שתף קטע נבחר

כבאי נהרג ו-31 בני אדם נפגעו בדליפת גז אמוניה בעמק חפר

פגיעה במכל גז במפעל "הוד חפר" הובילה לדליפה של לפחות 8 טונות אמוניה. לאחר חיפושים ממושכים אותרה במפעל גופה של כבאי שהוגדר נעדר. בנוסף נפגע אדם אחד באורח בינוני ו-30 נפגעו באורח קל. "לא יכולתי לנשום, ממש נחנקתי", סיפר אחד מהם. לאחר חצות הושגה שליטה על הדליפה

אסון בגלל דליפת גז: כבאי אחד נהרג, גבר בן 58 נפגע באורח בינוני ו-30 בני אדם נוספים נפגעו קל בעקבות דליפה גדולה של חומר מסוכן מסוג אמוניה שאירועה אמש (יום ה') במפעל "הוד חפר" שבעמק חפר. הנפגעים, ובכללם שבעה כבאים, פונו לבתי החולים הלל יפה בחדרה ולניאדו בנתניה. בסביבות חצות הושגה שליטה על הדליפה.

 

בתקרית נהרג רב-סמל סאמר עסלי, בן 34 מכפר קרע, שלו ותק של 10 שנים ככבאי בתחנת חדרה. למקום הוזעקו צוותים לטיפול בחומרים מסוכנים, יותר מ-15 צוותי כיבוי אש, אמבולנסים וניידות משטרה. בשל הדליפה המשטרה חסמה, עד שהשתלטה על האירוע, את כביש 4 מצומת כפר הרא"ה לכיוון צפון ומצומת כביש 9 לכיוון דרום.

 

 

 

במהלך העבודות במפעל פגע אחד העובדים במכל של 60 טון שמוביל את החומר המסוכן. ההערכה של צוותי הכיבוי היא שמדובר בדליפת כשמונה טון של אמוניה. בעקבות הפגיעה נוצר במכל סדק בגודל של שני סנטימטרים. הצוותים פועלים להפסקת הדליפה וניתוב החומר המסוכן. במקביל, הוזעקו למקום צוותים רבים של מד"א שרון וכן של שוטרים מתחנת שדות. בשל הסכנה ניתנה הוראה לפנות אנשים ברדיוס של 2.5 קילומטרים ממקום הדליפה.

  

בבית החולים הלל יפה בחדרה מאושפזים עדיין 18 מהנפגעים, מתוך 21 שהובהלו לבית החולים. מצב כל הנפגעים כל, פרט לאחד שמצבו בינוני. לבית החולים לניאדו פונו 10 נפגעים, בהם ארבעה נערים מפנימייה באזור. כולם טופלו בבית החולים ושוחררו במהלך הלילה.

 

"לא הבנתי מה קורה פה, חשבתי לעצמי 'אנחנו נמצאים במלחמה?'", תהה אחד הפצועים, אנואר חליל אלנאבי, תושב קלקיליה שעובד מספר שנים במפעל "תערובת" באזור תעשייה עמק חפר. "לאט לאט הרגשתי שאני לא יכול לנשום וממש נחנק. המשכתי ללכת עוד קצת ואז נפלתי ואיבדתי את ההכרה".  

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

לאחר שהושגה שליטה על הדליפה הורשו כלל התושבים לחזור לשגרה. קודם לכן, בעקבות דליפת האמוניה, ביקשו במשטרה מתושבי גאולי תימן, חיבת ציון, כפר הרא"ה, בית חזון, חרב לאת, מבואות ים ומכמורת להסתגר בבתיהם, לסגור דלתות ולכבות מזגנים. באזור הוקם חפ"ק מרכזי של כל כוחות ההצלה. השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' הגיע למקום וקיים הערכת מצב. כוחות המשטרה, בפיקודו של מפקד מרחב שרון תת-ניצב קובי כהן, חוששים שהסדק במכל שנבקע יגדל.

 

השר אהרונוביץ' אמר כי "יוקם צוות משולב של משטרה וכיבוי אש ויתר הכוחות. שוחחתי עם מפקד מחוז מרכז, יחקרו את כל מה שקשור לדליפה ולנפגעים על כל המשתמע. הכוחות יישארו כאן בלילה כדי להחזיר את השגרה".

 

נציב הכבאות, רב-טפסר שחר איילון, אמר: "אנחנו באירוע קשה, יש לנו כבאים בבית חולים. המאמץ העיקרי הוא לסגור את הדליפה. ההמלצה שלנו להסתגר, ויהיה ניתן לחזור לשגרה כשנודיע".

 

בכיבוי הוסיפו ואמרו כי מכיוון שמדובר באזור תעשייה שיש לו רק כניסה אחת והמפעל נמצא יחסית סמוך לכניסה מכביש 4, הוחלט כדי לא לסכן את אלה שנמצאים כבר באזור תעשייה ובמקום לפנותם לבקש מהם להסתגר במקום שבו הם נמצאים. למקום הוזעקו גם כאמור כוחות משטרה גדולים אשר החליטו לעבור בין העסקים הסופרמרקטים וגני האירועים באזור. 

 

ביום חמישי אזור התעשייה הומה אדם באזרחים שבאים לבצע קניות ואזרחים שמגיעים לחגוג באולמות האירועים באזור. באחד מאולמות האירועים, אמורה להתקיים חתונה של זוג צעירים מאחד המושבים בשרון. יוחנן אברהם, אחד המוזמנים לחתונה: "הגענו לחתונה מוקדם, כבר ב-19:00 היינו בכניסה לאזור התעשייה. הכניסה הייתה סגורה וחסומה על ידי המשטרה. רק אמבולנסים וכוחות משטרה יכלו להיכנס.

 

"עמדנו בכניסה שעה בפקק, לא נתנו לנו להיכנס וששאלנו אם יש סיכוי שהכניסה תתאפשר בקרוב השיבו לנו בשלילה. אחרי שעה של עמידה במקום החלטנו להסתובב ולחזור הביתה. כמונו היו עוד אורחים רבים של החתונה שהתייאשו מלחכות במקום ועזבו את המקום.

 

"דיברנו עם החתן, הוא אמר לנו שהוא נמצא עם הכלה באולם והוא לא מבין למה האורחים לא מגיעים עד שהזכירו לו. בשעה הזאת כבר הייתה אמורה להתקיים החופה ורוב האורחים לא הגיעו. החתן והכלה מבואסים שיום חשוב להם כל כך נהרס".

 

סמנכ"ל מפעל הוד חפר: "האירוע התחיל בערך בשעה 19:00 בערב כשרוב העובדים כבר יצאו הביתה. כשאני רואה עכשיו את מה שקורה בשטח, אז זה יכול היה להיות הרבה יותר גרוע, ללא ספק היה כאן גם הרבה מזל. נשאר צוות קטן לעשות טיפול במערכת הקירור, כמו בכל יום. אני עדיין לא יודע מה בדיוק הייתה העבודה שבוצעה אבל זה יתברר בהמשך. בסופו של דבר החלה דליפה של אמוניה וזה משהו שנצטרך לבדוק".

 

הסמנכ"ל הוסיף כי לעובדים יש נוהל מסודר להתמודד עם דליפה של חומר מסוכן ובכללם אמוניה. "כשיש דליפה מוציאים את כולם מאותו האזור, בודקים את כיוון הרוח והולכים נגד הכיוון במהירות עד שהתקלה מתוקנת. כשהגעתי למפעל לא נתנו לי להיכנס בגלל החומר הרעיל, אבל נאמר לי שכל העובדים שלי כבר פונו מהמקום. אני מחכה שכוחות הביטחון יסיימו את עבודתם ואז ננסה להבין ממה נגרמה הדליפה".


פורסם לראשונה 06/11/2014 20:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר המשטרה
דליפת אמוניה באזור התעשייה עמק חפר
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים