שתף קטע נבחר

ניצולי פרו: "ראינו אותם נשאבים לאשד בנהר"

בעיתון בפרו נטען כי שמונה היו על הסירה שהתהפכה בנהר האפורימק, על אף שהיא מיועדת לשישה. הניצולים הישראלים סיפרו עם זאת כי שתי צעירות שטו על סירת הציוד. "הגיעו והתחילו לחלץ מהמים, ואז גילו ששניים חסרים"

החשש לחיי שני הנעדרים בפרו גובר, וששת חבריהם שניצלו מתאונת הרפטינג ייפגשו הערב (יום ה') עם חברי משלחת החילוץ שהמריאה מישראל כדי לנסות לאתרם. ככל שחולפות השעות מתבררים עוד פרטים על השיט בנהר האפורימק, שהיה אמור להימשך שלושה ימים והסתיים באסון. הניצולים סיפרו לקרובי משפחתם כי ראו את שני הנעדרים - בן 21 מתל אביב ובת 22 מרמת השרון - "נשאבים" לתוך אשד בנהר.

 

בעיתון הפרואני "אל קומרסיו" דווח כי הסירה הייתה מיועדת לשישה בני אדם, אך בטרם ההתהפכות היו עליה שמונה. לעומת זאת, אחיה של אחת הניצולות סיפר כי היא וחברתה היו בסירת הציוד, שלא התהפכה למי הנהר הסוערים - ולכן בסירה המרכזית היו שישה, ולא שמונה.

רפטינג ישראלי בנהר הפרואני. "דיברנו על הסכנות" (צילום: דני סלומון) (צילום: דני סלומון)
רפטינג ישראלי בנהר הפרואני. "דיברנו על הסכנות"(צילום: דני סלומון)

"אחותי סיפרה לנו שלטרק יצאו שלוש סירות - אחת של המדריכים, אחת של הרפטינג ואחת שבה מעבירים את הציוד והאוהלים", שחזר האח מתן. "כשדיברנו איתה היא אמרה שברגע שהסירה התהפכה הן הגיעו למקום, התחילו לחלץ את האנשים מהמים ואז גילו שחסרים שניים. כולם עכשיו ביחד מנסים לשחזר ביניהם מה קרה כדי להבין. הם עברו חוויה מאוד לא קלה ומספרים שהם צריכים כמה ימים לבד בשקט כי להירגע ולהחליט מה לעשות".

 

מאז שהגיעו לעיר קוסקו תומכים ששת הניצולים אחד בשני. הם מתאכסנים באותו המלון ועדיין לא החליטו אם להמשיך את הטיול או לחזור לישראל. בני משפחותיהם בארץ, שעברו שלשום שעות מורטות עצבים בזמן שחיכו לידיעה מי ניצל ומי נעלם, מעידים כי גם הם להם לא ברורים עדיין כל הפרטים. "מה שאנחנו יודעים כרגע זה שהם בסדר ואין לנו מידע מפורט יותר מה היה שם", אמרה אמו של אחד הניצולים. "לא ממש יכולנו לדבר איתם ואנחנו מקווים שבקרוב הם ייצרו איתנו קשר".

נהר האפורימק. התאונה הייתה ליד אשד בנהר (צילום: AP) (צילום: AP)
נהר האפורימק. התאונה הייתה ליד אשד בנהר(צילום: AP)

 

התרמילאים הישראלים טיילו ביחד בשבועות האחרונים באזור העיר קוסקו ויצאו לשיט אחרי שהתגבשו כקבוצה. בן, שטייל עם חמישה מהם בצפון פרו, סיפר על ההיכרות והדאגה מישראל כששמע את החדשות מפרו. "הגעתי עם חבר לוואראז שבצפון פרו ורצינו לצאת לטראק שנקרא 'וואי-וואש', אבל לשם צריך מינימום שישה אנשים, אז המתנו בהוסטל".

 

"במשך שבוע וחצי הכרנו את אלו שבסופו של דבר ניצלו ברפטינג, ומאוד התגבשנו", המשיך בן. "אחר כך כל אחד המשיך בטיול שלו, ובראש השנה כולנו קבענו להיפגש בלימה כדי לחגוג את החג ביחד. אחרי ראש השנה חזרנו לישראל וכששמעתי את החדשות מישראל נחרדתי". הוא ציין כי במהלך הנסיעה באוטובוס התייעצו התרמילאים על שייט בנהר האפימורק ודיברו על הסכנות שבו. אתמול הופסקו החיפושים אחר שני הנעדרים בשל תנאי מזג אוויר קשים.

 

קונסול ישראל בפרו, אמיר כהן, נחת בקוסקו הערב. הצוותים ממשיכים לחפש אחר הנעדרים, ואחרי שבימים הראשונים החיפושים התנהלו במישרין על ידי הקונסוליה, היום הוקם חמ"ל בעיר ויחידות של חיל הים הפרואני אמורות להצטרף למאמצי החיפוש.

 

השתתף בהכנת הידיעה אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים