שתף קטע נבחר

דיווח: 'מדינה זרה' אחראית לפיצוץ בפרצ'ין

בעיתון כווייתי נטען כי דיפלומטים אירופאים טוענים כי הפיצוץ במתקן הגרעין האיראני אינו תאונה, אלא תוצאת חבלה מכוונת. לדיווח אין אישור ממקור אחר

לא תאונה, אלא חבלה: העיתון הכווייתי א-ראי ציטט היום (ה') גורמים דיפלומטיים אירופאים בכירים שמוצבים בוושינגטון, שטענו כי "הפיצוץ העז שאירע השבוע במתקן בפרצ'ין לא היה תאונה, אלא התקפה מכוונת מצד מדינה זרה". על פי אותם גורמים, "אותו פיצוץ הוביל את איראן להנחות את חיזבאללה לבצע את הנחת המטען בהר דב, שכתוצאה ממנה נפצעו חיילים ישראלים".

ההרס בבסיס פרצ'ין, אחרי הפיצוץ ()
ההרס בבסיס פרצ'ין, אחרי הפיצוץ

הגורמים האירופאים טענו גם כי "ייתכן שהפיצוץ סיכל את הניסויים החדישים ביותר של איראן בחימוש הטילים שלהם בראשי נפץ לא קונבנציונליים", אולם ציינו כי אין ברשותם מידע אם אחד משני הקורבנות בתקרית הוא מדען גרעין איראני, כפי שנטען בחלק מהדיווחים. מהימנותו של הדיווח אינה ברורה, ואין לו אישור מכל מקור אחר.

 

ביום שני השבוע דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית החצי-רשמית איסנ"א כי יום לפני כן אירע פיצוץ ליד בסיס צבאי, ככל הנראה פרצ'ין, הסמוך לטהרן. לפי הדיווחים, הפיצוץ אירע ביחידה לייצור חומרי נפץ שליד הבסיס. פרצ'ין הוא הבסיס הצבאי השנוי במחלוקת שסבא"א (הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית) חושדת כי נעשו בו ניסיונות לפיתוח מתקן נפץ שמיועד לפצצה גרעינית. פקחי סבא"א לא הורשו להיכנס למתחם מאז 2005.

 

בחודש שעבר דיווחה סבא"א כי הורגשה פעילות בבסיס פרצ'ין. לפי הסוכנות הבינלאומית, טהרן עברה את תאריך היעד שניתן לה לספק תשובות בקשר לתוכנית הגרעין שלה. תאריך היעד החדש לשיחות על הסכם סופי בין מעצמות המערב לאיראן בנושא תוכנית הגרעין שלה נקבע ל-24 בנובמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים