שתף קטע נבחר

פרס בעצרת לזכר רבין בתל אביב: הסטטוס קוו מפורר את החלום הציוני

רבבות, לפי המארגנים, התכנסו בכיכר רבין לציין 19 שנים לרצח יצחק רבין. הנשיא לשעבר שמעון פרס: "אין לישראל ביטחון קבע ללא שלום, אין לישראל חברה בריאה ונטולת עוני ללא שלום". יובל רבין לנתניהו: "התחל לשנות"

"עמדנו יחד כאן בכיכר, מלאי תקווה. נפרדנו בחום. תוך רגעים ספורים הכול התהפך", כך תיאר הנשיא לשעבר שמעון פרס, את רגעיו האחרונים של יצחק רבין. 19 שנה לאחר הירצחו, ותחת הכותרת "חוזרים לכיכר ומחזירים את התקווה", הגיעו אמש (שבת) לכיכר על שמו בתל אביב רבבות בני אדם, לטענת המארגנים, תוך שהם קוראים לכינון יוזמה ממשלתית חדשה לשלום. "לא אשכח את הרגע, הוסיף פרס. "הפצעים לא הגלידו. הלב עדיין בוכה. השלום התרחק".

   

 

 

 

"יש אצלנו כאלה שהפכו את המילה 'שלום' למילת גנאי", הוסיף פרס, "וישנם כאלה שהביטוי 'תומך שלום' הוא עבורם כינוי לאנשים הזויים, נאיביים, לא פטריוטים. מול כל אלה, אני אומר כאן בקול רם: מי שנואש מהשלום - הוא ההזוי. מי שנכנע והפסיק לחפש את השלום - הוא הנאיבי, הוא זה שאינו פטריוט. כדי להיות מעשי ולא הזוי ולא נאיבי, יש להכיר ולקבל מספר אמיתות יסוד, שהן חדות, ברורות, ונצחיות: אין לישראל ביטחון קבע ללא שלום. אין לישראל כלכלה יציבה ומשגשגת ללא שלום. ישראל תוותר על עתידה אם תראה בסטטוס-קוו משאת נפש ותישאר בלי שלום".

 

פרס תקף פוליטיקאים מהימין: "יש אצלנו כל מיני חכמים שבמקום שלום הם מדברים על 'ניהול הסכסוך'. הביטוי הזה מתאים למשל לעזה של הקיץ האחרון. הביטוי הזה מתאים על ירושלים בימים אלה. אפשר לנהל סכסוך? הסכסוך מנהל אותנו. את יצחק לצערנו - לא ניתן להשיב. אך את תקוות השלום - אנו חייבים להשיב.

 

"אין שלום מושלם. אבל טוב שלום שאינו מושלם מסכסוך טוטאלי. הסכמי השלום עם מצרים ועם ירדן לימדו אותנו: טוב שלום קר ממלחמה חמה. אנו בצומת של הכרעה על גורלה של ישראל כמדינה יהודית. אסור שבשעה כזו נלקה בעיוורון אסטרטגי, בחוסר אונים ובאדישות לא מובנת. זו השעה לנוע. וזו השעה לעשות שלום. נער הייתי וגם זקנתי. איני יודע כמה שנים עוד אהיה עמכם כאן בכיכר, כדי לציין את מועד הירצחו של יצחק, חברי לדרך השלום. אני מתפלל כי עוד אזכה להיות עמכם כאן בכיכר, כדי לברך על ההסכם שנחתם", סיכם פרס.

הנשיא לשעבר פרס, הערב בכיכר (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
הנשיא לשעבר פרס, הערב בכיכר(צילום: מוטי קמחי )

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח, תקף את ממשלת ישראל על היעדר החזון ועל התעלמותה מיוזמת השלום הערבית: "במקום תעוזה ויוזמה מדינית, ושב ושוב אנחנו נאלצים לשמוע על האיום האיראני שלפתחנו ועל דאעש, חמאס וחיזבאללה שמאיימים עלינו לכלותנו. ממתי מדינת ישראל המתחזקת את אחד הצבאות הטובים בעולם חוששת לקיומה?". רבין הבן פנה לראש הממשלה: "אין בי כוח לשתוק כי ולכן באתי לומר לראש הממשלה: אדוני, הפחדה אינה מדיניות, אי-עשייה אינה סדר-יום. אדוני ראש הממשלה, גם אם לא בחרתי בך אני מכבד את הכרעת הבוחר שהופכת אותך למנהיג של כולנו ולכן זכותנו לדרוש ממך - התחל לעשות ולשנות, זה התפקיד שקיבלת וזו האחריות על כתפיך. ביטחון אמיתי יושג רק במצב של שלום".

 

"לאחינו המתנחלים אני קורא - שובו הביתה. נקבל אתכם בלב פתוח. בשם האחדות והשיתוף ניישב את הארץ, נפריח חבלי-ארץ בלתי-מיושבים, נפתח את המקום הזה שכולנו אוהבים ומחויבים אליו ושעושה את כולנו למקשה אנושית אחת. הקיץ האחרון היה מפגן של אחדות ולכידות. אדוני ראש הממשלה, דיברת השבוע על הלכידות הזו, ואני קורא לך - קח אותה והשתמש בה להשגת הסכם שלום, נתב אותה כדי לטעת בצעירים הללו תקווה כדי שלא יילכו לקושש את עתידם במדינות אחרות. בית זה הכול".

 

ראש המועצה האזורית אשכול חיים ילין סיפר לקהל כי הוא "מגיע לאחר חודשיים של קרבות בדרום שזלגו גם למרכז הארץ". לדבריו, "צה"ל השיג את המטרות שהוגדרו למבצע ועכשיו זה הזמן לנצח את המלחמה גם במישור המדיני. יש לנו מדינה עם פוטנציאל אדיר, אבל כבר שנים היא לא מסוגלת לתת לתושביה ביטחון אמיתי ואופק לשלום אמיתי".

 

 

"ארגוני הטרור ממשיכים להוות איום ממשי על חיינו ואנחנו נמשיך להגן על תושבינו במלוא עוצמתנו הצבאית בכל פעם שנידרש אליה, אך כל עוד אין אופק לפתרון מדיני נמשיך לחיות כולנו ממלחמה למלחמה למלחמה", הוסיף ילין, שקשר בין רצח רבין לאירועי מבצע "צוק איתן". "ממשלת ישראל חייבת לפעול מתוך מחויבות אמיתית לאיחוד, לצמצום פערים ולדאגה לחלשים. היא חייבת לשאוף להיות חברת מופת, מדינה ערכית שכולנו נוכל להתגאות בה. זו חייבת להיות מדינה ששווה להילחם עבורה, מדינה שראויה לבניה ולא רק בניה ראויים לה".

 

ילין פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו "להפסיק לפחד", כהגדרתו. "תפסיק לפחד מאיראן ומדאעש. תפסיק לפחד מהבחירות ומהכיסא. מנהיגים נמדדים באומץ לקבל החלטות קשות לטווח ארוך ולא בסקרים. יש לך אחריות לעתיד של כולנו. אנחנו מצפים ממך שתסתער על הסדר מדיני כפי שהסתערו חיילי צה"ל לנטרול המנהרות". מעט לאחר מכן, קרא לבכיר חמאס איסמעיל הנייה, והפנה לו "עצה ידידותית למרות שאנחנו אויבים: תחליף את הטילים במילים, תחליף את המנהרות ואת החושך שאתה נותן לתושבים שלך בבניית חזון, באור, באוניברסיטאות, בחינוך, ותחשוב טוב - אם תוך כדי מלחמות המשפחה שלך יכולה להגיע לאיכילוב, תחשוב טוב איזה שיתוף יכול להיות אם תשים את הטרור בצד ותושיט יד להסדר מדיני".


חברי סיעת העבודה במהלך העצרת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חברי סיעת העבודה במהלך העצרת(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

העצרת, בהנחיית יעל אבקסיס, נערכה על ידי תנועת "ישראל יוזמת" ועמותת "ה-4 בנובמבר". בקהל נראו שלטים עם הכיתוב: "ביבי מוביל למלחמה הבאה", "הסכם, אתה חסר", "השלום צוואתו", "כן לדמוקרטיה, לא להסתה" ו"כשאין שלום באה מלחמה".

 

מארגני העצרת הצהירו כי הם קוראים לממשלה להוביל יוזמה לשלום. "רבים בישראל חולמים על שלום, מחפשים תקווה ורוצים להרגיש שכאן זה הבית", אמר יובל רבין לפני העצרת. "הגיע הזמן להפסיק לשבת בחיבוק ידיים. אנו קוראים לממשלת ישראל להציג יוזמה מדינית אזורית, ולהוביל שינוי מדיני, ביטחוני, כלכלי וחברתי שיחלץ אותנו מהמבוי הסתום".

כיכר רבין, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כיכר רבין, הערב(צילום: מוטי קמחי)
 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

"היה חשוב לי לבוא היום כי ביום הרצח הייתי פה", סיפרה אביטל מהרצליה, שהגיעה לכיכר. "אני מאמינה שרצח כזה עלול לקרות שוב", הוסיפה. נחמיה זרחוביץ' מבית ינאי אף הוא השתתף בעצרת לפני 19 שנה ואמר כי "רבין נרצח בגלל השלום. אנחנו בעד השלום ולכן היה חשוב לי לבוא לכאן וחשוב להיאבק על השלום, צריך להחיות את התהליך".  

כיכר רבין, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כיכר רבין, הערב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

 

סוזן הגיעה לכיכר "כישראלית, ללא דעה פוליטית. אני ציונית ולפני 19 שנה הייתה טרגדיה נוראה לכל יהודי וישראלי וצריך לשים את הפוליטיקה בצד ולהצדיע לרבין שהיה איש גדול", הסבירה. חסידה מחיפה הדגישה כי "הרצח הזה סובב את הכיוון שהמדינה הולכת אליו לפי פחת".

 

"הייתי כאן בלילה הנורא ההוא", סיפר יו"ר העבודה, ח"כ יצחק הרצוג. "חשוב מאוד שתהיה כאן אמירה שלישראל מגיעה מנהיגות אחרת. אם רבין היה בחיים אני מניח שהנתיב שישראל הייתה צועדת בו היום היה אחר לחלוטין. אנחנו לא מדברים על שלום של ויתורים אלא שאיפה להיפרדות מהפלסטינים מתוך אינטרס של העם היהודי והבטחת עתיד המדינה, ולכן צריך לקחת סיכונים סבירים תוך שמירה על עקרונות הביטחון המובהקים על מנת להגיע להסדר".

 

ביום שבת הקרוב תיערך בכיכר רבין עצרת נוספת לזכרו של ראש הממשלה המנוח, בהובלת תנועות נוער והתאחדות הסטודנטים. עצרת זו תתמקד בהשלכות הרצח על הדמוקרטיה הישראלית, ותארח את נשיא המדינה ראובן ריבלין.


פורסם לראשונה 01/11/2014 19:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
יצחק רבין
צילום: gettyimages
צילום: מוטי קמחי
שטח העצרת, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים