שתף קטע נבחר

גואל רצון נדון ל-30 שנות מאסר

רצון הורשע בביצוע עשרות עבירות מין בנשותיו, אך זוכה מעבירת החזקה בעבדות. אחת מנשותיו לשעבר: "השמחה היחידה היא שהוא לעולם לא יחזור לחברה". הקראת גזר הדין התאחרה בשל תקלה של שירות בתי הסוהר

גואל רצון, שהורשע ביצוע עשרות עבירות מין בנשותיו, נדון היום (ג') ל-30 שנות מאסר. בית המשפט המחוזי בתל אביב, שזיכה אותו מעבירת החזקה בעבדות, גזר עליו בנוסף תשלום פיצויים בסך 470 אלף שקל. "חשיפת הפרשה היא שאפשרה את פירוק הקבוצה ומתן אופק לחיים חדשים לנשים ולילדים", נכתב בגזר הדין.

 

"גזר דין של 30 שנה לא נתפס לי בראש, זה הזוי, עונש למען יראו וייראו", אמר יגאל, בנו של רצון, לאחר ההחלטה. מעיין, אחת מנשותיו של רצון לשעבר, אמרה כי "אין שמחה. השמחה היחידה היא שהוא לעולם לא יחזור לחברה".

 

בהכרעת הדין כתבו השופטים כי "אין ספק שבמישור העובדתי ניצל רצון את המתלוננות כלכלית והפעיל עליהן מערך יעיל של לחצים נפשיים ומניפולציות. עם זאת, כל המתלוננות העבירו את שנות ילדותן בחברה נורמטיבית והיו מודעות לשוני שבין החיים הרגילים לבין החיים לצד הנאשם.

 

"לא נשללה מהן גישה למידע לפיו ניתן לנהל חיים תקינים שלא לצד הנאשם. לא הופעל עליהן באופן רציף לחץ מלבד איומים בענישה ובאמצעים פנטסטיים או בהעדפת אחרות על פניהן כשותפות מיניות ואימהות לילדיו. לא נעשתה כל פעולה המעמידה בפניהן מחסום שאינו נפשי מלעזוב. לא למקרים אלו נועדה עבירת ההחזקה בתנאי עבדות כפי שנחקקה", הוסיפה השופטת נורית אחיטוב.

גואל רצון בבית המשפט, היום (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
גואל רצון בבית המשפט, היום(צילום: מוטי קמחי )
  

התובעות דליה אברמוף ורנית בר און (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
התובעות דליה אברמוף ורנית בר און(צילום: מוטי קמחי )

הפרקליטות כינתה את מעשיו "מעוררי אימה וחלחלה" וביקשה להטיל על רצון עונש מאסר בן עשרות שנים ופיצויים מקסימליים לקורבנותיו. עורכות הדין דליה אברמוף ורנית בר און מפרקליטות מחוז תל אביב הקבילו את תגובת קורבנותיו לציור "הצעקה" של אדוארד מונק, ובו פה פעור שצועק ושותק במקביל, במעין זעקה אילמת.

 

עם גזר הדין, הוסיפו התובעות כי "העונש ראוי והולם את מה שהתרחש". סנגוריתו של רצון, עורכת הדין שלומציון גבאי מנדלמן מהסנגוריה הציבורית, הוסיפה כי "מדובר בגזר דין חמור וקשה וברור שזו בשורה קשה עבורו". 

 

למתן גזר הדין קדם אירוע מביך כאשר יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר שכחה להביא את רצון מבית הסוהר לבית המשפט והדיון נדחה בכמה שעות. בשירות הסבירו כי תקלה במערכת הזימון הממוחשב הובילה לעיכוב, וכי ממשק העבודה הממוחשב בין הארגונים ייבדק למניעת מקרים דומים בעתיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
גואל רצון
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
יגאל רצון
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
השופטת נורית אחיטוב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים