שתף קטע נבחר

מבי"ח בארץ לדאעש: 'כל רופא היה רוצה אותו'

עת'מאן עבד אלקיעאן, שעבד כסטאז'ר בברזילי, הצטרף לדאעש ונהרג בקרבות. מנהל המחלקה שבה התמחה: "היה גאון, בעל ידע רב ברפואה, באקטואליה וגם בקוראן"

הוא היה מתמחה עם עתיד מזהיר בבית חולים ברזילי, וסיים את חייו כלוחם בארגון האיסלאמיסטי הקיצוני ביותר. בבית החולים באשקלון התקשו להאמין כי עת'מאן עבד אלקיעאן, שעבד כסטאז'ר בפנימית ב' בחודשיים האחרונים, עזב לשורות דאעש ונהרג בקרבות. "הוא היה בחור מאוד חכם, בעל ידע רב גם ברפואה וגם בקוראן", אמרו עליו בבית החולים.

 

גורמים בבית החולים אמרו כי כבר יום למחרת היעלמותו הופיעו בבית החולים חוקרי שב"כ והחלו לאסוף מידע על אודות הסטאז'ר, אך רק בחודש מאי האחרון נודעו לבית החולים הסיבות להיעלמותו. ד"ר יוסוף משעל, מנהל מחלקה פנימית ב', סיפר היום על אלקיעאן וההיכרות שלו עמו: "הוא היה בחור שנון, חכם, חד כתער, בעל ידע עצום ברפואה, וגם באקטואליה, ספרות, דת וקוראן".

 

לדברי מנהל המחלקה שבה התמחה הסטאז'ר שעבר לדאעש ונהרג, "אלקיעאן טיפל בחולים יותר ממה שמצופה מכל סטאז'ר אחר. אנחנו נוהגים מדי יום לעשות ישיבות בוקר והוא היה משתתף בכל הישיבות, מגיע בזמן ומשתתף ואומר את דעתו. הוא היה מסור, מסוג המתמחים שכל רופא היה רוצה לצדו".

 

משעל אמר כי לא שם לב לנטייה פוליטית מסוימת אצל אלקיעאן: "הייתי מרוצה ממנו, הוא היה גאון. מעולם לא נתקלנו באירועי אלימות, לא מילוליים ובטח לא פיזיים. הוא התייחס למטופלים בצורה יפה ומקצועית. אין לי הסבר למעשים שמייחסים לו". 

 

 

 

אלקיעאן. "היה מסור, טיפל בחולים יותר ממה שמצופה" (באדיבות בית חולים ברזילי) (באדיבות בית חולים ברזילי)
אלקיעאן. "היה מסור, טיפל בחולים יותר ממה שמצופה"(באדיבות בית חולים ברזילי)

מבית החולים נמסר כי "אלקיעאן סיים את לימודי הרפואה בירדן, ולאחר שעבר את בחינות ההסמכה לקבלת רישיון זמני במדינת ישראל, התחיל בפברואר לבצע סטאז' במרכז הרפואי ברזילי. הוא בחר לבצע חודש בחירה בבית חולים סורוקה שאותו היה אמור להתחיל במאי 2014. בחודש זה אבדו עקבותיו והוא לא התייצב בבית החולים. גורמי ביטחון פנו אלינו וחקרו לגביו ואז נודע לנו שהוא בחר להצטרף לשורות דאעש".

 

כ-30 ערבים-ישראלים נסעו לסוריה

אלקיעאן אינו הערבי-ישראלי הראשון שיש לגביו חשש שהצטרף לשורות דאעש. בשבוע שעבר קיבלה משפחת כילאני מיפיע טלפון מבנם מוחמד בן ה-21, שנסע לחופשה בטורקיה עם שניים מחבריו והיה אמור לשוב לארץ ביום חמישי לפני כשבוע וחצי. מוחמד לא חזר כמתוכנן ורק התקשר לבני משפחתו ואמר להם שהוא בסדר והוא רוצה לחזור בקרוב לישראל. במשפחה לא סיפרו היכן נמצא כעת מוחמד, אך אביו מרוואן, שמתנדב במשטרת ישראל, משוכנע כי בנו לא הצטרף לדאעש, וקרא לו לחזור לחיק משפחתו.

 

כ-30 ערבים-ישראלים יצאו בשנתיים האחרונות לסוריה דרך טורקיה כדי להתגייס לארגונים שונים המזוהים עם אל-קאעידה ולהילחם נגד משטרו של בשאר אסד. לפי הערכות במערכת הביטחון, כמחצית מאותם 30 ערבים-ישראלים הצטרפו לדאעש. 18 מהם נעצרו ונחקרו ונפתחו נגדם הליכים. במגזר הערבי הזהירו כי העונשים שנגזרו על אלה שהורשעו היו קלים מדי, וזה עלול לעודד צעירים נוספים לנסוע לסוריה. בין הצעירים שהצטרפו לאחרונה לשורות דאעש היה גם אחמד חבשי מאיכסאל, שבני משפחתו התבשרו על מותו לפני כעשרה ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות בית חולים ברזילי
עת'מאן אלקיעאן
באדיבות בית חולים ברזילי
מומלצים