שתף קטע נבחר

צילום: אסף קמר, AFP, EPA

המתנקש שחוסל: מצית סדרתי, תקף 3 סוהרים

מועתז חיג'אזי, שניסה להתנקש ביהודה גליק, נאסר בגלל 7 הצתות על רקע לאומני. הוא טען: אמרתי ליהודים "בוקר טוב", והם ענו "ערבי מניאק". בכלא השחית את פניהם של סוהרים בסכין - ואחרי שחרורו עבד במסעדה במרכז למורשת בגין. היום: נעצרו 4 פעילי ימין שניסו לעבור בכוח לגשר המוגרבים

מועתז חיג'אזי, שנחשד בביצוע ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק אתמול (ד') בירושלים ונורה למוות על ידי כוחות הביטחון, ריצה עד לפני כשנתיים 11 וחצי שנות מאסר במתקנים ביטחוניים שונים בישראל בגלל עבירות ביטחוניות. הוא פעיל ג'יהאד איסלאמי בעל אזרחות ישראלית משכונת אבו טור במזרח ירושלים, והיה בן 32.

 

בשנת 2000 הוא נידון לשש שנות מאסר בגלל סדרת הצתות בירושלים, אולם תקופת מאסרו הוארכה לאחר שהיה מעורב בשני מקרי תקיפה חמורים של סוהרים, ובגינם נשאר בכלא עד ששוחרר ב-2012. במהלך מאסרו הוא שהה בהפרדה בגין מסוכנותו. עד אתמול הוא עבד במשך כשנה במסעדת "טרסה"במרכז למורשת בגין.

 

גזר הדין המקורי שבגינו נכנס לכלא ייחס לו שבע הצתות תוך 17 יום, חלקן של ארונות חשמל בבתי ספר בירושלים. הוא גרם נזקים אך לא היו פגיעות בנפש. נקבע שחיג'אזי "פעל באופן שיטתי להצתת בתים בשכונת קריית יובל שבה אמור היה לסייע לאביו לחלק עיתונים תוך ניצול לרעה של הידע בתורת החשמל".

  

על פי תסקיר שירות המבחן הוא חש פגיעה במעמדו וביצע את העבירות לנוכח תסכולו. נקבע כי מעשיו בוצעו "חד משמעית כדי לפגוע בנפש ומסיבות לאומיות".

במשפט הוא טען שנהג לברך כל בוקר את התושבים היהודים של קריית יובל ב"בוקר טוב" והם בתגובה היו עונים לו: "ערבי מניאק".

 

האירוע הראשון שהביא להארכת מאסרו התרחש בינואר 2001: הוא גרם לחבלה חמורה בפניהם של שני סוהרים באמצעות סכין גילוח. הוא הודה והורשע בבית משפט השלום ברמלה ונידון לשבע שנות מאסר, מתוכן חמש בפועל - ומהן שנה וחצי בחופף לעונש המקורי.

 

ב-2003 אירע המקרה השני: בעודו באגף ההפרדה הוא גרם חבלות חמורות בפניו של סוהר נוסף. הפעם הוא נידון לארבע שנות מאסר נוספות, מתוכן שנתיים במקביל למאסר המצטבר. במקרה אחר הוא שפך מים חמים על אסיר אחר.  

 (צילום: מוחמד שינוואי, אליאור לוי) (צילום: מוחמד שינוואי, אליאור לוי)
(צילום: מוחמד שינוואי, אליאור לוי)
 

מתיחות במזרח ירושלים, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתיחות במזרח ירושלים, היום(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

בתגובה לעתירה שהגיש לבית משפט העליון כשביקש לצאת מההפרדה, טענה המדינה שמידע סודי בעניינו מחזק את החשש מהתנהלותו השלילית ולכן אין לשחררו. השופט קבע אז: "ההתנהלות של המבקש לא פסקה אף שהוא הושם בהפרדה. נתונים אלו ומסמכים שצורפו מוליכים למסקנה כי הכרעתו של בית המשפט המחוזי הנכבד להמשיך להחזיקו בהפרדה בדין יסודה, כדי למנוע פגיעה ממשית במשמעת ובאורח התקין של בתי הסוהר".

 

בראיון עם שחרורו מהכלא בישראל אמר חיג'אזי: "אני שמח על החזרה לירושלים. הלוואי ואהיה קוץ בגרון של התוכנית הציונית לייהוד ירושלים. הדבר שגורם לי להיות שמח יותר מכול הוא שאני חוזר לירושלים, לבית אל-מקדס, בין משפחתי ובין עמי".

 

חיג'אזי, שלמד בבית ספר אורט שיח ג'ראח בירושלים, הוכשר כחשמלאי ואף עבד כעוזר חשמלאי במשך תקופות קצרות. בנוסף לעיסוקיו כחשמלאי הוא סייע לאביו בחלוקת עיתוני הבוקר באזור קריית יובל בירושלים.

 

ח"כ אורית סטרוק אמר היום: "העובדה שמחבל משוחרר, שרק לפני שנתיים סיים 10 שנות מעצר, מחליט לצאת לפיגוע נוסף - היא תוצאה של משכורות העתק שמשלם אבו מאזן למחבלים מורשעים, משכורות שהפכו את הטרור לעסק משתלם, פשוטו כמשמעו. על הממשלה לחסל סוף סוף את בנק הטרור שמפעיל יו"ר הרשות הפלסטינית".

 

בינתיים בשטח מורגשת המתיחות במזרח ירושלים. כוחות משטרה מתעמתים עם מפגינים פלסטינים בעיר העתיקה. קבוצת צעירים ממזרח העיר שיידו אבנים במגלס פוזרו על שוטרים ולוחמי מג"ב. כמו כן, ארבעה פעילי ימין נעצרו אחרי שקבוצה של יהודים הגיעה לרחבת הכותל המערבי, וחלקם ניסו לעבור בכוח מרחבת הכותל לגשר המוגרבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועתז חיג'אזי
ח"כ אורית סטרוק
מומלצים