שתף קטע נבחר

יפן: התפטרו שתי שרות שהואשמו בשחיתות

מכה קשה לרה"מ שינזו אבה בעקבות התפטרות שרת המשפטים ושרת המסחר והתעשייה. הן מונו על ידו במסגרת רצונו לקדם נשים, ועזיבתן עשויה לפגוע בתוכניתו להעלות מסים ולחדש את פעילות הכורים בפוקושימה

טלטלה פוליטית ב"ארץ השמש העולה": שתי שרות בממשלת יפן התפטרו היום (יום ב') בגין מעורבותן בשחיתות - צעד שנתפש כמכה הגדולה ביותר שסופג ראש הממשלה שינזו אבה מאז נכנס לתפקידו בדצמבר 2012.

 

עוד חדשות בעולם :

תואר ראשון בבורות. מצרים נכשלת בחינוך

קייט סובלת בהיריון, הארמון חושף: מתי תלד?

 

התפטרות שתי הנשים, שרת המשפטים ושרת המסחר והתעשייה, עלולה לפגוע בעבודת ממשלתו של אבה, בין היתר בתוכניתו להעלות מסים ולחדש את פעילות הכורים הגרעיניים בפוקושימה שנסגרו לאחר רעידת האדמה והצונאמי ב-2011.  

 

אובוצ'י (מימין) ומאצושימה            (צילום: EPA, AFP) (צילום: EPA, AFP)
אובוצ'י (מימין) ומאצושימה (צילום: EPA, AFP)

אבה מקווה למזער את הנזק עם מינויים המהיר של שני שרים חדשים לקבינט שלו, אולם באופוזיציה כבר מחפשים ליקויים אצל שרים אחרים בממשלה, שרק בחודש ספטמבר עברה חילופי גברי. פרשנים פוליטיים ב"ארץ השמש העולה" אמרו כי התפטרויות נוספות של שרים עשויות לסכן את המשך כהונתו של אבה בתפקיד ראש הממשלה.

 

שרת המסחר והתעשייה יוקו אובוצ'י בת ה-40, בתו של ראש ממשלה לשעבר ומי שסומנה כמועמדת להיות ראשת הממשלה הראשונה ביפן, מסרה את התפטרותה לאבה בעקבות הטענות שארגונים שתומכים בה השתמשו בכספי תרומות באופן לא חוקי. שעות ספורות לאחר התפטרותה של אובוצ'י, עשתה שרה נוספת - שרת המשפטים מידורי מאצושימה - את דרכה לעבר משרד ראש הממשלה בטוקיו ומסרה את התפטרותה.

 

"המפלגה הדמוקרטית" מהאופוזיציה הגישה תלונה פלילית נגד מאצושיה, והאשימה אותה בהפצת תעמולה בניגוד לחוק הבחירות.

 

סומנה כמועמדת מובילה לתפקיד ראשת הממשלה הראשונה ביפן. אובוצ'י (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סומנה כמועמדת מובילה לתפקיד ראשת הממשלה הראשונה ביפן. אובוצ'י(צילום: EPA)

תומכיה השתמשו בכספי תרומות באופן לא חוקי. אובוצ'י (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תומכיה השתמשו בכספי תרומות באופן לא חוקי. אובוצ'י(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אובוצ'י ומאצושימה היו שתיים מתוך חמש שרות שמונה לקבינט של אבה במסגרת חילופי השרים שביצע בספטמבר. צעד זה נועד להגביר את הפופולריות שלו ולהראות את מחויבותו לקידום נשים כחלק מאסטרטגיית "אבנומיקס" שלו להחיות את הכלכלה.

 

"מתנצל עמוקות בפני העם"

"מיניתי אותן וכראש ממשלה אני נושא באחריות", אמר אבה לכתבים בלשכתו. "אני מתנצל עמוקות בפני העם". הוא הוסיף שימנה ביממה הקרובה מחליפים לשתי השרות שהתפטרו.

 

אובוצ'י, שרת המסחר והתעשייה המתפטרת ואם לשני ילדים, קיבלה את המשימה לשווק את תוכניתו הלא פופולרית של אבה להפעיל מחדש את הכורים הגרעיניים לציבור שמודאג מאוד מסוגיית הבטיחות בכורים. גורמים בממשל בטוקיו אמרו כי התפטרותה תקשה על המהלך לחדש את פעילות הכורים, אולם לא תדחה אותו.

 

פרסמה תעמולה בניגוד לחוקי הבחירות. מאצושימה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פרסמה תעמולה בניגוד לחוקי הבחירות. מאצושימה(צילום: EPA)

"אני נושא באחריות". ראש הממשלה אבה ואובוצ'י (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"אני נושא באחריות". ראש הממשלה אבה ואובוצ'י(צילום: EPA)

ראש הממשלה אבה סיפר לכתבים שבחר ביואיצ'י מיזאווה, בן 64 בוגר הרווארד, להחליף את אובוצ'י במשרד המסחר והתעשייה. מייזאווה כיהן בעבר בתפקיד סגן שר הכלכלה והוא אחיינו של ראש הממשלה המנוח קיאיצ'י מיזאווה. כמו כן, הוא בחר ביוקו קמיקאווה, בת 61 ולשעבר השרה לענייני שיוויון, לתפקיד שרת המשפטים הבאה.

 

אבה עלה לשלטון בשנית ב-2012 וזו הפעם הראשונה ששרים בממשלתו מתפטרים מתפקידם. עם תחילת תפקידו החדש-ישן הוא הבטיח להחיות את הכלכלה שבהאטה ולחזק עמידתה הביטחונית לנוכח האתגרים שניצבים בפני יפן, בהם התעצמותה של סין.

 

על כהונתו הראשונה של אבה בתפקיד ראש ממשלה ב-2007-2006 העיבו כמה שערוריות, בהן התפטרות של כמה שר והתאבדות של שר אחד. הוא עצמו התפטר לאחר שנה בתפקיד על רקע המבוי הסתום בפרלמנט, שיעורי תמיכה נמוכים ובריאותו הלקויה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, AFP
אובוצ'י (מימין) ומאצושימה
צילום: EPA, AFP
מומלצים