שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בנק UBS: סיוע להעלמות מס של ישראלים במיליארדים
  בית המשפט התיר לפרסום את פרטי החקירה המתנהלת כנגד המעורבים בפרשת החשבונות הלא מדווחים בבנק UBS בשוויץ, בהיקף של מאות מיליוני יורו. עד כה נעצרו 14 חשודים בהם יועץ השקעות בכיר ב UBS, שבחדרו במלון נמצאה רשימה של מאות ישראלים המחזיקים חשבונות לא מדווחים

  אחרי חרושת שמועות ורמזים שפיזרו מקורבים לרשויות המס בישראל, התיר היום (ד') בית משפט השלום בחיפה לפרסם את פרטי פרשת "הבנק השוויצרי" הנוגעת לחשדות להעלמות מס בחשבונות לא מדווחים בשווייץ בסכומים של מאות מיליוני יורו (מיליארדי שקלים).

   

   

  מזה תקופה ארוכה מתנהלת חקירה סמויה בפרשה של חשבונות בנק המוחזקים על ידי ישראלים בבנקים שוויצרים. ממידע ומרשימות שהתקבלו ברשות עולה שבנקים גדולים בשוויץ מנהלים חשבונות של אלפי ישראלים בהיקף המסתכם במאות מיליוני יורו. על פי החשד, רובם המכריע של הכספים המוחזקים בחשבונות, אינם מדווחים לרשות המסים.

   

  מהפרטים עולה כי עד כה נעצרו במסגרת החקירה 14 חשודים, בהם יועץ השקעות בכיר בבנק השוויצרי UBS ושניים עשר ישראלים המחזיקים חשבונות בבנק.

   

  ההתפתחות המרכזית בפרשה התרחשה בסוף חודש יוני האחרון כאשר נעצר בתל אביב יועץ ההשקעות הבכיר בבנק UBS בשוויץ המטפל ישירות בחשבונות בנק של ישראלים. כפי שעלה מהחקירה, במסגרת תפקידו הוא מגיע לישראל למפגשים חשאים עם לקוחות שנמנעים מהעברת הוראות ומסמכים לבנק בטלפון, במייל ובפקס מחשש לחשיפת היותם בעלי חשבונות בבנק.

   

  היועץ ניפגש עם לקוחות ישראלים בליווי עובד בכיר (ראש צוות) מ-UBS שוויץ, כאשר הפגישות נערכו תחת מעקב חשאי של חוקרי רשות המסים.

   

  במסגרת החקירה נערכו חיפושים בחדר המלון של יועץ ההשקעות הבכיר, במשרדים של נציגות הבנק בישראל ובאתרים נוספים. במהלך החיפושים נמצאו בכליו של יועץ ההשקעות רשימות של מאות ישראלים המחזיקים בחשבונות בנק בלתי מדווחים בשוויץ, שהוא אחראי ישירות על הטיפול בהם. בכך על פי החשד, הוא סייע ללקוחותיו להשתמט מדיווח ומתשלום מס.

   

  חשבונות בנק מסווים

  שני חשודים נוספים שנעצרו הם ישראלים בעלי רשת המונה עשרות מרפאות בחו"ל שהיקף פעילותן עומד על ארבעים מיליון יורו. במסגרת תפקידו מנהל יועץ ההשקעות הבכיר את חשבונות הבנק של בעלי רשת המרפאות, הפעילות בחו"ל כוללת שליטה בתאגידים המנהלים כ- 60 מרפאות באירופה המזרחית והמאוגדים בחברות זרות הרשומות במקלטי מס בפנמה ובאיי הבתולה הבריטיים, תוך הסתרת הניהול והשליטה שמתבצעים מישראל.

   

  רווחי הפעילות של המרפאות הועברו כולם לבעלי המרפאות והופקדו בחשבונות בנק סודיים בבנק UBS בשוויץ ועל פי החשד, לא דווחו לרשויות המס בישראל. כפי שנטען בבקשות למעצרם שהוגשו לבית המשפט, מהראיות עולה כי במהלך השנים 2014-2009 ניהל יועץ ההשקעות הבכיר עבור בעלי הרשת חשבונות בנק מוסווים בהם נצברו 15מיליון יורו, שהושמטו ולא דווחו לפקיד השומה.

   

  בימים אלה מנהלת רשות המסים חקירה בעניינם של לקוחות נוספים, שפרטיהם נחשפו ברשימות שנמצאו בכליו של יועץ ההשקעות וברשימות נוספות שנאספו בפעילות מודיעינית של הרשות.

   

  במסגרת זו נחקרו ושוחררו בערבות בחודשים האחרונים עשרה חשודים נוספים ובהם בעל משרד עורכי דין מתל אביב, שעל פי החשד הסתיר את קיומו של חשבון שיתרתו עומדת היום על מיליון דולר, מנהל ובעל שליטה בחברה, תושב צורן, המחזיק בחשבון בבנק בשוויץ סך של 750 אלף פרנק שוויצרי בלתי מדווחים, תושבת תל אביב נוספת המחזיקה חשבון בלתי מדווח בבנק בחמש השנים האחרונות ושיתרתו עומדת היום על חצי מיליון דולר ותושב הרצליה המחזיק בבנק UBS חשבון בלתי מדווח שיתרתו 764 אלף פרנק שווייצרי.

   

  חשוד נוסף בפרשה מהנדס ובעל שליטה בחברת תשתיות מים, אנרגיה וחקלאות, שנעצר בחשד שהחזיק בחשבון בבנק UBS ובבנק ברקליס בלונדון סכום של מיליון דולר בלתי מדווחים וכן שהפיק הכנסות בסכום של מיליון וחצי דולר מתיווך בעסקאות בחו"ל והשמיט את ההכנסות הללו מהדוחות שהגיש לפקיד השומה.

   

  טרם הותרו לפרסום שמות העצורים, והחלטה בנושא תינתן בימים הקרובים. חקירת הפרשה מנוהלת על ידי משרד פקיד שומה חקירות חיפה והצפון בליווי של פרקליטות מיסוי וכלכלה ת"א ובסיוע של יחידת מודיעין מסווגת ברשות המסים להתמודדות עם פשיעה חמורה.

   

  מחברת UBS נמסר בתגובה: "יודגש כי הן UBS העולמית והן חברת הבת הישראלית, אינן נתונות תחת חקירות אלו, ומכאן שלחברה אין מה להוסיף מעבר לכך בנושא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בנק UBS: סיוע להעלמות מס של ישראלים במיליארדים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים