שתף קטע נבחר

ירדן במתקפה על ישראל: "תצית סכסוך דתי"

המלך עבדאללה טען שישראל רוצה לשחוט ילדים בי-ם, השגרירה באו"ם הזהירה מפרובוקציות מול 1.5 מיליארד מוסלמים, והשגריר ברשות הגדיר את הר הבית קו אדום: "ההפרות הישראליות יחריבו כל סיכוי לשלום"

אחת משתי השכנות היחידות שחתמו על הסכמי שלום עם ישראל פתחה בבליץ תקשורתי נגד מה שהיא מכנה "הניסיון לשנות את הסטטוס קוו באל-אקצה". על רקע העימותים האחרונים באזור הר הבית והשיח בעניין שינוי סדרי התפילה, תקפו אתמול (ג') מלך ירדן ובכירים רבים נוספים בממלכה את ישראל. בעוד ארבעה ימים יציינו ישראל וירדן 20 שנה לחתימת הסכם השלום שהסדיר את היחסים בין המדינות.

 

השגרירה באו"ם דינה קעוואר אמרה בנאום בפני מועצת הביטחון שירדן תבלום את ההפרות הישראליות בהר הבית בכל הדרכים האפשריות, בין אם במישור המדיני, הדיפלומטי והמשפטי. לדבריה, "המעשים של ישראל בירושלים מהווים הפרה ברורה של החוק הבינלאומי".

 

בחשבון הטוויטר שלה כתבה השגרירה הירדנית באו"ם: "על ישראל להפסיק את הפעולות הפרובוקטיביות ואת המדיניות השיטתית בניסיון ליצור מציאות חדשה בירושלים. ישראל יודעת שהמקום הזה הוא קו אדום עבור יותר מ-1.5 מיליארד בני אדם ברחבי העולם שלא ישתקו לנוכח ההפרות האלה".

 

מוקדם יותר סיפר שגריר הממלכה ברשות הפלסטינית, חאלד א-שוואבכה, שהמלך עבדאללה וממשלת ירדן משקיעים מאמצים קדחתניים בזירה הערבית והבינלאומית כדי לבלום את אשרור הצעת החוק שמובילה ח"כ מירי רגב במטרה לחלק את הנוכחות במסגד אל-אקצה ומתחמו בין מוסלמים ליהודים מבחינת זמן ומקום. "מסגד אל-אקצה וירושלים זה קו אדום. מה שקורה בירושלים לא מתקבל על הדעת", אמר.

 

שלשום ביטא הדיפלומט הבכיר בירדן, שר החוץ נאסר ג'ודה, את התרעומת בפגישה עם עמיתו הנורווגי: "ההפרות הישראליות בירושלים עלולות להחריב את תהליך השלום.

התקיפות הבוטות האלה עלולות לגרור את האזור לסכסוך דתי שיחריב את הסיכויים להשכין שלום ויזין את שורשי הקיצוניות, הטרור והאלימות באזור".

 

בנוסף, בפגישה שלשום עם חברי פרלמנט התבטא גם המלך בחריפות רבה בנושא הר הבית, והשווה בין ה"קיצוניות האיסלאמית" ל"קיצוניות הציונית": "אנחנו נמצאים בתוך מלחמת אזרחים בתוך האיסלאם. היום יש קיצוניות איסלאמית, אבל יש גם קיצוניות ציונית. כאשר אני מדבר עם חבריי במדינות ערב, מדינות האיסלאם ומדינות המערב, אני אומר להם שאם אנחנו רוצים להילחם בקיצוניות בעולם אנחנו לא יכולים לומר שהסונים הם הבעיה. יש קיצוניות בכל הכיוונים".

 

עבדאללה הדגיש בהקשר זה כי "אם אנחנו היום שותפים לקואליציה ערבית-איסלאמית שנועדה להילחם בקיצוניות בתוך האיסלאם, והישראלים כל חמש דקות רוצים לשחוט את ילדינו בעזה ובירושלים, זו בעיה".


פורסם לראשונה 21/10/2014 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עבדאללה מלך ירדן
צילום: רויטרס
מומלצים