שתף קטע נבחר

הכרזה היסטורית של ארה"ב-סין בנושא אקלים

מנהיגי שתי המדינות המזהמות ביותר בעולם התחייבו לפעול במהירות לצמצום פליטת גזי החממה. הצעד משקף את רצונם להציג חזית מאוחדת שתחליש עמדת המדינות המתפתחות ה"מורדות" בנושא ההתחממות הגלובלית

ארצות הברית וסין התחייבו הלילה (יום ד') לפעול בנמרצות כדי להפחית את פליטת גזי החממה. ההודעה המפתיעה מצד שתי המעצמות הגדולות נועדה לתת מומנטום למאבק הגלובלי בשינוי האקלים, ערב שיחות המשא ומתן בנושא ברמה הבינלאומית בשנה הבאה.

 

עוד חדשות בעולם :

כבר לא מאחור: עסקי הישבן בארה"ב תופחים

התגלו שרידי עצמות תינוקות מעידן הקרח

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז שארצו תפעל מהר יותר בצמצום רמות הזיהום. עמיתו הסיני שי ג'ינפינג גם הסכים לצמצם בעתיד את פליטות הגז של ארצו - צעד שנחשב חסר תקדים עבור המעצמה האסייתית שסירבה בעבר להירתם למאבק בהתחממות הגלובלית.

 

ארה"ב תצמצם בכ-28 אחוזים את פליטת גזי החממה עד 2020 בהשוואה לרמות ב-2005 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארה"ב תצמצם בכ-28 אחוזים את פליטת גזי החממה עד 2020 בהשוואה לרמות ב-2005(צילום: AFP)
"זוהי אבן דרך משמעותית ביחסי ארה"ב-סין", אמר אובמה במסיבת עיתונאים בבייג'יינג ולצדו הנשיא הסיני שי. "זה מראה מה אפשר לעשות כשאנחנו עובדים ביחד מול אתגר גלובלי דחוף".

 

הרפובליקנים לא יעשו לנשיא חיים קלים

ההכרזה הלא צפויה מצד מנהיגי שתי המדינות המזהמות הגדולות בעולם פורסמה ביומו האחרון של אובמה של מסעו בסין. היא משקפת את רצון שתי המדינות להציג חזית מאוחדת שתחליש את טענות המדינות המתפתחות, ש"מרדו" בדרישות מהן להפגין יותר רצינות בנושא ההתחממות הגלובלית. עם זאת, לא ברור אם יתאפשר לשתי המעצמות לעמוד ביעדים שהציבו לעצמן, ואובמה צפוי ודאי להתמודד עם אופוזיציה עיקשת בנושא מצד המפלגה הרפובליקנית, ששולטת בבית הנבחרים ובסנאט בוושינגטון.

 

נותנים דוגמה למדינות המתפתחות. שי ואובמה בבייג'ינג (צילום: AP) (צילום: AP)
נותנים דוגמה למדינות המתפתחות. שי ואובמה בבייג'ינג(צילום: AP)

ארה"ב קבעה יעד חדש של צמצום פליטת גזי החממה עד שנת 2025 בכ-28 אחוזים בהשוואה לרמות הפליטה ב-2005. מדובר בעלייה חדה בהתחייבות האמריקנית מאז תחילת כהונתו של אובמה, אז הבטיח להפחית את פליטת גזי החממה ב-17 אחוזים עד 2020.

 

סין, שפליטת גזי החממה בשטחה נמצאת בעלייה בשעה שהיא בונה יותר ויותר תחנות כוח מבוססות פחם, אמנם התחייבה כי תפחית את פליטת גזי החממה, אולם לא נקבה ביעד ספציפי כפי שעשה אובמה. במקום זאת, שי קבע יעד שיא לפליטת גזי חממה עד 2030 או קודם לכן, והתחייב שלא לעבור אותו וגם הבטיח להגדיל את גיוון מקורות האנרגיה של ארצו ולא להסתמך רק על דלקים מאובנים.

 

"לדעתי, מדובר בהכרזה הבילטראלית החשובה ביותר מעולם בנושא אקלים", אמר דיוויד דנסאלואו, לשעבר גורם בכיר בענייני סביבה בבית הלבן ובמשרד האנרגיה. "זה שולח מסר ששתי המזהמות הגדולות בעולם עובדות יחדיו כדי להתמודד עם הבעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הכרזה חסרת תקדים בסוגיית האקלים. אובמה ושי
צילום: רויטרס
מומלצים