שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

עוזבות את צרפת: יהודייה ראשונה בדאעש

100 נשים ונערות הגיעו לאחרונה מצרפת לסוריה, אחת מהן היא יהודייה. נחשף המסע של שתיים אחרות: סהרה בת ה-17 החליפה מג'ינס לחיג'אב ונצפתה עולה על רכבת, נורה (15) משמשת כבייביסיטר לילדי ג'יהאדיסטים

עשרות נערות צרפתיות עזבו את המדינה בתקופה האחרונה והצטרפו לדאעש. לנתון המדאיג הזה, שחשפו אתמול (ו') הרשויות בצרפת, הצטרף גם פרט מדהים - אחת מאותן נערות היא יהודייה. דאעש מגייס את אותן נערות כדי שישמשו כנשים, ביייסיטריות עוזרות בית של הג'יהאדיסטים. בינתיים, נמשך הקרב על קובאני - העיירה האסטרטגית בגבול טורקיה-סוריה. מטוסי מדינות הקואליציה הפציצו יעדי דאעש בקובאני, לאחר שהאיסלאמיסטים השתלטו על 40% מהעיירה. צפו בלחימה מבית לבית במקום.

 

לפחות 100 נשים ונערות עזבו את צרפת בשבועות האחרונים והגיעו לסוריה, עלייה עצומה ביחס לעבר הלא רחוק. גורם ביטחוני רשמי בצרפת אמר כי אותן נערות מגיעות מכל שכבות האוכלוסייה - דור ראשון למהגרים מוסלמים, דור שני, צרפתים לבנים ואפילו אותה יהודייה. 

 

סהרה עלי מהמני ונורה אל-בהטי הן שתיים מאותן נערות. ביום שעזבה לסוריה צעדה סהרה בתחנת רכבת עם שני תיקים גדולים על הכתף. מצלמת האבטחה בתחנה קלטה אותה, בזמן שאספה את שיערה לתוך כיסוי ראש. חודשיים לפני כן נורה, אף היא נערה צרפתייה, החלה מסע דומה עם בגדים דומים. לאחיה התברר מאוחר יותר כי היא עזבה את הביתה מדי יום בג'ינס ואפודה, רק כדי להחליף בהמשך לחיג'אב.

תמונת מכה בחדר השינה של סהרה (צילום: AP) (צילום: AP)
תמונת מכה בחדר השינה של סהרה(צילום: AP)

סהרה, כפי שצולמה במצלמת האבטחה בתחנת הרכבת (צילום: AP) (צילום: AP)
סהרה, כפי שצולמה במצלמת האבטחה בתחנת הרכבת(צילום: AP)
 

דאעש מכוון במיוחד אל נערות צעירות שמחפשות זהות. הן מגיעות מכל אירופה, והבעיה חמורה במיוחד בצרפת. משפחתה של סהרה שוחחה איתה שלוש פעמים מאז שעזבה, אבל אמה סברין מעריכה כי ג'יהאדיסטים, ככל הנראה מדאעש, מכתיבים לבתה את דבריה. "מחזיקים בהן בניגוד לרצונן", היא טוענת. "מכריחים אותן לומר דברים".

 

משפחת עלי מהמני מתגורר בלזיגנה-קורבייר, עיירה עתיקה וקטנה בדרום צרפת. הם עברו לשם לפני חמש שנים, כדי שהילדים יגדלו באוירה בטוחה יותר. האב, כאמל, הוא מהגר מאלג'יריה שעובד בתעשיית היין. הקשר בין המשפחה לסהרה, בת 18, נפגע לאחר שהיא דרשה לעטות חיג'אב, עזבה את בית הספר לפני שישה חודשים ונעלה את עצמה בחדרה עם המחשב.

 

סהרה נישאה בסוריה

אחרי שחזרה ללימודים, היא ביקשה מאמה לסייע לה בקבלת דרכון. שבוע לפני שעזבה, אמרה לאמה - כביכול באופן שגרתי - כי תביא בגדים נוספים לבית הספר כדי ללמד את חבריה לעטות חיג'אב. היא חזרה על הדברים מול אביה בבוקר של ה-11 במרס, כששאל אותה לגבי התיקים הגדולים. בצהריים היא התקשרה לאמה. "אני אוכלת עם חברים", אמרה.

האמא מחזיקה את תמונה של סברין שעזבה לסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
האמא מחזיקה את תמונה של סברין שעזבה לסוריה(צילום: AP)

הוריה של סהרה. "מחזיקים אותה בניגוד לרצונה" (צילום: AP) (צילום: AP)
הוריה של סהרה. "מחזיקים אותה בניגוד לרצונה"(צילום: AP)

מצלמות האבטחה הראו כי באותו רגע היא הייתה בשדה התעופה במארסיי, מתכוננת לטיסה לאיסטנבול. ההורים שחיכו לה לשווא התקשרו למשטרה ורק יממה לאחר מכן גילו כי הדרכון אבד. המשטרה לקחה אז את הטאבלט של המשפחה, המחשב של סהרה והמצלמה. "הכול היה מחושב. הם עשו הכול כדי שהיא תוכל לתכנן עד הפרט הכי קטן", אמרה האם סברין על דאעש. "מעולם לא שמעתי אותה מדברת על סוריה, על ג'יהאד. זה כאילו שהשמיים נפלו עלינו".

 

בשיחה מסוריה היא סיפרה לאחיה כי נישאה לתוניסאי בן 25 שרק פגשה. היא אמרה שלאביה אין מה לומר בעניין, כי הוא לא מוסלמי אמיתי. בשיחה טענה כי היא עושה בסוריה את אותם דברים שעשתה בצרפת - עבודות בית, אחריות על ילדים. "אני לא מתכוונת לחזור, תגידו לאמא שתקבל את הדת שלי, את הבחירה שלי, את הבעל שלי", אמרה.

 

נורה גויסה בפייסבוק

למשפחתה של נורה אל-בהטי פחות פרטים על הדרך שלה אל מחוץ לצרפת, אבל הם יודעים הרבה יותר על הרשת שתכננה את עזיבתה לסורה. נורה בתם של מהגרים מרוקאים מאביניון, גויסה בפייסבוק. היא צפתה ככל הנראה בסרטונים שבהם נראות נשים עם רעלות יורות בנשק וילדים סורים נהרגים בקרב. נשלחו אליה גם סרטונים על האיסור בצרפת ללבוש חיג'אב ועל המגבלות על כיסוי ראש בפומבי.

 

נורה הייתה רק בת 15 כשעזבה את בית הספר. היא מעולם לא חזרה. יממה לאחר מכן התברר לאחיה הגדול פואד כי היא החלה ללכת לבית הספר עם רעלה, שהיה לה סלולרי נוסף וגם חשבון פייסבוק סודי שדרכו גייסו אותה הג'יהאדיסטים. "ברגע שראיתי את הפייסבוק השני הבנתי - 'היא הלכה לסוריה'", אומר האח.

תיק החקירה של היעלמות נורה אל בהטי (צילום: AP) (צילום: AP)
תיק החקירה של היעלמות נורה אל בהטי(צילום: AP)
 

אחיה של נורה באביניון (צילום: AP) (צילום: AP)
אחיה של נורה באביניון(צילום: AP)

בחקירה התברר למשפחה כי נורה עלתה על רכבת מהירה לפריז, משם טסה לאיסטנבול ומשם לעיירת גבול טורקית. אם צעירה שילמה את המסע כולו, העניקה לה מקום להעביר את הלילה בפריז והבטיחה לנסוע איתה ביום שלמחרת. לטענת אותה אישה, ברגע האחרון היא החליטה לבטל ולא להצטרף למסע לסוריה.

 

הקשר הראשון בין המשפחה לבינה לאחר העזיבה נעשה בפייסבוק, שלושה ימים אחרי הפרידה הפתאומית. היא אמרה להם שהיא שמחה בחלב ושהיא עוזרת לילדים סורים. אחיה אמר כי היא עושה בייביסיטר לילדים של הג'יהאדיסטים. לדברי האח, היעד הסופי שלה היה "הבריגדה הזרה" של ג'בהת א-נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה.

 

ארה"ב: גובר החשש ממתקפת נגד איסלאמיסטית

בתוך כך, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, מארי הארף, אמרה כי טורקיה הסכימה לתמוך באופוזיציה המתונה בסוריה. לדבריה, טורקיה תתמוך באימוני המורדים ובהמשך אספקת הציוד עבורם. היא הוסיפה כי בשבוע הבא צפוי לצאת צוות של צבא ארה"ב לאנקרה כדי לדון על פרטי תוכנית הסיוע.

 

מחלקת המדינה האמריקנית הזהירה כי גובר הסיכוי שאיסלאמיסטים ינסו להוציא לפועל מתקפות תגובה נגד מטרות של מדינות מערביות ומדינות שחברות בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש. בהודעת מחלקת המדינה נאמר כי ייתכן שהמתקפה תתרחש בכל מקום בעולם, בדגש על המזרח התיכון, צפון אפריקה, אירופה ואסיה.

 

גורם רשמי במשרד ההגנה האמריקני אמר כי רמטכ"לים של 21 מדינות שחברות בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש יגיעו לכינוס בעניין ביום שלישי בוושינגטון. לכינוס יגיעו נציגי כל הצבאות האירופיים של המדינות שחברות בקואליציה, נציג אוסטרלי ונציגי חמש המדינות הערביות שהשתתפו בתקיפות בסוריה.


פורסם לראשונה 10/10/2014 20:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אחת העוזבות נצפתה במצלמות האבטחה
צילום: AP
מומלצים