שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: סבסוד גם לחוסכים בקופות הגמל

פורום החוסכים לפנסיה בישראל ואיגוד בתי ההשקעות דורשים להשוות את תנאי החוסכים בקופות הגמל לאלו החוסכים בקרנות הפנסיה ולאפשר להם כרית ביטחון בדמות אג"ח מיועדות נושאות ריבית קבועה , כפי שמקבלים עמיתי קרנות הפנסיה. בדיקה מעלה: הטבה כזו יכולה להגיע לכמיליון שקל לחוסך

 איגוד בתי ההשקעות ופורום החוסכים לפנסיה הגישו היום (ב') עתירה לבג"ץ כנגד משרד האוצר בטענה לאפליית החוסכים בקופות הגמל לעומת החוסכים בקרנות הפנסיה.

 

בעתירה נטען כי על מדינת ישראל להנפיק איגרות חוב מיועדות מסוג "ערד" לעמיתי קופות הגמל בדומה לעמיתי קרנות הפנסיה החדשות. העותרים טוענים כי מדינת ישראל מפלה לרעה את קופות הגמל ואת עמיתיהן, אל מול קרנות הפנסיה ועמיתיהן, בכל הנוגע לסובסידיה שהיא מעניקה לקרנות הפנסיה באיגרות החוב המיועדות.

 

איגרות חוב מיועדות הן איגרות חוב לא סחירות, המבטיחות ריבית ריאלית קבועה, ללא קשר למתרחש בשוק ההון ובמשק הישראלי. איגרות חוב אלו מונפקות על ידי ממשלת ישראל עבור גופים המנהלים קרנות פנסיה במטרה להבטיח את היציבות לציבור החוסכים לפנסיה.

 

היום, הנהנים מסובסידיה זו, הם העמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות והעמיתים בקרנות הפנסיה החדשות בלבד, הזכאים כי לפחות 30% מכספם יושקע באיגרות חוב מיועדות מסוג "ערד" הנושאות ריבית בשיעור של 4.86%. כאמור, ציבור החוסכים בקופות הגמל אינם זכאים לסובסידיה זו.

 

כיום מנוהלים 180 מיליארד שקל בקרנות פנסיה, כאשר כ-54 מיליארד שקל מתוכם מושקעים באג"ח מיועדות.

 

בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד ארנון שגב ושרון שביט-כפתורי ממשרד ארנון שגב ושות' נכתב כי אין מחלוקת באשר להטבה המשמעותית הגלומה בהנפקת איגרות חוב מיועדות, לא רק משום שהתשואה על איגרות חוב מיועדות גבוהה יותר מריבית השוק, נכון להיום (כך שהמדינה נדרשת לממן את הפער), אלא משום שיש בעצם ההבטחה של תשואה קבועה וידועה מראש, משום יתרון מהותי בהשקעות כספים לטווח ארוך. "מדובר בהשקעה בטוחה המקנה יציבות, מונעת תנודתיות בשיעורי התשואה ומאפשרת "לסכן" את יתרת כספי החיסכון לטווח ארוך במכשירים הנושאים תשואה גבוהה יותר" נכתב בעתירה.

 

הפרש של יותר ממיליון שקל

העותרים ערכו השוואה, באמצעות מאיר שביט, לשעבר המפקח על הביטוח במשרד האוצר, באשר להבדלים בין עמית החוסך כספיו לקצבה בקרן פנסיה לבין עמית החוסך כספיו לקצבה בקופות גמל.

 

מהנתונים עולה כי עמית שהצטרף לקרן הפנסיה בגיל 30, המפקיד 1,000 שקל בכל חודש, יצבור עד גיל פרישה (67) סכום של 2,388,339 שקל. במידה ואותו עמית יפקיד סכום זה בקופת גמל, יצבור העמית עד גיל פרישה רק 1,361,406 שקל. פער של למעלה ממיליון שקל.

 

כך גם עמית שהצטרף לקרן הפנסיה בגיל 40, ומפקיד 1,000 שקל בכל חודש, יצבור עד גיל פרישה (67) סכום של 1,047,904 שקל. במידה ואותו עמית יפקיד סכום זה בקופת גמל יצבור העמית עד גיל פרישה רק 713,535 שקל. פער של כ-334 אלף שקל.

 

יוליה מרוז, מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות אומרת בעקבות העתירה "לא רק שמטרת האוצר, תחרות הוגנת בנושא החיסכון ארוך הטווח, לא הושגה, אלא שהמצב אף החמיר. נטרול קופות הגמל בהשוואה לקרנות הפנסיה בכל הקשור לאג"ח המיועדות מייתר את קיומן, בשעה שמדובר באפיקים זהים שאמורים להוות תחרות אחד לשני."

 

רועי מימרן, יו"ר פורום החוסכים לפנסיה בישראל, הוסיף "לצערי הרב הממשלה נמנעת מלקחת אחריות על החיסכון הפנסיוני במדינת ישראל. עתירה זו הינה רק צעד אחד לשינוי הסטטוס קוו הקיים בנושא זה."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חיסכון
צילום: shutterstock
צילום: דן פורגס
יוליה מרוז
צילום: דן פורגס
מומלצים