שתף קטע נבחר

פרץ התפטר מהממשלה: נתניהו לא מנווט אלא רק מחפש אשמים

יממה לפני ההצבעה על התקציב, הודיע השר להגנת הסביבה על עזיבתו וביקר את התנהלות ראש הממשלה בעיקר בתחום המדיני. נתניהו: תודה על כך שהבנת שמקומך לא סביב שולחן הממשלה

השר עמיר פרץ עוזב את הממשלה: בפגישה שהתקיימה בין השר פרץ לבין יו"ר התנועה ציפי לבני הודיע לה פרץ כי בכוונתו להתפטר מהממשלה כבר הבוקר. השרה לבני אמרה לו כי היא מכבדת אותו ואת החלטתו וכי הם ימשיכו לפעול במשותף במסגרת התנועה. זמן קצר לאחר ההודעה, החל פרץ לנאום בישיבת הממשלה ולהסביר את החלטתו להתפטר.

פרץ. התפטרות לפני התקציב (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות" ) (צילום: אלכס קולומויסקי,
פרץ. התפטרות לפני התקציב(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות" )
 

פרץ החליט להתפטר היום, יממה לפני ההצבעה בכנסת על התקציב, שהוא כינה "אנטי-חברתי". אתמול הוא הודיע על כוונתו בראיון לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, ובסביבת ראש הממשלה המליצו לנתניהו לפטר אותו לפני ההצבעה.

 

"בשנה הראשונה של כהונת הממשלה ציפי לבני לפחות ניהלה משא ומתן והמעמד של ישראל התחזק", אמר פרץ. "אבל עכשיו אין משא ומתן וראש הממשלה צריך להרגיע את הרוחות ולראות ראייה רחבה. בחודשים האחרונים מתחוללת רעידת אדמה בכל התחומים, וראש הממשלה - במקום לנווט ולמצוא פתרונות - מחפש אשמים. תפקידו הוא להתעלות מעל ההתלהמות והצרכים הפוליטיים ולגלות אחריות כלפי אזרחי ישראל. אני ניהלתי מלחמה בנחישות מול הטרור לא פחות ממך, גם מול חיזבאללה וגם מול חמאס, והאמנתי וקידמתי תהליך מדיני כחלק מתפיסת ביטחון כוללת", הטיח פרץ בנתניהו.

 

ראש הממשלה הגיב לדברים ואמר כי "אצלכם זה 'אם לא פינית, לא עשית'. היוזמה היחידה היא לקפוץ מהצוק ולהתקפל. תפקידו של מנהיג לראות מציאות ולאחד כוחות מולה. אנחנו נתונים בעיצומו של מסע הסתה של האיסלאם הקיצוני. כל אחד מבין את זה. לצערנו מי ששותף לכך זו הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן. מי שאמור להתאחד נגד זה הם שרי הממשלה. אבו מאזן בורח מכל הסכם. הוא בוחר ללכת לכיוון הזה". לסיום פנה נתניהו לפרץ והודה לו "על שהבנת שמקומך לא סביב שולחן הממשלה". 

 

בימים האחרונים אמר פרץ כי "תם שעון החול של נתניהו", וכי לא יוכל לשבת בממשלה שמעודדת שיח מתלהם במקום להרגיע את היצרים. לטענת מקורביו, השיא הגיע כאשר בטקסים לציון רצח ראש הממשלה יצחק רבין  נשא נתניהו נאומים שלדעת פרץ עסקו בליבוי היצרים במקום בהרגעת הרוחות. לדבריו, "ממשלה שממשיכה לבנות בהתנחלויות, לא מקדמת תהליך מדיני ומביאה להצבעה תקציב ללא בשורה - היא ממשלה שאיני יוכל לתמוך בה".

 

כבר לפני יותר מחודש, לאחר ששר האוצר יאיר לפיד ובכירי משרדו הציגו את תקציב המדינה לשנת 2015, הצהיר פרץ בשיחה עם ynet כי אין בכוונתו לתמוך באותו תקציב. "צריכים להתרחש שינויים גדולים כדי שאוכל לתמוך בתקציב הזה", אמר אז פרץ.

 

"אי-אפשר להעביר את התקציב הזה מבלי לטפל בפערים החברתיים - הוכח שהחוליות החלשות ביותר בחברה הן החוליות שמתמודדות עם האתגרים הכי כבדים", אמר אז פרץ. "אין לי כוונה להשלים עם מצב שבו נושא צמצום הפערים לא יהיה נושא מוביל ועיקרי. דו"ח אלאלוף (למלחמה בעוני) צריך להיות חלק מהתקציב, ורק אז לדון בנושאים אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
השר המתפטר עמיר פרץ
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים