שתף קטע נבחר

נתניהו נגד ארה"ב: נילחם במי שמכתיב תנאים. הרצוג נגד נתניהו: תקציב של חרפה ובושה

בפתח מושב הכנסת רה"מ שוב התעמת עם האמריקנים, אחרי אישורי הבנייה מעבר לקו הירוק. "מתי נבנה בירושלים, אם לא עכשיו?", שאל - והציע הסדר אזורי תחילה. יו"ר האופוזיציה ענה לו: "ביבי, אתה מפחד ומנותק". הנשיא ריבלין דיבר על האלימות המילולית: "אמרו לי 'יהודון, בוגד, נשיא של חיזבאללה'"

אחרי קיץ ארוך שכלל מלחמה ואין ספור סערות פוליטיות, נפתח אחר הצהריים (ב') מושב החורף של הכנסת. עוד לפני תחילתו, כבר בצהריים נרשמה הפתעה ראשונה למושב, כשוועדת החוקה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגיור, בניגוד לעמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המושב נפתח בנאומים של נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

 

ראש הממשלה פתח את נאומו בתיאור מבצע "צוק איתן" והדגיש כי "מי שמנסה לפגוע בערינו ובאזרחינו ישלם מחיר כבד מנשוא. נחשוף את השקרים ועלילות הכזב נגד צה"ל. ישראל לבדה עומדת מול כוח טרור איסלאמי קנאי. העובדה שעמדנו כך ולחמנו כך והתלכדנו כך היא מקור אדיר של תקווה. תקווה לביטחון, תקווה לעתיד, וכן, תקווה גם לשלום שאפשרה לנו לדחות על הסף את תכתיבי חמאס שהיו מסכנים את מדינת ישראל. מה שדרוש לנו במערכה המדינית זו אותה אחריות, אותה עוצמה ואותה אחדות, כי גם כאן יש מי שרוצה להכתיב לנו תנאים שיסכנו את ביטחוננו ועתידנו וירחיקו את השלום שאנו מייחלים לו.

 

"שלום יושג רק במשא ומתן בין הצדדים וכל דרך אחרת רק תערער את היציבות. ישראל לא תסכים למדינה פלסטינית בלי הסדר שלום אמיתי שבו תוכר כמדינת הלאום של העם יהודי, שיכלול סידורי ביטחון מוצקים וארוכי-טווח בשטח שבמסגרתם תוכל להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום", הוסיף נתניהו.

ראש הממשלה נתניהו, הערב בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו, הערב בכנסת(צילום: גיל יוחנן)
 

לדבריו, "קיימת הסכמה רחבה בציבור שלישראל הזכות המלאה לבנות בשכונות היהודיות בירושלים ובגושי ההתיישבות. כל ממשלות ישראל ב-50 השנים האחרונות עשו זאת. גם לפלסטינים ברור שהמקומות הללו יישארו בישראל בכל הסדר עתידי. צרפתים בונים בפריז, אנגלים בונים בלונדון, ישראלים בונים בירושלים. לומר ליהודי לא לבנות בירושלים - למה? כי זה יחמם את האווירה? בעיני גורמים מסוימים באזור הקיום שלנו הוא זה שמחמם את האווירה.

 

"יש תקווה. מתחולל שינוי - איטי אבל ברור. שינוי חשוב במדינות המרכזיות של העולם המערבי שרואות עין בעין עם ישראל שרבים מהאתגרים שניצבים בפנינו באים מהאיסלאם הקיצוני. תמיד נאמר שהסדר עם הפלסטינים יכשיר את יחסינו עם העולם הערבי ויש בזה אמת, אבל האמת שגם הסדר יחסינו עם העולם הערבי ייטיב עם יחסינו עם הפלסטינים".

 

 "לא ניתנו לי שני ימי חסד, ואף לא יום אחד", פתח ריבלין את נאומו, תוך שהוא מתאר את ביקורי הניחומים שערך למשפחות הרוגי מבצע "צוק איתן". לדבריו, "בקיץ הארוך הזה ידענו להתאחד מול אויב חיצוני, אך הקדשנו גם לא מעט זמן, לצערי, כדי לסמן אויבים מבית. 'חתיכת יהודון שקרן'. כך הטיחו בי מבקריי, ועוד אמרו: 'יימח שמכם סוכנים ערבים', 'לך תהיה נשיא בעזה', 'חנפן מסריח', 'נבלה סרוחה', 'אפס מאופס', 'בוגד, נשיא של חיזבאללה'. אלה הם רק מקצת הקולות - לצערי, אלה גם לא הדוגמאות הקשות ביותר - לדברי הרפש שהוטחו בי בעקבות דברים שאמרתי, ואירועים שבהם השתתפתי.

 
"אני לא היחיד. אני לא לבד. בוודאי כל מי שיושב כאן, לימיני ולשמאלי, כמו רבים אחרים במדינת ישראל, חרדים כחילונים, ימניים כשמאלנים, משמשים כמטרה לחיצי הרעל הארסיים הללו. למילים הרעילות האלה, שמבקשות להשתיק את הדיון, לשתק את הדובר. האלימות הזאת לא עוצרת ברשתות החברתיות כפי שהיא לא מכוונת רק לאנשי ציבור. היא נמצאת בתוכנו, היא נמצאת ברחובות, היא נמצאת בהפגנות, ובבתי הספר. קשה היום שלא להרגיש שאנחנו מאבדים את היכולת לדבר אחד עם השני. אנחנו מאבדים לא רק את היכולת לדבר אחד עם השני בכבוד, אלא גם את המילים והערכים שהיו לנו לשפה משותפת", אמר הנשיא.
 

בפתח הדיון במליאה אמר היו"ר אדלשטיין: "אם חפצי חיים אנחנו באזור, עלינו לשוב ולומר שגם באין פתרון מוחלט לסכסוך המדיני, יש לנו הרבה מאוד מקום לשיתוף פעולה עם שכנינו גם היום". יו"ר העבודה הרצוג, שנעל את הדיון, ביקר את התנהלות ממשלת נתניהו ואמר כי "יש מי שדואג להפוך את ישראל למדינה שאזרחיה מבקשי לחם הם, והאיש שדואג לכך הוא לא אחר מאשר ראש הממשלה, שהנפיק לאזרחי ישראל 'תעודת עניות' - בדמות תקציב המדינה".

 

לדבריו, "ראש הממשלה נשבה כנראה בקסם שירו של שלום חנוך 'מחכים למשיח' - ומזמזם לעצמו מדי בוקר את שורת המחץ: 'הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם'. אבל הציבור שלנו לא מטומטם. הציבור שלנו לא מוכן להמשיך ולשלם. מי שישלם זה ראש הממשלה. ישלם בכיסאו, ובקרוב.

 

"ביבי אתה מפחד, אתה מנותק. וכשהראש מנותק - הממשלה מתפוררת. וכשהממשלה מתפוררת, תקציב הבושה והחרפה הזה מבית מדרשך מכה בכיסיהם של אזרחי ישראל. ואצלך אדוני ראש הממשלה - הכול מתפורר בין הידיים. תשרוד עוד מושב, תשתחל לתוך עוד פגרה, תכרות עוד ברית עם הימין הקיצוני על חשבון יחסינו עם העולם - זה כבר לא באמת משנה. שש שנים ברציפות שאתה נאחז בתפקידך, ומה הבאת? איזו בשורה יש באמתחתך? כלום. אין כלום".

 

מוקדם יותר אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "ייתכן שבחודשים הקרובים נפתיע את אזרחי ישראל בהמשך הביטחון, השגשוג והיציבות השלטונית". לדבריו, התקופה במקביל למושב החורף תהיה מאתגרת משתי סיבות: "ראשית יש לנו משימה להעביר תקציב, חוקים חשובים, ולשמור על היציבות השלטונית. בנוסף יש לנו אתגר סביבתי. המזרח התיכון סוער ומדינת ישראל היא אי של יציבות בתוך ההמולה הזו".

 

נתניהו לא התייחס ישירות להערכות על אפשרות להקדים את הבחירות: "אנחנו מפלגת שלטון ולכוח יש משמעות רק אם הוא מלווה באחריות. אחרת הכול מידרדר. אנחנו גילינו את האחריות הזו בקיץ האחרון במערכה קשה שבה הובלנו את עם ישראל גם בנחישות וגם באחריות. לא נוכל לדרוש אחריות מאחרים אם לא נדרוש אותה מעצמנו".

 

נתניהו לא התייחס להתפתחות בחוק הגיור, אבל שותפיו לקואליציה, שקידמו אותו מאחורי גבו, דווקא שמחו לברך עליו. השרה לבני אמרה בפתח ישיבת הסיעה של התנועה: "מי שלא רצה את חוק הגיור בממשלה קיבל אותו בכנסת. מי שמפר הסכמים, שלא יופתע שמתקבלים חוקים שמשרתים את החזון שלנו. היום התברר שראש הממשלה מפר התחייבויות לחברי קואליציה. אז יחד פעלנו לעשות יהדות מקרבת וטובה יותר".

 

יו"ר ישראל ביתנו ושר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר במשדר ynet כי יחד עם התנועה הוא נענה לבקשת נתניהו לעכב את הצעת חוק הגיור כדי להגיע להסכמה, אלא שלדבריו, ראש הממשלה חזר בו "כדי לשמור על היחסים עם החרדים לסיבוב הבא, כמו שקראתי בתקשורת". לכן, טען ליברמן, לא הייתה ברירה אלא לקדם את החוק.

פורסם לראשונה 27/10/2014 15:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הנשיא ריבלין בכנסת
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ראש הממשלה נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים