שתף קטע נבחר

חילופים בחי"ר: הכירו את המח"טים החדשים

סבב מינויים נרחב יציג פנים חדשות בחטיבות הנח"ל, הצנחנים וגבעתי במקומם של המפקדים שהובילו את יחידותיהם במהלך המבצע בעזה. גם חטיבות 7 ו-188 של חיל השריון יזכו למפקדים חדשים

מפקדי החטיבות הבאים בצה"ל: לאחר שמבצע "צוק איתן" חשף לציבור את צמרת המח"טים של צה"ל אחרי שנים שבהם מפקדי השדה בצבא נשארו מאחורי הקלעים, הוחלט היום (ב') בצבא על סבב מינויים נרחב, שכולל שורה של מח"טים ומפקדי אוגדות וחילות, שטעונים את אישורו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון.

 

עוד בחדשות:

חרדים השחיתו אוטובוסים בשל פרסום נשים

זוועה באינדיאנה: רוצח סדרתי ו-7 גופות נשים

 

מפקד חטיבת הצנחנים הבא יהיה אלוף-משנה נמרוד אלוני, שפיקד בעבר על חטיבת שומרון וגדל בחטיבה האדומה בשורה של תפקידי פיקוד, בהם במבצע "חומת מגן". אלוני יחליף את אל"מ אליעזר טולדנו, שהוביל את פקודיו בקיץ האחרון ללחימה בדרום רצועת עזה ועוד קודם לכן במבצע "שובו אחים" לאיתור הנערים החטופים.

מפקדים חדשים לנח"ל ולצנחנים. אל"מ הכהן (מימין) ואל"מ אלוני (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מפקדים חדשים לנח"ל ולצנחנים. אל"מ הכהן (מימין) ואל"מ אלוני(צילום: דובר צה"ל)

גם בגבעתי יתבצע חילוף בצמרת. את אל"מ עופר וינטר, מח"ט גבעתי ומסמלי המלחמה שסיפק התבטאויות לוחמניות במהלכה, יחליף אל"מ ירון פינקלמן. פינקלמן, המכהן כיום כמפקד החטיבה המרחבית הצפונית באוגדת עזה, היה אחראי במלחמה על ההגנה במעטפת הצפונית של גזרת עזה, בין היתר על תקריות סיכול החדירות מהים דרך חוף זיקים ודרך מנהרת ניר עם.

המפקדים היוצאים. מימין לשמאל: וינטר, גורדין וטולנדו (צילום: יואב זיתון, דנה קופל) (צילום: יואב זיתון, דנה קופל)
המפקדים היוצאים. מימין לשמאל: וינטר, גורדין וטולנדו(צילום: יואב זיתון, דנה קופל)

פינקלמן הוא לא הקצין הבכיר היחיד באוגדת עזה שיהפוך למפקד חטיבת חי"ר סדירה. הסבב הנוכחי כולל גם את קידומו של מפקד החטיבה הדרומית בזמן הלחימה, אל"מ עמוס הכהן, לתפקיד מפקד חטיבת הנח"ל. בין האירועים המרכזיים שהיו תחת גזרתו של הכהן במבצע "צוק איתן" היו סיכולי החדירות ממנהרות סופה, יער בארי וכרם שלום. הכהן יחליף את אל"מ אורי גורדין, שהיה המח"ט הראשון שנכנס עם לוחמיו לשטח הרצועה במבצע. גורדין מונה למפקד עוצבת האש וקודם לדרגת תא"ל.

 

בסבב המינויים: מפקד חדש לבה"ד 1

גם חטיבת כפיר תקבל מפקד חדש בדמותו של אל"מ גיא חזות, לשעבר מח"ט חברון, שיחליף את אל"מ אשר בן לולו. כפיר הייתה החטיבה היחידה שלא שותפה במלחמה בדרום ולוחמיה מגדוד לביא היו אלה שמצאו ליד חלחול את גופותיהם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח. חזות יקבל את החטיבה ללא גדוד לביא, שינותק מהחטיבה המנומרת ויהפוך לגדוד ביטחון שוטף מעורב בשם ברדלס ויכלול לוחמים ולוחמות.

מפקד חטיבת כפיר הבא, אל"מ גיא חזות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מפקד חטיבת כפיר הבא, אל"מ גיא חזות(צילום: גיל יוחנן)

שתי חטיבות נוספות מחיל השריון שלחמו בעזה יזכו גם הן למפקדים חדשים. מפקד חטיבה 7 הבא יהיה אל"מ דן נוימן במקומו של אל"מ נדב לוטן ואת הפיקוד על חטיבה 188 יקבל אל"מ ניר בן דוד שיחליף את אל"מ תומר יפרח. מפקדי חטיבות השריון וחייליהם זכו לשבחים על חזרתם לקדמת הבמה המבצעית במהלך "צוק איתן" לאחר שהטנקים הפגיזו אלפי יעדים והרגו מאות מחבלים.

 

במסגרת הסבב נקבע עוד כי מפקד שייטת 13 הקודם אל"מ רפי מילוא, שהוביל בשנה האחרונה עשרות רבות של מבצעים חשאיים הרחק מגבולות ישראל, יקודם לדרגת תת-אלוף ויפקד על עוצבת אדום האחראית על גבול מצרים.

 

על בית הספר לקצינים (בה"ד 1) יפקד אל"מ יניב אלאלוף, לשעבר מפקד חטיבת עציון, והוא יחליף את אל"מ אבי גיל. קצין המודיעין הראשי הבא יהיה אל"מ משה שנייד שיעלה לדרגת תא"ל, כמו גם קצין האיסוף הקרבי הראשי הבא, אל"מ מרדכי כהנא. מפקד האגד הארטילרי 215 של פיקוד המרכז "עמוד האש" יהיה אל"מ ירון לביא.

 

מפקדי בתי הספר של זרוע היבשה יהיו אל"מ ערן קרייסי שיפקד על בסיס ההדרכה של ההנדסה, אל"מ אמיר אפשטיין על בית הספר לשריון ואל"מ עמית פישר על בית הספר לחי"ר.

 

הסבב מסמל שתי תופעות רווחות בצה"ל בשנים האחרונות: הראשון הוא גילם המבוגר של המח"טים הסדירים בצה"ל, שרובם סביב שנות ה-40 לחייהם. חלקם אף מבוגרים יותר כולל וינטר שיהפוך בקרוב לסבא. התופעה השנייה היא המשך ה"כיבוש" של יוצאי חטיבת הצנחנים בצמרת צה"ל. לא פחות משלושה קצינים שגדלו בחטיבה האדומה, מלבד חילוף מפקד חטיבת הצנחנים, ישמשו כמח"טים מחוץ לחטיבה: פינקלמן בגבעתי, חזות בכפיר ואלאלוף בבה"ד 1.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים