שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הסופה בנפאל: מניין ההרוגים עלה ל-29, 85 ישראלים מנותקי קשר, צוותי החילוץ פועלים

  במשרד החוץ מעריכים כי המטיילים שהקשר עמם טרם חודש לא נפגעו. חשש כבד בנוגע למטיילת מיכל גילי צ'רקסקי. אחיה: היא עברה את הפס והתנתקה מהקבוצה בדרך למטה. החילוצים באנאפורנה נמשכים. רויטרס: מטייל ישראלי חולץ לאחר שהיה קבור בשלג עד לגובה הצוואר במשך 48 שעות

  מניין ההרוגים באסון על רכס האנאפרונה בנפאל עלה ל-29, שלושה מתוכם ישראלים. כך מדווחת היום (ו') סוכנות הידיעות רויטרס. בסוכנות AFP דיווחו בשעות האחרונות כי מספר ההרוגים כבר הגיע ל-32. צוותי החילוץ חידשו היום את החיפוש אחר עשרה מטיילים שעדיין מוגדרים נעדרים. משרד החוץ הישראלי עדכן היום כי ישנם 85 מטיילים ישראלים מנותקי קשר בנפאל וכי ההערכה היא שהם לא נפגעו. עדיין קיים חשש כבד בנוגע למטיילת מיכל גילי צ'רקסקי, בת 36 מגבעתיים, שלא נוצר איתה קשר כלל מאז תחילת הסופה. בינתיים מזג האוויר באזור השתפר והשמיים הבהירים מקלים על פעולות החילוץ.

   

  הפינוי מאזור האסון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הפינוי מאזור האסון(צילום: AFP)

  העברת ההרוגים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  העברת ההרוגים(צילום: AFP)

  קצין ביטחון ישראלי ליד אמבולנס בנפאל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  קצין ביטחון ישראלי ליד אמבולנס בנפאל(צילום: EPA)
   

  אסון בנפאל - כתבות נוספות

  אמה של תמר אריאל: "נזכור אותה כבחורה מוארת"

  מד"א בדרך לנפאל: "ליצור תמונה אמיתית"

  חג מורט עצבים להורים: 3 האחיות יחד בנפאל

  ואז הגיעה שיירת נפאלים על סוסים עם פתק בעברית

   

  בנוסף לישראלים, באסון נהרגו מטיילים מקנדה, הודו, פולין ומדריכים ורועי צאן נפאלים. נכון לשעות הצהריים, משרד החוץ הצליח ליצור קשר עם יותר מ-200 ישראלים ששהו באזור הסופה שגבתה את חייהם של שלושה מטיילים ישראלים. ליאור קורן, אחיה של מיכל גילי צ'רקסקי הנעדרת, אמר ל-ynet: "דיברנו עם אנשים שראו אותה ב-15 לחודש, היא עברה את מעבר הפס וירדה למטה ובדרך התנתקה מהקבוצה ונעלמה. משרד החוץ רשמית לא אומר לנו כלום, אנחנו מיידעים אותם. אנחנו יודעים שמחפשים באזור. צוות של חברת הראל שלח מחלצים. הבנו שהאזור הוכרז צבאי סגור ולא נותנים להם בינתיים להיכנס. כל מי שראה אותה או היה איתה בקבוצה נשמח לשמוע ממנו".

   

  ובתוך כך, ממשיכות להתפרסם עדויות מהרגעים הקשים בסופה. "כשירדנו למטה ראיתי כמה פורטרים נאבקים עם משאות כבדים על גבם", אמר לרויטרס איתן, מטייל ישראלי בן 31 שתפס מחסה באכסניה בגובה גבהה ברכס ההרים. "חלק מהם התעלפו מולי ולא יכולנו לעזור. הם היו קרים ולא היה מי שיעזור". איתן, שסירב לומר את שם משפחתו, אמר את הדברים לרויטרסכשהוא מאושפז בבית חולים צבאי בקטמנדו וסובל מכוויות קור. ברויטרס דווח גם כי המחלצים חפרו בשלג וחילצו מטייל ישראלי שנקבר עד לגובה הצוואר למשך 48 שעות ופינו אותו לבית חולים.  

   

  ישראלים שחולצו    (צילום: רויטרס)

  ישראלים שחולצו    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  במשרד החוץ עדכנו הבוקר כי 19 ישראלים חולצו מה-high camp על ידי מסוק במספר סבבים. את החילוץ ניהלה השגרירות הישראלית בקטמנדו. עוד נמסר כי בטורונג פאדי שוהים כ-12 מטיילים ישראלים שנמצאים בקשר עם השגרירות. צוות השגרירות גם פועל לחילוץ קבוצת מטיילים באזור ''מונדה''. בבית החולים "סיווק" בקטמנדו עדיין מאושפזים שישה ישראלים.

   

  שגרירות ישראל הקימה חפ"ק קדמי במאננג בניהולו של חיים לוי קצין המנהלה של שגרירות ישראל בהודו שנשלח לנפאל ועוד צוות של עובדים מקומיים. רופאים ישראלים בקטמנדו מסייעים בטיפול בפצועים הישראלים והזרים. ככל שעובר הזמן התמונה מתבהרת והרשימה מצטמטמצת. במשרד החוץ יש אופטימיות זהירה שמנותקי הקשר בריאים ושלמים , אך נמצאים באזורים ללא קשר סלולרי ולכן לא הצליחו ליצור קשר עם המשפחות. עם זאת, מכיוון שמדובר באסון טבע גדול יש עדיין אי וודאות לגבי שלומם.

  פינוי פצועים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  פינוי פצועים(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: AFP PHOTO/NEPAL ARMY) (צילום: AFP PHOTO/NEPAL ARMY)
  (צילום: AFP PHOTO/NEPAL ARMY)
   

  מימין לשמאל: נדב שהם, אגם לוריא ותמר אריאל שנהרגו בנפאל  ()
  מימין לשמאל: נדב שהם, אגם לוריא ותמר אריאל שנהרגו בנפאל

  הנעדרת מיכל גילי צ'רקסקי ()
  הנעדרת מיכל גילי צ'רקסקי

  בסוכנויות הידיעות ציטטו גורמים מקומיים שמסרו כי כ-40 בני אדם נוספים חולצו הבוקר במסוקים, אך עשרות נוספים, שידוע כי לא נפגעו ונמצאים במקום מבטחים, עדיין פזורים במסלולי הטיולים וממתינים לחילוץ מוסק. 78 מטיילים נוספים חולצו קרקעית מאזור מוסטנג, והתווספו ל-157 מטיילים שחולצו מהאזור ביומיים האחרונים.

   

  ממשלת נפאל הקימה צוותים מיוחדים כדי לתאם את פעולות החילוץ, לאחר שביקורת רבה נמתחה על כך שהמדינה לא עושה מספיק כדי לחלץ את המטיילים הרבים במקום, כמו גם את תושבי האזור. שר המודיעין בנפאל, מיננדרה ריסאל, אמר שהצוות החדש שהוקם למאמצי החילוץ בהוראתו של ראש הממשלה יפקח ישירות על פעילות חילוץ האנשים מהאזור ויסייע בכל אשר יידרש. הצוות יתאם בין הצבא, המשטרה, רשויות מקומיות ומאמצי חילוץ פרטיים.

   

  מושל מחוז מוסטנג האחראי על מעבר ההרים ת'ורונג לה העריך כי עד לסוף היום ייסרק האזור כולו והדגיש כי מאמצי החיפוש מתמקדים באזור הפס, הנקודה הגבוהה ביותר במסלול. לפי הדיווח ברויטרס, צבא נפאל וצוותי חילוץ נוספים חילצו עדה כה יותר מ-150 מטיילים, רבים מהם ניצלו בזכות זה שתפסו מחסה בבתי הארחה ומסעדות קטנות לאורך הדרך.

  נדב בן יהודה, גם הוא נזקק לחילוץ ()
  נדב בן יהודה, גם הוא נזקק לחילוץ
   

  צוות החילוץ של חברת הביטוח הראל 669 נחת בשעה 4 לפנות בוקר (שעון ישראל) בקטמנדו ומיד חבר לצוות מקומי ולאנשי שגרירות ישראל. הצוות התפצל ומיד המריא לשטח במספר מסוקים.

   

  נועם אונגר שמנהל את החפ"ק בארץ של צוות האיתור והחילוץ של הראל מסר כי הצוותים ביצעו חילוצים ממוקדים של תרמילאים ישראלים מהכפרים הגבוהים באנאפורנה לכיוון פוקרה וקטמנדו. כמו כן, הצוותים פועלים לאתר ישראלים מנותקי קשר. "ככל שעובר הזמן תמונת המצב שהיתה מעורפלת מאוד מתחילה להתבהר", אמר אונגר. צוותי החילוץ פינו במבצע מורכב את שני המטפסים אמיר אלג'יים ונדב בן יהודה מהאוורסט לקטמנדו.

   

  סגן נספח צה"ל בהודו הגיע גם הוא לקטמנדו וביצע מספר סבבי חילוץ מוסקים באזור שנפגע. במהלך היום יעביר סגן הנספח הצבאי דיווח לשגריר ישראל בקטמנדו ירון מאיר אם יש צורך לשגר משלחת סיוע של צה"ל לנפאל. צה"ל עומד בקשר עם משרד החוץ וממתין לחוות דעת בנושא לפני שיוחלט אם יש מקום לשגר משלחת סיוע כזו.

   

  גומבו שרפה, שהדריך קבוצה של מטיילים גרמנים, סיפר ל-AP בראיון טלפוני מקטמנדו על הסערה הגדולה. "בקושי יכולני לראות משהו, אפילו לא במרחק של מטרים ספורים. הרוח העיפה שלג והראות הייתה כמעט אפס". הוא סיפר כי רבים איבדו את דרכם בסערה, אך כל חברי קבוצתו שרדו. שרפה סיפר כי אחד מעוזריו, שהלך בסוף הקבוצה, נעדר למשך לילה שלם. "מצאנו אותו בבוקר מסתובב בשלג. זה נס שהוא בחיים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים