שתף קטע נבחר

צילום: AP, shutterstock

אז מה אם הם ישבו בכלא. גם הפושעים רצים

אדווין אדוארדס (בן 87) היה מושל לואיזיאנה ארבע פעמים. וינסנט סיאנסי (בן 74) היה ראש עיר ברוד איילנד 21 שנים. למרות גילם המבוגר, הם רצים בבחירות הקרובות ולא רואים שום בעיה בכך שהורשעו בפלילים וישבו בכלא

רצים מהכלא לפוליטיקה: מושל לואיזיאנה לשעבר אדווין אדוארדס הוא בן 87, גרוש פעמיים, יש לו אישה שלישית, טרינה בת ה-36, ותינוק בן שנה. אלא שבמקום ליהנות מחיים בגמלאות בחיק המשפחה לאחר קריירה מגוונת בבית הנבחרים האמריקני (1972-1965) ובתפקיד מושל לואיזיאנה במשך ארבע קדנציות (האחרונה הסתיימה ב-1996), חשקה נפשו של אדוארדס לשוב ולהיבחר לבית הנבחרים בוושינגטון מטעם המפלגה הדמוקרטית - 50 שנה אחרי שנבחר לראשונה כציר בבית הנבחרים.

 

בחירות האמצע מתקרבות - כותרות אחרונות:

הדמוקרטים מעדיפים שאובמה יישאר בבית

הקנדי הזה עוד יהיה נשיא ארה"ב. ראיון מיוחד

סקנדל המין ששינה את הפוליטיקה בארה"ב

 

אדוארדס היה ודאי מעדיף להיבחר שוב לתפקיד מושל לואיזיאנה, אך במקום זאת הוא רץ לקונגרס. הסיבה לכך היא שהחוק בלואיזיאנה מתיר למורשעים בפלילים לכהן בתפקיד ציבורי במדינה רק 15 שנים לאחר שחרורם מבית הסוהר. מה זה קשור לפוליטיקאי המבוגר? ובכן, אדוארדס שוחרר מבית הסוהר ב-2011. כלומר, הוא חופשי רק שלוש שנים ולכן לא רשאי לרוץ למשרה ציבורית בלואיזיאנה, אבל החוק לא מונע ממנו לרוץ לקונגרס.

 

לצד אשתו בת ה-36 ובנו בן השנה: כתבת CNN על המושל לשעבר המורשע ששב לפוליטיקה

 

אדוארדס ריצה שמונה שנים וחצי מחייו בכלא בגין הרשעה בעבירות חמורות של סחטנות ומעורבות בעסקי שוק שחור במהלך כהונתו האחרונה כמושל לואיזינה.

 

בחודש מרס הודיע אדוארדס על ריצה לבית הנבחרים כאילו לא היו דברים מעולם. צעד זה לא הפתיע רבים בלואיזיאנה, שלא שוכחת את ראש העיר ניו אורלינס לשעבר ריי נאגין.

נאגין מרצה עשר שנות מאסר לאחר שהורשע ב-21 עבירות שחיתות, בהן שוחד, סחיטה, מרמה והצהרה כוזבת על החזרי מס.

 

פוליטיקה ושחיתות הולכות יחד זה שנים רבות בלואיזיאנה, אבל אדוארדס עצמו לא מתרגש יותר מדי מההרשעות שלו. "לא עשיתי שום דבר רע. זה לא קשור לפוליטיקה שלי", הוא הסביר באחרונה. הפוליטיקאי הדמוקרטי מוכן להודות ש"יש בעיה" בחזרתו לפוליטיקה, אך אומר: "אבל לא רצחתי. לכל המתחרים שלי גם יש סיפורים משלהם", הוא אומר.

 

החוק לא מאפשר לו לרוץ בלואיזיאנה אז הוא מתמודד על מקום בבית הנבחרים. אדוארדס (צילום: AP) (צילום: AP)
החוק לא מאפשר לו לרוץ בלואיזיאנה אז הוא מתמודד על מקום בבית הנבחרים. אדוארדס(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"מסוגל לבצע דברים, לפעמים הם לא חוקיים". אדוארדס עם שלט "חף מפשע" ()
"מסוגל לבצע דברים, לפעמים הם לא חוקיים". אדוארדס עם שלט "חף מפשע"
על מושב בית הנבחרים שבו חושק אדוארדס מתמודדים עוד כמה אנשים, אלא שמושל לואיזיאנה לשעבר הוא המוכר מכולם - לטוב ולרע. הוא מציג את עצמו כביצועיסט, ויריבו הרפובליקני גרט גרייבס אמר כי אין ספק שאדוארדס "מסוגל לבצע דברים, לפעמים הם לא חוקיים". גם הרפובליקנים מודעים לקסם שלו ולאפשרות שהוא ינצח.

 

"אפסיד רק אם יתפסו אותי במיטה עם בחורה מתה"

על שמו של אדוארדס רשומה אמרה בלתי נשכחת מהמרוץ למשרת מושל לואיזיאנה ב-1983. "הדרך היחידה שבה אני יכול להפסיד במרוץ הזה היא אם יתפסו אותי במיטה עם בחורה מתה או עם ילד חי".

 

וינסנט "בודי" סיאנסי חולק את אותן תחושות של אדוארדס. ה"ינוקא" הרפובליקני בן ה-74 היה ראש העיר האלמותי של העיר פרובידנס במדינת רוד איילנד במשך 21 שנים לסירוגין - מ-1975 עד 1984 ומ-1991 עד 2002. כהונתו של סיאנסי הופסקה פעמיים בשל הרשעתו בפלילים. פעם אחת הוא הורשע בתקיפה פיזית של יריב פוליטי. בשנייה הוא נאלץ לפרוש בגין הרשעה בקשירת קשר וסחיטה שבעקבותיה ריצה ארבע שנים בכלא.

 

הורשע בתקיפה פיזית של יריב פוליטי ובקשירת קשר וסחיטה. וינסנט "בודי" סיאנסי, לשעבר ראש העיר פרובידנס ברוד איילנד  (צילום: AP) (צילום: AP)
הורשע בתקיפה פיזית של יריב פוליטי ובקשירת קשר וסחיטה. וינסנט "בודי" סיאנסי, לשעבר ראש העיר פרובידנס ברוד איילנד (צילום: AP)
ראש העיר לשעבר השתחרר ב-2007, ובשנים האחרונות הגיש תוכנית רדיו פוליטית שמרנית. אלא שגם הוא החליט שהגיעה שעתו לשוב לפוליטיקה, והוא רץ כמועמד עצמאי לתפקיד שהוא מכיר טוב כל כך - ראש העיר פרובידנס. אם ייבחר תהיה זו לו הקדנציה השביעית. 

 

הציבור אוהב את ראש העיר לשעבר למרות עברו הפלילי

"תמיד הצהרתי שאני חף מפשע, ואני עדיין אומר זאת", הוא אמר בראיון לרשת NBC בלי להניד עפעף. מדוע הוא חוזר? "אחרי יותר מעשור של שקיעת העיר ובשל העובדה שאיני רואה חזון אצל אף אחד מאלה שרצים, החלטתי לרוץ שוב", הוא הסביר את הקאמבק הפוליטי שלו. יריביו של סיאנסי אומרים שהציבור לא צריך שאדם בן יותר מ-70 שישב בכלא ינהל את פרובידנס. אלא שהסקרים האחרונים מראים שהציבור אוהב אותו ורוצה אותו לכהונה נוספת למרות עברו הפלילי.

 

בהיסטוריה הפוליטית המודרנית זכור המקרה של מריון בארי, ראש העיר וושינגטון, שנתפס מעשן קוקאין במבצע עוקץ של הבולשת הפדרתית (FBI). אחרי שישה חודשים בכלא הוא שב ונבחר ב-1994.

 

סירב לקבל שוחד. לארי פרסלר רץ שוב לסנאט מטעם דרום דקוטה ()
סירב לקבל שוחד. לארי פרסלר רץ שוב לסנאט מטעם דרום דקוטה

אולם, הסיפור בבחירות שייערכו ב-4 בנובמבר לקונגרס ולתפקידי מושלים וראשי ערים איננו רק על עברניים שחוזרים בלי בושה ל"זירת הפשע", אלא על פוליטיקאים מבוגרים שהחיידק הפוליטי אינו מרפה מהם.

 

כזה הוא לארי פרסלר בן ה-76. פרסלר ייצג את דרום דקוטה בבית הנבחרים (שתי כהונות) ובסנאט (שלוש כהונות) והיה חבר במפלגה הרפובליקנית. להבדיל מאדוארדס וסיאנס, הוא לא ישב בכלא ולא הורשע בפלילים. יתרה מזאת, פרסלר היה חבר הקונגרס היחיד, מבין תשעה, שסירב לקחת שוחד במבצע עוקץ של ה-FBI שנקרא Abscam בשנת 1980. אף שזכה לשבחים על פועלו על פי חוק, פרסל לא ניצל מגזר הדין של הבוחר והפסיד את מקומו בסנאט ב-1996 לטים ג'ונסון הדמוקרטי. אותו ג'ונסון פורש עכשיו מהסנאט, ומי שמתמודד על המושב שלו הוא לא אחר מאשר פרסלר - אחרי 18 שנות היעדרות מהפוליטיקה.

 

במהלך השנים האחרונות היה פרסלר מרצה מבוקש בניו יורק ובאיטליה, וכעת הוא רץ לסנאט כמועמד עצמאי. עד לא מזמן חשבו הרפובליקנים שהמושב של דקוטה בסנאט נמצא בידיים שלהם, אבל עם כניסתו של פרסלר למרוץ הם נאלצו לחשב את מסלולם מחדש ולהשיב מלחמה לפרסלר, שעד כה מצליח לא רע בסקרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חף מפשע? מושל לואיזיאנה לשעבר אדוארדס
מומלצים