שתף קטע נבחר

כחלון: אקים מפלגה שתטפל ביוקר המחיה

בהופעה בפני לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בתל אביב הודיע כחלון כי יקים מסגרת פוליטית לפני הבחירות. באשר ליוקר המחיה, אמר שהממשלה צריכה להודיע לחברות המזון: "יש לכן שנה וחצי להתארגן לפתיחת השוק. החגיגה תיגמר"

השר לשעבר משה כחלון הצהיר הערב (יום ב') כי יקים מפלגה שתטפל ביוקר המחיה. "חבריי ואני מתכוונים להקים מסגרת פוליטית חדשה שתטפל בדברים. זה יקרה לפני הבחירות הבאות", אמר בכנס לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל בתל אביב.

 

"זו לא מכת גורל ולא גזירה משמיים", הדגיש כחלון באשר ליוקר המחיה. "זה דבר שאפשר לטפל בו אם ממשלת ישראל תחליט. אם הממשלה תגיד לחברות המזון הגדולות: 'יש לכן שנה וחצי להתארגן, אני הולכת לפתוח את השוק', כל המונופוליסטים צריכים לדעת שהחגיגה תיגמר ושאי אפשר להמשיך ככה לנצח. רק אז נמצא מחירים סבירים ונורמליים". 

 

הודעתו של כחלון מפורסמת בצל מחאה חברתית הולכת וגוברת, שעיקרה יוקר המחייה בישראל ונושאים חברתיים אחרים שאפיינו את מחאת ההמונים בקיץ 2011. בין היתר, עסקו כותרות החדשות לאחרונה בהשוואות בין מחירים בארץ לחו"ל - לרבות השוואה מפורטת לברלין - וכן בהיעדר תחרות ופיקוח. לבד מאלה, מחו גם רוכשי דירות פוטנציאליים, חולי הצליאק, קוני הבשר והנופשים.

 

"ראש הממשלה בנימין נתניהו מתעסק כל היום באיראן, במדינה האיסלאמית ובחמאס", אמר לערוץ 10, נאור נרקיס, יוזם "מחאת המילקי" שמתגורר כיום בברלין. "אלה דברים מסוכנים, אבל יותר מסוכן זו ההזנחה הטוטאלית של החיים של הישראלים". כחלון עצמו אמר כי "מבין את המחאה אבל לא מצדיק ירידה מהארץ. אנשים צריכים לבוא לכאן ולתבוע דברים מהמשלה, אלו דברים שהיא יכולה לעשות וגם להצליח". 

כחלון, הערב. "מבין את המחאה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כחלון, הערב. "מבין את המחאה"(צילום: מוטי קמחי)
  

לדבריו, "עמלות הבנקים הן שבעה מיליארד שקל בחציון ו-14 מיליארד בשנה. זה מתגלגל בסוף לצרכן. הבנקים הם חלק מרכזי מיוקר המחיה". הוא מתח ביקורת על התנהלות הממשלה והבנקים ותקףאת הביורוקרטיה שפוגעת בעסקים הקטנים בישראל. "לפתוח חנות היום זה כמו לבנות כור. צריכים אישורים ממשרד הבריאות, משטרה, מד"א, כיבוי, אגף תכנון ואגף פיקוח", הסביר. "עסקים קטנים כל היום נמצאים בעירייה. אני חושב שמחולל הצמיחה העיקרי במשק זה עסקים קטנים. שליש מהעסקים הקטנים שנפתחים נסגרים. זה מספר לא הגיוני וזו לא מכת גורל".

 

כחלון, המכהן כיום כיו"ר המרכז לרפורמה ומנהיגות במכללת נתניה, הגיע מלווה באבי גבאי, לשעבר מנכ"ל בזק, שלאחרונה פורסם שחבר אליו במאמצים להקים מפלגה חדשה.

 

באשר למחירי הנדל"ן המאמירים, אמר כחלון כי "כולם יודעים מה הבעיה ויודעים מה הפתרון ואף אחד לא עושה. יש שלושה מונופולים: תכנון בוועדות, שיווק של מנהל מקרקעי ישראל והיתרים בעיריות. מונופול זאת צרה צרורה ודבר רע. למנהל מקרקעי ישראל אין זכות קיום. אפילו בסין מחזיקים פחות קרקעות מכאן. אני בעד כל אמצעי להוריד מחירים ממשלתי, גם מע"מ 0. הבעיה היא שאין מספיק דירות שעומדות בקריטריונים ויש הרבה אנשים שעומדים בקריטריונים. איך מסדרים את זה? זאת הבעיה המרכזית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משה כחלון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים