שתף קטע נבחר

ניסיון התנקשות בירושלים: פעיל ימין נפצע קשה מאוד מירי בכנס למען הר הבית

ירושלים ממשיכה לבעור. במרכז מורשת בגין נערך כנס "ישראל חוזרת להר הבית" בנוכחות ח"כים ופעילי ימין. זמן קצר אחרי שנבחרי הציבור עזבו, רוכב אופנוע לבוש שחורים התקרב, ולפי עדי ראייה, וידא את זהותו של מארגן הכנס יהודה גליק - וירה בו. "הוא אמר 'אתה עצבנת אותי' וירה. אשתו של גליק התחבאה ברכב". הר הבית נסגר

המציאות הביטחונית בירושלים מתקרבת לאובדן שליטה: יהודה גליק (50), פעיל ימין מוכר, נפל אמש (ד') קורבן לניסיון התנקשות ונורה בכניסה למרכז מורשת בגין. הוא נלקח לבית החולים שערי צדק ומצבו מוגדר קשה, אך יציב. מבית החולים נמסר כי הבוקר הוא יעבור בדיקות הדמיה לבחינת היקף הפגיעות. דובר מחוז ירושלים אמר כי היורה רכב על אופנוע ונמלט מהמקום. עדי ראייה טענו שהמתנקש דיבר עם גליק במבטא ערבי כבד כדי לוודא את זהותו - ואז ירה שלושה כדורים בפלג גופו העליון. לפי החקירה, היורה הוא ככל הנראה ממוצא ערבי.

 

כוחות משטרה גדולים הגיעו לזירה, ובאזור הוקמו מחסומים. במקום התנהל כנס שנתי של הקרן למורשת הר הבית, תחת הכותרת "ישראל חוזרת להר הבית". בכנס השתתפו פעילי ימין וחברי כנסת, בהם סגן השר אלי בן דהן, ח"כ משה פייגלין, ח"כ מירי רגב וכן חגי בן ארצי - גיסו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

  

יהודה גליק, אמש בכנס בירושלים ()
יהודה גליק, אמש בכנס בירושלים
 

גליק מפונה לבית החולים ()
גליק מפונה לבית החולים

מחוץ לבית החולים שערי צדק, הלילה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחוץ לבית החולים שערי צדק, הלילה(צילום: גיל יוחנן)

גליק הוא פעיל מרכזי בתנועות בית המקדש וסמל המאבק למען עליית יהודים להר הבית ולמען זכות התפילה שם. בשנים האחרונות הוא מורחק מההר על ידי המשטרה ושב"כ לעיתים קרובות, ועל כך הוא מנהל מאבקים משפטיים נגד רשויות החוק, שבחלקם רשם הצלחות. בכינוס אמש הוא הציג בפני המשתתפים סרטון וידאו שצולם אתמול בבוקר בהר ובו נראים פלסטינים מנסים לגרש את המבקרים היהודים בקריאות אללה אכבר. "זה המצב היום בירושלים", אמר.

 

אביו של גליק, פרופ' שמעון גליק, לשעבר דיקן בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, סיפר בבית החולים שבנו התלונן פעמים רבות במשטרה: "הוא מאוים ימים רבים. לצערנו הרב במקום להגן עליו המשטרה התעללה בו. מאשימים אותו בכל מיני דברים כי לא רוצים שיהיה בהר הבית. האיש הזה הוא איש שלום שאפילו לא צועק. הוא מתיידד עם ערבים ונוצרים. הוא לוחם על זכויות יהודים לעלות להר. מגיעה לו הגנה והוא לא קיבל אותה לצערי. הייתה עלילת דם נגדו".

 

פרופ' יונתן הלוי מבית החולים שערי צדק: "יהודה גליק נמצא בחדר ניתוח עם פציעות בחזה ובבטן. מנהל המחלקה הכירורגית ורופא בכיר מנתחים אותו. מצבו כרגע יציב ואנחנו מקווים לטוב. הוא איבד דם, גם לתוך חלל בית החזה וגם לתוך חלל הבטן. השיחה עם הכירורגים בתוך חדר הניתוח היא מעודדת בשלב הזה. נשקפת סכנה לחייו, מצבו טוב יותר מכאשר הוא הגיע אלינו".

 

שי מלכה, דוברו של ח"כ פייגלין ששהה בזירת הירי, סיפר: "עמדתי לידו. הכנס נגמר והוא יצא להעמיס רכב. ליד חיכה אופנוען פלסטיני לבוש שחורים. ראיתי את האקדח שלו וצעקתי לבחורה שאיתי 'רוצי, תברחי'. התחלנו לרוץ. הפלסטיני אמר לו: 'מצטער, אני חייב לעשות את זה', וירה בו".

 

מוריה חלמיש, תושבת שבות רחל, יצאה עם גליק מהאירוע וסיפרה על מה שהתרחש בשניות לפני הירי. "היורה נסע על אופנוע כלשהו ולבש שחורים. חשבתי שהוא מאבטח והוא בא ליהודה ואמר לו במבטא ערבי שלא משתמע לשני פנים 'אני מצטער. אתה עצבנת אותי וירה'".

לדברי חלמיש, בחור שהיה שם התחיל לצעוק והיא ראתה את האקדח מטווח אפס. היא סיפרה גם כי אשתו של גליק הייתה ברכב והורידה את הראש לשנייה כדי להתחבא וראיתי שהיא בסדר. "התחלנו לרוץ במעלה הרחוב וחיפשתי איפה אפשר להסתתר. כשראיתי את האופנוע חולף, חזרתי ליהודה וצעקתי למשטרה", סיפרה האישה.

 

בעיר העתיקה בירושלים ירו פלסטינים זיקוקים לאות שמחה על ניסיון ההתנקשות בגליק. גם ברשתות החברתיות ברשות הפלסטינית פורסם שמו. 

 

התכתבות של יהודה גליק דקות לפני הירי:

דקות לפני הירי: התכתבות בין גליק לדוברת סגן השר בן דהן ()
דקות לפני הירי: התכתבות בין גליק לדוברת סגן השר בן דהן

 

עמוד הפייסבוק של הכנס:

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 

זירת האירוע בירושלים (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
זירת האירוע בירושלים(צילום: נועם (דבול) דביר)
 

כרזה לקראת הכנס "ישראל חוזרת להר הבית":

  

פרמדיק מד"א אהרון אדלר, שטיפל בגליק, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו גבר כבן 50 מוטל על הארץ כשהוא בהכרה וסובל ממספר פצעי ירי בפלג גופו העליון. פינינו אותו במהירות לבית החולים כשמצבו קשה". בבית החולים הוא הורדם והונשם והועבר לחדר הניתוח.

 

פייגלין אמר ל-ynet: "מה שקרה זה נורא אבל מאוד צפוי. הפצוע אויים כל הזמן וכל העת. העובדה שלא הוצמדה לו שמירה קבועה היא מחדל. את זה אני אומר כמי שמתנהלת נגדו הסתה כל הזמן. הריפיון ואוזלת היד הזמינו את הניסיון לרצח. היה כנס נינוח לחלוטין, האולם היה חצי מלא. לא אירוע מתלהם. הגיע לשם ערבי מתוך רצון להרוג".

 

ח"כ מירי רגב נאמה בכנס ועזבה את המקום כעשר דקות לפני הירי. "זה היה כנס שקט ודובר בו על זכותם של היהודים לעלות להר הבית ולהתפלל שם", היא אמרה. "פיגוע במרכז ירושלים בסמוך לבית מורשת בגין מהווה הסלמה של הפגיעה בביטחון האישי. מי שלא ילחם על הביטחון שם, יקבל טרור בכל הארץ".

 

סגן השר דהן עזב כשעה לפני הירי: "דיברתי שם על המצב הביטחוני בירושלים, ואמרתי שחוסר השליטה והסדר מסמן את איבוד הריבונות שלנו בבירה. אם הדבר הזה מתערער אנחנו נאבד את השלטון שם".

 

סגן מנהל המרכז למורשת בגין, משה פוקסמן: "זה היה כנס של נאמני הר הבית. הם תיאמו מראש ושכרו את אולם הכנסים. יהודה גליק היה אחד ממארגני האירוע והוא נאם שם.הכנס הסתיים וכולם התפזרו הביתה. משום מה גליק התעכב, דיבר עם מישהו שם ולקח לו זמן לצאת. ברגע שהוא יצא חיכה לו אופנוען בכביש הצר מול הכניסה למרכז וירה בו".

 

הר הבית נסגר למבקרים עד להודעה חדשה

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הגיע לזירת אירוע הירי וקיים הערכת מצב עם מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, ונציגי שב"כ. אהרונוביץ' הנחה לתגבר כוחות בירושלים מחשש להתפרעויות של ערבים ויהודים והודיע כי הר הבית ייסגר למבקרים, יהודים ומוסלמים, עד להודעה חדשה.

 

אהרונוביץ' קרא להימנע מחיפוש אשמים לאור הטענות שגליק התלונן על איומים נגד חייו. "יש פה אירוע קשה מאוד וישנם גורמים שיש להם עניין להתסיס. אני קורא לפוליטיקאים ולאישי ציבור להרגיע והמטרה היא להגיע לאותו מתנקש שניסה לפגוע ולרצוח את יהודה גליק".

 

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, אמר לעיתונאים כי במשטרה לא מכירים תלונות שהגיש גליק על איומים נגד חייו. "הנושא נבדק, במחוז ירושלים לא מכירים תלונה שלו ולא היה איום או התרעה קונקרטית על הכינוס במרכז מורשת בגין", אמר אדרי.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות ביטחונית עם אהרונוביץ', אדרי וראש השב"כ יורם כהן והנחה לתת עדיפות עליונה ללכידת האחראים לירי בגליק ולתגבר משמעותית את הכוחות בבירה. "כולנו מתפללים לשלומו של יהודה", אמר נתניהו.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, שב אתמול אחר הצהריים לישראל מביקור בארה"ב ולא הגיע לזירת האירוע. בהודעה שפרסם מסר דנינו כי תתבצע חקירה אינטנסיבית כדי למצות את הדין עם מבצעי הירי. דנינו קרא להרגעת הרוחות ואמר: "יש לגלות איפוק ולתת לכוחות הביטחון לבצע את מלאכתם".


פורסם לראשונה 29/10/2014 22:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
זירת הירי בירושלים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים