שתף קטע נבחר

גלעד ארדן ימונה לשר הפנים במקום סער

השר הודיע כי קיבל את הצעת נתניהו וימשיך במקביל להוביל את יישום הרפורמה בשידור הציבורי. "בימים הקרובים אפגש עם ידידי גדעון סער לחפיפה יסודית". המועמד המוביל להחליפו במשרד התקשורת: יריב לוין

שר התקשורת גלעד ארדן יחליף את גדעון סער במשרד הפנים ובמקביל יישאר הממונה על רשות השידור עד שישלים את הרפורמה. ארדן פרסם הערב (יום ג') הודעה שבה כתב: "לפני מספר דקות נפגשתי עם ראש הממשלה והודעתי לו שאני מקבל את הצעתו להתמנות לשר הפנים ולהמשיך ולהוביל את יישום הרפורמה בשידור הציבורי לה אני מייחס חשיבות אדירה".

 

השר וחבר הקבינט הוסיף וכתב: "משרד הפנים הוא משרד חשוב ומשפיע 'הנוגע' באזרחי המדינה מיום לידתם, מעצב את פני המדינה באמצעות מערכות התכנון ואפילו קובע את צביון יום השבת. עבודה רבה לפניי ואני מבטיח שאלמד לעומק את כל הנושאים לפני שאגבש את מדיניותי. בימים הקרובים אפגש עם ידידי גדעון סער לחפיפה יסודית. בהזדמנות זו אני רוצה להודות לו על כל עשייתו למען הציבור והמדינה.

 

"לא קל לי להיפרד ממשרד התקשורת והסיכומים ייעשו במועד אחר. אני שמח על שהצלחתי להשלים את הטיפול בנושאים רבים וחשובים, ובאלו שטרם סיימתי התוויתי את הדרך ואני בטוח שהשר הבא אחריי ישלים את המשימות שנותרו פתוחות. אני רוצה להודות לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על האמון והשותפות לדרך שבה אנו צועדים יחדיו כבר שנים רבות".

ארדן וסער, ארכיון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ארדן וסער, ארכיון(צילום: ירון ברנר)

מאז הודעת סער על פרישתו התלבט ארדן אם לקבל את הצעת ראש הממשלה ולשמש מחליפו של סער במשרד הפנים, או לקבל את תפקיד שגריר ישראל באו"ם. בשבועות האחרונים הופעלו על ארדן לחצים בעיקר מצד פעילים מרכזיים בליכוד שהבהירו כי נוכח "הנטישה" של בכירים בליכוד את המפלגה, דווקא עכשיו מצופה ממנו להישאר בליכוד.

 

בשיחות שקיים ארדן עם ראש הממשלה הוא הבהיר כי אם ייקח על עצמו את התפקיד יבקש להמשיך ברפורמה ברשות השידור, כפי שבסוף הוסכם. שני מועמדים מרכזיים מתמודדים כעת על תיק בממשלה - יו"ר הקואליציה לשעבר יריב לוין וחברת הכנסת גילה גמליאל. בליכוד מעריכים כי סיכוייו של לוין להתמנות לשר גבוהים. גמליאל מצידה מחזיקה בהבטחה שניתנה לה מנתניהו כי תתמנה לשרה עם עזיבת סער.

ח"כ יריב לוין (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
ח"כ יריב לוין(צילום: בני דויטש)
 

ארדן בן ה-44, נשוי ואב לשלושה ילדים, היה יועצם של ראשי הממשלה אריאל שרון ובנימין נתניהו. הכנסת הראשונה שאליה נבחר ארדן הייתה הכנסת ה-16. הפעם הראשונה שבה התמנה ארדן לתפקיד שר הייתה בממשלת נתניהו השנייה ב-2009 כשמונה לתפקיד השר להגנת הסביבה והשר המקשר בין הכנסת לממשלה.

 

לאחר הבחירות האחרונות מונה ארדן לתפקיד שר התקשורת וכן השר להגנת העורף שממנו התפטר בהמשך. בנוסף, הוא חבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

 

אתמול מסר סער את מכתב ההתפטרות שלו מהכנסת ליו"ר יולי אדלשטיין לאחר 12 שנים בחיים הפוליטיים. יום קודם לכן הוא מסר את התפטרותו מהממשלה לראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני מתחיל פרק חדש בחיי, פניי לעתיד". הוא נשאל על ידי יו"ר הכנסת: "זאת פרידה, פרידה?" והשיב: "אולי עוד ניפגש".

 

מאוחר יותר ערכה מליאת הכנסת טקס מיוחד לכבוד סיום תפקידו של סער. בנאומו בפני המליאה שלח סער ביקורת מרומזת נגד ראש הממשלה. "העם דורש מהכנסת תוצאות. גם בעניין הבנייה בירושלים, וגם בעניין יוקר המחיה. צריך לעשות יותר, ולדבר פחות. לדבר פחות, ולעשות יותר", אמר סער. "לכם, כאן, בהיכל הדמוקרטיה הישראלית, יש את הסמכות והכוח לעצב את מציאות חיינו. אל תוותרו על הכוח הזה, לא למשפטנים, לא לפקידים, לא לעיתונאים ולא למבקרים. אני מכבד את כולם - אבל אנחנו, אתם - נבחרתם להחליט, למשול. אל תתפתו להתפרק מהאחריות ולגלגל אחריות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפרד בכנסת גם הוא מסער ואמר: "כשנבחרתי לראשות הממשלה פניתי אליו וביקשתי ממנו לכהן כמזכיר הממשלה והוא היה מזכיר ממשלה יוצא מן הכלל".

 

נתניהו סיפר על תקופת היותו יו"ר האופוזיציה, אז שימש סער יו"ר סיעת הליכוד. הוא ציין כי הליכוד ניצח אז בהצבעות רבות בזכות כשרונו של סער ומנה את הישגיו כשר במשרדי החינוך והפנים. יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג אמר בנאומו: "גדעון, למרות חילוקי הדעות - השארת חותם בכל תפקידך. ראש הממשלה, אם הכול כל כך טוב, איך אתה נותן לו לעזוב?". הרצוג הוסיף: "גדעון, תוכל להיות עם בנך דוד כשהוא מתחיל ללכת וכך לא תהיה בממשלה כשהיא תתחיל ליפול".

 

עם פרישת סער, ייכנס במקומו לכנסת ליאון ליטינצקי, מקום 13 ברשימת "ישראל ביתנו", לכנסת. בכך תהפוך הליכוד לסיעה השנייה בגודלה בכנסת עם 18 מנדטים. "יש עתיד" של יאיר לפיד תהפוך לסיעה הגדולה ביותר עם 19 מנדטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר גלעד ארדן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים