שתף קטע נבחר

והרוצח חופשי: עסקה עם עד המדינה בברנוער

אחרי מחדלי המשטרה והפרקליטות בתיק הדגל שלהם, הספיקו למדינה שתי ישיבות בלבד כדי להגיע להסדר טיעון עם זאור חנקישייב, שבידה ראיות, הפיל את החוקרים והפליל את חגי פליסיאן ברצח. הוא צפוי להישלח ליותר מחמש שנים בכלא

הרוצח חופשי, ועד המדינה הולך לכלא:  פרקליט המדינה שי ניצן אישר הסכם טיעון שצפוי לשלוח לקצת יותר מחמש שנות מאסר את זאור חנקישייב, שהיה עד המדינה בתיק הברנוער - אך ההסכם איתו בוטל לאחר שהתברר כי הוא הערים על כולם, כולל על מי שהיה החשוד המרכזי בביצוע הרצח, חגי פליסיאן. המשא ומתן להסדר טיעון עם המדינה פורסם לראשונה ב-ynet. על פי ההסכם, חנקישייב יקבל 70 חודשים מאסר בפועל, ומהם יירדו 8 חודשים שהוא כבר מרצה. בסך הכל הוא יישב בכלא עוד חמש שנים וחודשיים.

 

עוד טרם נפתח המשפט נגד עד המדינה על בידוי ראיות וקבלת דבר במרמה נשלחו הצדדים לשופט המגשר גלעד נויטל מבית המשפט המחוזי בתל אביב. פרטי ההסכם עצמו, שהושג באמצעות המגשר שאליו נשלחו הצדדים - השופט גלעד נויטל מבית המשפט המחוזי בתל אביב - יוצגו בימים הקרובים בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב אצל השופטת יהודית אמסטרדם. ועדת חקירה לבדיקת התנהלות המשטרה בפרשה מעולם לא הוקמה. הצדדים הגיעו להסכם ימים ספורים לפני הדיון שבו, לבקשת הסניגור, נדרשה המדינה לחשוף את כל הממסכים החסויים הקיימים בתיק.

 

חנקישייב עצור כבר שמונה חודשים, מאז נפל התיק אחרי שהוברר כי האיש שעליו הסתמכה המדינה אינו אמין. פליסיאן טען לאורך כל החקירה כי הוא חף מפשע, וטען כי העד תמרן אותו להודות ברצח שהתרחש באוגוסט 2009 בתל אביב, שבו נרצחו ליז טרובישי בת ה-16 וניר כץ בן ה-26, ונפצעו עשרות. בין היתר, הוא עשה זאת באמצעות הכתבת מסרונים שאותם שלח אליו פליסיאן

חניקשייב. היתל בכולם (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חניקשייב. היתל בכולם(צילום: ירון ברנר)
 

 

פליסיאן ביום שחרורו (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות) (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)
פליסיאן ביום שחרורו(צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)

המדינה התעקשה להגיש כתב אישום נגד פליסיאן על אף הסימנים המוקדמים, וערכה מסיבת עיתונאים מתוקשרת. מאוחר יותר התברר כיצד גרם חנקישייב לפליסיאן להודות ברצח, וכל התיק קרס. את מחיר הכישלון לא שילם איש במשטרה, וכעת דומה כי מי שישלם אותו הוא חנקישייב.

 

עד המדינה היה מוכר למשטרה ורישומים רבים שהיו בידיה העידו כי הוא אינו אמין. התנהלותו הבעייתית הגיעה לשיאה כאשר החליט לקום ולעזוב את דירת המסתור שבה התגורר בזמן החקירה הגלויה. נורה נוספת נדלקה כאשר התברר כי בין חומר הראיות בתיק של פליסיאן לנתונים שמסר למשטרה חנקישייב נמצאו אי התאמות. מזכר בעניין נכתב חודשים לפני מעצרו של פליסיאן, אך לא זכה להתייחסות.

השופט גלעד נויטל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השופט גלעד נויטל(צילום: מוטי קמחי)

המשטרה הבינה בשלב מסוים כי עד המדינה רימה אותה. בין היתר, לאחר שנחשפו

תכתובות וואטסאפ שבהן מדריך חנקישייב את פליסיאן מה לכתוב לו ומה להגיד, ובעצם גורם לו להפליל את עצמו ברצח בברנוער. הגילויים החדשים הובילו לביטול כתב האישום נגד הנאשם, ולהגשת כתב אישום נגד עד המדינה בגין בידוי ראיות, שיבוש הליכי משפט וקבלת דבר במרמה מהמדינה.

 

אלא שטרם פתיחת משפטו נשלחו הצדדים לשופט המגשר גלעד נויטל מבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט הוציא צו איסור פרסום על המגעים בין הצדדים, אך הביע גם את תחושותיו הקשות כלפי מעשיו של עד המדינה. כזכור, בשל עדותו ישב חגי פליסיאן בכלא במשך תשעה חודשים. עם התגלות דבר הרמייה הוא שוחרר לביתו, וכתב האישום נגדו בוטל. הליך זה יאפשר למשטרה להימנע מלחשוף את המחדלים הקשים של אחת היחידות המובחרות בישראל. 

פרקליטו של חניקשייב, עו"ד חי הבר, מסר בתגובה: "מדובר בפרשה אומללה. למרשי יש המון מה לומר על כל ההתנהלות סביב העניין אך אנו נכבד את בית המשפט ובשלב זה לא נמסור תגובה עד אשר ההסדר יוצג לבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חנקישייב. במעצר
צילום: מוטי קמחי
צילום: יובל חן
עו"ד חי הבר
צילום: יובל חן
מומלצים