שתף קטע נבחר

לא הצליחה לנשוף - והורשעה בנהיגה בשכרות

נהגת צעירה שנתפסה במרכז ת"א כשלה ב-15 ניסיונות לבדיקת "נשיפון" וב-6 ניסיונות בינשוף. שופטת תעבורה קבעה שמדובר בסירוב להיבדק

נהגת צעירה נעצרה לבדיקת אלכוהול ברחוב קרליבך בתל אביב, אך משום מה התקשתה לבצע את הבדיקה הפשוטה: היא כשלה בלא פחות מ-15 ניסיונות במכשיר ה"נשיפון" ובשישה ניסיונות במכשיר "ינשוף". בעקבות כתב אישום שהוגש נגדה קבע בית המשפט לתעבורה בתל אביב שהיא הכשילה במכוון את הבדיקה, והרשיע אותה לאחרונה בנהיגה בשכרות בשל סירובה להיבדק.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

באחד מלילות דצמבר 2012 הציבה המשטרה מחסום ברחוב קרליבך, והנהגת, שככל הנראה ניסתה להתחמק מהשוטרים, פנתה לאחד הרחובות הסמוכים חרף תמרור אין כניסה שהוצב בתחילתו. השוטרים דלקו אחריה וכשתפסו אותה הבחינו כי מפיה נודף ריח של אלכוהול.

 

הנהגת התבקשה לבצע בדיקת נשיפון אך רק אחרי כ-15 ניסיונות הראה המכשיר שהבדיקה נכשלה, מה שהעיד על קיום אינדיקציה לשכרות. בהתאם לחוק, ועל מנת לדעת את כמויות האלכוהול המדויקות, היא התבקשה לבצע שתי בדיקות נוספות במכשיר ה"ינשוף". אלא שלמעט ניסיון אחד, שוב ושוב היא לכאורה לא הצליחה להשתמש במכשיר, והשוטרים חשדו שהיא מנסה להשכיל את הבדיקה.

 

נגד הנהגת הוגש כתב אישום המייחס לה עבירה של נהיגה בשכרות בשל סירוב לבצע בדיקת נשיפה ובעבירה של נהיגה תחת השפעות משכרים. המדינה טענה שיש לראות בהתנהגות הנאשמת, שהכשילה את הבדיקות במכוון, כסירוב להיבדק.

 

מנגד, הנהגת הכחישה שצרכה אלכוהול באותו ערב והתעקשה שלא להכשיל את הבדיקה. לטענתה, היא הייתה לחוצה כיוון שהיו סביבה אנשים רבים, ובכל מקרה, העובדה שאחת הבדיקות הייתה תקינה מוכיחה שהיא שיתפה פעולה.

 

אין הסבר לכישלון

השופטת דלית ורד קבעה שלנאשמת הוסבר היטב כיצד לבצע את הבדיקה, שתקינות ה"ינשוף" הוכחה ושלא הייתה מניעה רפואית או אובייקטיבית אחרת לביצוע, ולכן הנאשמת הכשילה את הבדיקה במכוון.

 

השופטת הוסיפה כי מסקנה זו מתחזקת כשמתוודעים לדפוס פעולתה של הנאשמת: ניסיונה להתחמק מהמחסום, נסיעה באין-כניסה וניסיונה להעלים את העובדה ששתתה.

 

הכשלת בדיקת נשיפה, קבעה השופטת, נחשבת לסירוב להיבדק ומהווה עבירת תעבורה, ולכן הנאשמת אשמה בנהיגה בשכרות. עם זאת, הנאשמת זוכתה, מחמת הספק בעבירה של נהיגה תחת השפעות משכרים. גזר הדין טרם ניתן.

 

בתי המשפט לא מקבלים את הטענה "לא הצלחתי לנשוף". אף שלא קיימת בחוק עבירה של הכשלת בדיקה, בתי המשפט מתייחסים לניסיון שלא מצליח כאל סירוב. במקרים כאלה מומלץ לגשת מיד לבית חולים ולבצע בדיקת דם העשויה להוכיח את חפותכם, ואף להביא תיעוד רפואי של מחלת ריאות המונעת מכם לנשוף כראוי. זוהי הדרך היחידה "להינצל" מאישום של סירוב לביצוע בדיקת שכרות ועונש של פסילת רישיון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים