שתף קטע נבחר

במשטרה מאשימים: עליית ח"כים להר הבית יצרה פרובוקציה שהפלסטינים מגיבים עליה

גורמים במשטרה הפנו אצבע מאשימה לכיוונם של חברי כנסת מהימין שעלו לאחרונה להר הבית. האיומים העיקריים על הר הבית: חמאס, הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ותרחיש שבו פועל מפגע יהודי בודד

רצח מוחמד אבו חדיר ביולי הוביל לגל אלימות בירושלים שהדיו מורגשים עד היום. יותר מאלף תושבי מזרח ירושלים נעצרו בחודשים אלה בגין הפרות סדר ויידויי אבנים ובקבוקי תבערה, והמתיחות סביב מתחם הר הבית מאיימת על הסדר הציבורי ברחבי הארץ כולה. על רקע כל זה, גורמים במשטרה האשימו היום (א') כי "העלייה להר הבית מצד חברי כנסת יוצרת פרובוקציה שהפלסטינים מגיבים עליה ומעלה באופן חד-משמעי את המתיחות בהר הבית ובבירה בכלל".

 

על פי אותם גורמי משטרה, שלושה גורמים עיקריים מאיימים על הסדר במתחם. "פעילי חמאס מגיעים באופן מכוון ובקריאה במטרה לשנות את הסטטוס-קוו ולמנוע מיהודים לעלות להר הבית בשעות הקבועות.

 

"בנוסף, 'המורביטון' - פעילי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, בעיקר גברים מהצפון ונשים ממזרח ירושלים - מנסים לזרוע אימה ופחד במבקרים יהודים באמצעות קריאות וחסימת דרכי גישה. חברת בת של התנועה האיסלאמית משלמת משכורת חודשית (4,000-2,000 שקל) לכאלף פעילים, מתחזקת הסעות מסודרות ומעניקה נקודות זיכוי לפעילים במוסדות לימוד פלסטיניים, באמצעות פרויקט 'במות הידע'", הסבירו במשטרה. "המורביטון" הוצא מחוץ לחוק על ידי שר הביטחון לפני כמה חודשים.

 

האיום השלישי בהר מתמקד בתרחיש המפגע היהודי הבודד. על פי אותם גורמים, האיום בא לידי ביטוי בהתארגנות קבוצות יהודיות שרואות בבניין המקדש בהר הבית אקט שיתרחש בעתיד הקרוב, ושיש לפעול כדי לקרבו.

 

לטענת המשטרה, בשנתיים האחרונות הועברה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין המלצה למנוע עלייה של חברי כנסת להר הבית. "יש בכך פרובוקציה שמשפיעה באופן ישיר וחד-משמעי על המצב בירושלים. הפלסטינים מגיבים בהפרעות הסדר שלהם על ההר לאותן עליות", הסבירו הגורמים, שהודו כי קיים לחץ פוליטי בנושא. "בסופו של דבר העיסוק האינטנסיבי של חברי הכנסת האמורים מעלה את המתח לרמות גבוהות מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים