שתף קטע נבחר

אף בנק לא רוצה לתת הטבות לעובדי מדינה

המכרז למתן שירותי בנקאות מסובסדים ל-180 אלף עובדי מדינה נסגר לאחר שאף בנק לא הגיש הצעה. הבנקים הגיעו למסקנה כי המהלך שעלותו עשרות מיליוני שקלים ולרוב בא על חשבון לקוחות אחרים בבנק - לא משתלם להם. לדברי מקורבים למכרז, בנק יהב החליט שלא להשתתף בעקבות לחצים מצד ההסתדרות. האוצר: נלמד את תוצאות המכרז

מי מעוניין לתת שירותים למאות אלפי עובדי המדינה? אף אחד. המכרז למתן אשראי ושירותים בנקאיים לעובדי המדינה שפרסם אגף החשב הכללי במשרד האוצר נסגר אתמול (ב'), אולם אף בנק לא הגיש הצעה.

 

 

המכרז, לתקופה של שבע שנים, פורסם באמצע החודש שעבר ומאפשר מתן שירותי בנקאות, רובם בפטור מעמלות (כגון עמלות עו"ש) וחלקן בעמלות מופחתות וכן הלוואות מסובסדות, חלקן מכספי המדינה וחלקן מכספי הבנק, לכ-180 אלף עובדי המדינה. ההלוואות יעמדו על סכומים של בין 10,000 ל-50 אלף שקל, כאשר הריבית משתנה בהתאם לריבית החשב הכללי, כיום 2.4%.

 

במכרז הקודם שהתקיים בשנת 2007 זכה בנק דיסקונט. הוא הצליח לגייס 68 אלף לקוחות עובדי מדינה, כאשר סך הלקוחות עובדי מדינה בבנק (כולל אלו שהיו לקוחות הבנק לפני המכרז) מסתכם ב-97 אלף. בנק יהב שזכה קודם לכן במכרז, הודיע בזמנו כי ימשיך להעניק הטבות ייחודיות לעובדי המדינה ואף יצא בקמפיין נרחב בנושא. כיום מנהלים 83 אלף לקוחות עובדי מדינה את חשבונם ביהב.

בנק דיסקונט. האחרון שזכה במכרז, והחליט לא להתמודד שוב ()
בנק דיסקונט. האחרון שזכה במכרז, והחליט לא להתמודד שוב
 

 

במסגרת הזכייה במכרז כאמור, נדרש הבנק לסבסד את הפטור מעמלות וכן את ההלוואות הניתנות בריבית נמוכה במיוחד. המשמעות היא עלות של עשרות מיליוני שקלים, בוויתור על עמלות וכן צורך בהקצאת הון. בנוסף, במסגרת הניסיונות לצמצם עלויות - אלו מגולגלות אל שאר הלקוחות, כאלו שאינם מאוגדים ומשלמים את מחיר התעריפון המלא. כך למעשה חלק מהלקוחות מסבסדים את הלקוחות האחרים שהינם עובדי המדינה.

  

מטרת ההצטרפות של הבנקים למכרז, היא לרוב מתוך תקווה כי ניתן יהיה לגייס לקוחות נוספים, לא מסובסדים - בעיקר בני משפחה של עובדי המדינה שיצטרפו לבנק, אולם מתוצאות המכרז נראה כי הבנקים כלל לא רואים פוטנציאל ששווה את ההשקעה.

  

מלבד השיקול העסקי, מתברר כי על תוצאות המכרז השפיעו שיקולים נוספים. גורם המקורב למכרז אמר היום ל-ynet כי "היתה התערבות של ההסתדרות שפעלה מול בנק יהב שכולם העריכו כי ייגש למכרז, כמי שמכריז על עצמו 'הבנק של עובדי המדינה', לא להשתתף במכרז. הנושא הזה נבדק". בתגובה לכך נמסר מהסתדרות עובדי המדינה  כי "אין אמת בדברים".

 

אותם גורמים העריכו עוד כי בהתחשב בכך שהאוצר אינו מחוייב לדאוג להטבות בחשבון הבנק של עובדי המדינה, ייתכן ובסופו של דבר יוחלט לא לצאת כלל למכרז נוסף.

 

 מאגף החשב הכללי נמסר בתגובה לתוצאות המכרז כי "אנו לומדים את תוצאות המכרז".

 

יובל גביש, סמנכ"ל בכיר וראש החטיבה הבנקאית בבנק דיסקונט, מסר בנוגע להחלטה שלא להשתתף במכרז עובדי המדינה: "בנק דיסקונט מוביל בשנים האחרונות פעילות רחבה ומגוונת מול עובדי המדינה ובני משפחותיהם. בשנים אלו, ביססנו את יחסינו עם עובדי המדינה והענקנו להם שירות אישי ומקצועי, בכ-130 הסניפים שלנו הפזורים ברחבי הארץ.

 

"היום, לאחר תקופה זו, אנחנו מרגישים בטוחים להמשיך ולהעמיק את הקשר עם לקוחות חשובים אלה, ללא צורך בהשתתפות במכרז עובדי המדינה. חשוב להבהיר ללקוחותינו עובדי המדינה שמבחינתם דבר לא השתנה. אנחנו ערוכים להמשיך ולהעניק להם את אותם התנאים והשירותים להם הם הורגלו ולעשות זאת ממקורות הבנק. אנחנו מחויבים לתת להם את ההרגשה שדיסקונט הוא הבחירה ביותר עבורם".

 

מבנק יהב נמסר כי הוא בחר שלא להשתתף במכרז האוצר למתן אשראי ושירותים בנקאיים לעובדי המדינה. שאול גלברד, מנכ"ל הבנק הוסיף: " הבנק רואה בעובדי המדינה את אוכלוסיית הדגל שלו ולכן ימשיך להעניק לעובדי המדינה את התנאים המטיבים במערכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
בנק, אילוסטרציה
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים