונות של הנשק הכימי שעליו הכריזה סוריה הועברו מהמדינה, וכעת המשימה היא להרוס את המתקנים הכימיים של סוריה. לפי קאג, הריסת 12 המתקנים צפויה להתחיל החודש.

 

החששות שסוריה לא הצהירה על כל הנשק הכימי שלה נותרו בעינן. ארה"ב אמרה כי היא מודאגת שארגוני טרור ישתלטו על נשק זה אם סוריה אכן מחביאה מצבורים נוספים. פאוור צייצה עוד כי קאג אמרה לדיפלומטים שהארגון לאי-הפצת נשק כימי (OPCW) מצא שנעשה שימוש בכלור באופן שיטתי במתקפות באוגוסט האחרון. משלחת ליטא לאו"ם צייצה: "חברו את הנקודות:

OPCW בטוח שנעשה שימוש בכלור בסוריה, עדי ראייה ראו אותו מושלך ממסוקים - שיש רק לאסד. אז מי האחראי?".

  

הארגון לא אמר מי אשם בשימוש בכלור בצפון סוריה השנה, אך שר החוץ הבריטי לשעבר פיליפ המונד אמר כי הממצאים תואמים לחשדות לפיהן אסד ממשיך להשתמש בנשק כימי בסוריה תוך הפרה של האמנה לנשק כימי.

 

שני הצדדים בסכסוך הסורי, שנמצא כעת בשנתו הרביעית, מאשימים אחד את השני על שימוש בכלור ונשק כימי נוסף. הלחימה גבתה את חייהם של 190,000 בני אדם וגרמה למיליונים לברוח למדינות השכנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פקחי או"ם במשימה לאיתור נשק כימי ליד דמשק
צילום: AP
מומלצים