שתף קטע נבחר

נתניהו שוחח עם מלך ירדן: "קוראים להפסקת ההסתה"

על רקע החזרת השגריר הירדני כ"מחאה על הפגיעה במקומות הקדושים" ולאחר שהממלכה הודיעה כי היא "בוחנת מחדש" את הסכם השלום, שוחח רה"מ עם מלך ירדן. נתניהו: ישראל מחויבת לסטטוס קוו בהר הבית

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומלך ירדן עבדאללה שוחחו אחר הצהריים (יום ה') בטלפון בעקבות האירועים האחרונים בהר הבית, ועל רקע החזרת השגריר הירדני כ"מחאה על הפגיעה במקומות הקדושים". אתמול אף הודיעה הממלכה כי היא "בוחנת מחדש" את הסכם השלום עם ישראל, וביום ראשון השבוע הודיע המלך עבדאללה כי ירדן תפעל לעצירת הפעולות של ישראל בהר הבית, במטרה להגן על המקומות הקדושים.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו שב על מחויבות ישראל לשמר את הסטטוס קוו בהר הבית, כמו גם את המעמד המיוחד של ירדן בהר הבית, בהתאם להסכם השלום בין המדינות. שני המנהיגים קראו לסיום מיידי של כל פעולות אלימות והסתה.

ראש הממשלה נתניהו והמלך עבדאללה, ארכיון ()
ראש הממשלה נתניהו והמלך עבדאללה, ארכיון
 

במהלך פגישתו עם שר הפנים של הודו התייחס נתניהו לשיחה אותה יזם ואמר: "דיברתי עם המלך עבדאללה מירדן והסכמנו שכולנו צריכים לעשות כל מאמץ להרגיע את המצב. הסברתי לו שאנו שומרים על הסטטוס קוו בהר הבית – וזה כולל גם את התפקיד המסורתי של ירדן שם שעולה בקנה אחד עם הסכם השלום בין ישראל לירדן. אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ כדי להחזיר את הרוגע, השקט והביטחון. אני חושב שהעולם כולו צריך להיות שותף למאמצים האלה".

 

המלך הדגיש בפניו כי ירדן מתנגדת באופן מוחלט לצעדים שעלולים לפגוע בקדושתו של מסגד אל-אקצה, להעמידו בסכנה ולשנות את הסטטוס קוו. יו"ר הפרלמנט הירדני, עאטף א-טראוונה, קרא מוקדם יותר היום לעמוד מאחורי ההנהגה ההאשמית במאבק "במדיניות הישראלית הרברבנית והתוקפנית" במסגד אל-אקצה. הוא סיפר כי יכנס את הפרלמנט הירדני ביום שלישי הקרוב לישיבה מיוחדת כדי לדון בהתפתחויות האחרונות בהר הבית.

 

א-טראוונה, שהשבוע נבחר שוב לתפקידו, אמר כי המדיניות של ישראל בהר הבית מבטאת את עמדותיה של הממשלה שלא מכבדת את החוק והמוסכמות הבינלאומיות. לדבריו, "אלה המקומות הקדושים לאיסלאם, ובנוסף לכך שמדובר בסוגיה ערבית ואיסלאמית, הפגיעה בהם היא בבחינת פגיעה ישירה בירדן ובריבונותה". 

 

כוחות משמר הגבול ליד הר הבית, היום (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
כוחות משמר הגבול ליד הר הבית, היום(צילום: מוחמד שינאווי)

גורמים ירדניים בכירים אמרו לעיתון "אל-חיאת" כי קיים משבר אמיתי בין הממלכה לישראל שהחל להעמיק. הם הוסיפו כי ממשלת ירדן רואה בירושלים ובמסגד אל-אקצה סוגיה הקשורה לביטחון הלאומי של הממלכה, וכי הפגיעה בהם היא "קו אדום". לדברי אותם גורמים, בימים האחרונים ירדן החריפה את הטון נגד ישראל

באופן חסר תקדים והפעילה לחצים על ארצות הברית כדי שהאחרונה תפעיל לחצים דומים על ממשלת ישראל בנושא.

 

דובר ממשלת ירדן, מוחמד אל-מומני, הסביר אתמול את ההחלטה של ירדן להחזיר את השגריר מישראל ולהגיש תלונה במועצת הביטחון: "מבחינת ירדן, כל האופציות המשפטיות והדיפלומטיות פתוחות כדי להגיב על ההפרות הישראליות במסגד אל-אקצה". בשיחה עם רשת "אל-ג'זירה" הוסיף אל-מומני כי גם בחינת הסכם השלום עם ישראל עומדת על הפרק מבחינת האופציות של ירדן להיאבק בהפרות הישראליות בהר הבית. הוא הסביר זאת בכך שהחסות הירדנית ההאשמית על הר הבית היא חלק מההסכמים שנחתמו עם ישראל.

 

גם מצרים שלחה בימים האחרונים מסרים לישראל כי יש להרגיע את הרוחות בהר הבית. דובר משרד החוץ המצרי, בדר עבד אל-עאטי, סיפר כי התנהלו מגעים קדחתניים בנושא עם בכירים ישראליים כדי לדרבן את הצד הישראלי להימנע מהסלמה ולפעול להרגיע את המצב בהר הבית. הוא קרא לקהילה הבינלאומית להתערב ולמלא את תפקידה כדי למנוע אפשרות שהאזור ידרדר למעגל האלימות.

 

הדובר הדגיש את הסכנה הרבה הטמונה בסגירת מסגד אל-אקצה בפני המוסלמים או הצבת הגבלות לקיים את טקסיהם וההיתר לבכירים ישראלים ול-"מתנחלים" לפרוץ למתחם מסגד אל-אקצה, פעולות שיהיו להן השלכות רבות משקל. עבד אל-עאטי ציין כי הועברו מסרים ברורים שהדגישו כי יש לעשות את מה שיעצור את ההפרות האלה ולהשתלט על המצב בדחיפות.

 

במקביל, גם בשטח עצמו עשויות להיות התפתחויות בסוף השבוע. השגרירות האמריקנית בעמאן הזהירה את האזרחים האמריקנים כי הפגנות צפויות להתקיים בעמאן היום ומחר בעקבות המצב במסגד אל-אקצה. הם הזהירו את האמריקנים השוהים באזור שלא יתקרבו לאזורים שמהם יוצאות אותן הפגנות, כיוון שהן עלולות להפוך לאלימות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלך עבדאללה וראש הממשלה נתניהו, ארכיון
מומלצים