שתף קטע נבחר

החשוד ברצח המנהל בטייבה: מפעיל המזנון

וואהל קעעיק, עבריין משוקם, חשש שהחלטת יוסף חאג' יחיא לאפשר לזכיינים נוספים לפעול בתיכון עמל תפגע בפרנסתו - ובשל כך החליט לפי החשד לרצוח אותו. 55 ימים אחרי המעצר הותר לפרסם כי הרצח פוענח. סנגורי החשוד: "הוא יזוכה". כמה ימים לפני הרצח הגיש המנהל תלונה במשטרה נגד החשוד

החשוד ברצח נעצר כבר ביום שבו ביצע את הירי הקטלני, אולם רק כעבור 55 ימים משוכנעת המשטרה בפענוח הרצח: בית משפט השלום בפתח תקווה התיר בצהריים (יום א') לפרסם כי וואהל קעעיק (46) מטייבה חשוד ברצח מנהל תיכון עמל בעיר יוסף חאג' יחיא. המשטרה הגישה הצהרת תובע בעניינו של קעעיק על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום  וטענה כי המניע לרצח הוא החלטתו של המנהל לפתוח מזנונים נוספים בבית הספר. מעצרו של קעעיק הוארך היום בחמישה ימים. ל-ynet נודע כי כמה ימים לפני הרצח הגיש חאג' יחיא במשטרת קדמה תלונה נגד החשוד בגין איומים. הרצח גרם לסערה בטייבה והלימודים אף הושבתו במחאה. .

 

 

חאג' יחיא, דמות ציבורית מוכרת ומוערכת בטייבה, ישב ב-25 באוגוסט במשרדו עם שלושה מורים נוספים. בשלב מסוים נכנס לתיכון אדם לבוש במעיל וחבוש כובע שחור, כשעל ידיו כפפות ומעל ראשו מטרייה. האיש חלף על פני מזכירת המנהל, נכנס לחדרו של חאג' יחיא, שלף אקדח וירה לעברו כמה קליעים. אמבולנס מקומי פינה את המנהל לבית החולים מאיר בכפר סבא, ושם נקבע מותו.

החשוד ברצח וואהל קעעיק (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
החשוד ברצח וואהל קעעיק(צילום: עידו ארז)
 

נרצח מטווח קצר. יוסף חאג' יחיא ()
נרצח מטווח קצר. יוסף חאג' יחיא

לאחר הירי חלף החשוד בביצוע המעשה על פני המזכירה ויצא משטח בית הספר. עם היוודע רצח המנהל הוטלה החקירה על מחלק פשעים ביחידה המרכזית של משטרת מחוז מרכז בפיקודו של רב פקד עזרא גולדשטיין. החוקרים הבחינו כי מצלמות האבטחה שמותקנות בתיכון תיעדו את החשוד לבוש בפריטים המקשים את זיהויו, אולם גילו כי החשוד עזב את המקום עם רכב טנדר סובארו ישן.

 

בימ"ר הבינו מיד כי מדובר ברצח שתוכנן מראש. עוד באותו היום הגיעו החוקרים לביתו של החשוד, שמפעיל מזנון בבית הספר. קעעיק נעצר ובחצר ביתו נמצא הרכב שעמו עזב לפי החשד את בית הספר לאחר שירה בחאג' יחיא. הרכב נשלח לבדיקת מעבדה ונמצאו בו ממצאים הקושרים את החשוד לרצח.

זירת הרצח בבית הספר (צילום: אתר פאנט) (צילום: אתר פאנט)
זירת הרצח בבית הספר(צילום: אתר פאנט)

במקביל, חוקרי הימ"ר עצרו גם את בנו של החשוד ועיכבו לחקירה את אשתו ואחיינו. במהלך החקירה נאספו ראיות נוספות הקושרות את החשוד לרצח, אולם הוא שמר בחקירתו על זכות השתיקה ולא השיב לשאלות השוטרים.

 

עוד התברר בחקירה כי החשוד היה בעבר עבריין שהשתקם. לפי החשד, קעעיק, שזכה לפני שנה במכרז להפעלת המזנון בבית הספר, חשש שהחלטת המנהל להכניס זכיינים נוספים למוסד תפגע בפרנסתו ובשל כך החליט לרצוח אותו.

 

לאחר פענוח הרצח אמרו בימ"ר כי מדובר בחקירה אינטנסיבית ובניית פאזל מסובך, שהביאו לראיות נגד החשוד ובכללן מחקרי תקשורת, התנהלות חריגה של החשוד ובני משפחתו וגם צורת ההליכה הייחודית שתואמת את צליעתו של הרוצח, שתועד כאמור במצלמות האבטחה. מאז שנלכד הוארך מעצרו של החשוד כמה פעמים ובהמשך השבוע יוגש נגדו כאמור כתב אישום.

 

סנגוריו של החשוד, עורכי הדין דוד יפתח ורויטל סוויד, מסרו בתגובה: "אנחנו נדהמים מההחלטה להגיש כתב אישום נגד מרשנו. מדובר בתיק שהראיות בו הן נסיבתיות ולא מוכיחות שהוא הרוצח ואינן מספיקות להרשעה ובסופו של דבר מרשנו יזוכה".

 

בתוך כך, ל-ynet נודע כאמור כי המנהל שנרצח הגיש שתי תלונות נגד החשוד, אחת מהן כמה ימים לפני הרצח, בגין איומים. במהלך הימים שלאחר מכן נערכו ניסיונות גישור כדי ליישב את הסכסוך

בין החשוד למנהל. אך ללא הצלחה. במהלך החקירה בדקו חוקרי הימ"ר כיוונים שונים, אך הם נשללו. הראיות שהביאו למעצר החשוד הן בין השאר חוות דעת של מומחה לאורטופדיה, לפיה הליכתו של האיש שצולם במצלמות האבטחה היא ייחודית ונגרמת עקב מחלה מיוחדת, והיא תואמת להליכתו של החשוד שסובל מאותה תסמונת. ראיות נוספות הן התבטאויות של החשוד יום לפני הרצח במסעדה בכפר סבא, שבה אמר כי הוא מתכוון לסגור את הסיפור עם המנהל באופן סופי.

 

אחד הדברים שהפתיעו את חוקרי ימ"ר מרכז היה שיתוף הפעולה של תושבי טייבה. בדרך כלל כשמבוצעת עברה חמורה בעיר, המשטרה נתקלת בקשיים רבים מכיוון שהאוכלוסייה המקומית אינה משתפת איתה פעולה, אינה מוסרת פרטים ואינה מוכנה להעיד. הפעם זכו החוקרים לשיתוף פעולה והסיבה לכך היא דמותו הנערצת של המנהל שנרצח, דמות אהובה ומכובדת בעיר.

 

קרוב משפחתו של המנוח אמר: "הכתובת הייתה על הקיר, לצערי המשטרה לא פעלה נכון כדי להציל את המנוח, ולכן המשטרה אשמה ברצח. אני מקווה שהחוקרים יפענחו את כל הסיפור כמו שצריך".

 

בהכנת הכתבה השתתף חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
החשוד ברצח וואהל קעעיק
צילום: עידו ארז
נרצח ביריות. חאג' יחיא
צילום: מוטי קמחי
עו"ד יפתח
צילום: מוטי קמחי
מומלצים