שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל שלח לנתניהו מכתב תלונה נגד ראש השב"כ

גורמים מהימנים במערכת הביטחון אמרו שצה"ל, כגוף מרכזי שמופקד על ביטחון המדינה, אינו יכול להשלים עם מצב שבו גוף ביטחוני אחר טוען שנתן לו התרעה למלחמה והוא התעלם ממנה. לדברי הגורמים, גנץ אינו יכול לעבור בשתיקה על האשמה כזו שמטילה דופי בתפקודו ובאחריותו ובתפקודם של בכירי צה"ל

עימות חריף בין הרמטכ"ל לראש השב"כ: רב-אלוף בני גנץ שלח מכתב תלונה נגד ראש השב"כ, יורם כהן, כיוון שבכירים בשב"כ אמרו כי הייתה התרעה לצה"ל לפני מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון.

 

גורם מהימנים במערכת הביטחון אמרו שצה"ל, כגוף מרכזי שמופקד על ביטחון המדינה, אינו יכול להשלים עם מצב שבו גוף ביטחוני אחר טוען שנתן לו התרעה למלחמה והוא התעלם ממנה.

הרמטכ"ל גנץ עם ראש השב"כ כהן ואלוף כוכבי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הרמטכ"ל גנץ עם ראש השב"כ כהן ואלוף כוכבי(צילום: דובר צה"ל)

הגורמים הוסיפו כי הרמטכ"ל אינו יכול להשלים עם מצב שבו ראש הממשלה, שר הביטחון, הוא עצמו וראש אמ"ן טוענים שלא הייתה שום התראה כזו - וגם לא נמצא לה שום סימן וזכר במסרים שהוחלפו בין צה"ל לשב"כ ובין השב"כ לגופים אחרים. הם הוסיפו כי מצב שבו ראש השב"כ ממשיך לטעון שהייתה התראה כזו - הוא בלתי נסבל.

 

הרמטכ"ל, אמר אחד הגורמים במערכת הביטחון, חייב להישיר מבט לכל אם בישראל ולהגיד לה שעשה הכול כדי להכין את צה"ל לעימות ולכן אינו יכול לעבור בשתיקה על האשמה כזו שמטילה דופי בתפקודו ובאחריותו ובתפקודם של בכירי צה"ל. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שגם קיבל את המכתב מהרמטכ"ל גיבה את גנץ, ומצפה להבהרות והסברים מראש השב"כ בנושא.

 

הרקע למחלוקת הרועמת בין צה"ל ואמ"ן לשב"כ נוגע לשאלת ההתרעה שניתנה או לא ניתנה לדרג המדיני, מתי ניתנה ומה הכילה. כפי שדווח בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, בשב"כ אמרו כי כבר מחודש ינואר השנה הועלו לדרג המדיני ידיעות שלפיהן מתקבלים סימנים מעידים על הכנות חמאס להסלמה מול ישראל.

 

ידיעות אלה התעבו ככל שעבר הזמן, ובחודש אפריל הציג ראש השב"כ יורם כהן לדרג המדיני התרעה מפני פיגוע אסטרטגי רחב היקף שחמאס מתכנן לבצע תוך חודשים ספורים, באמצעות הזרמת עשרות לוחמי הארגון דרך מנהרה מסועפת לכרם שלום, הרג מסיבי וחטיפת חיילים.

שאלת ההתרעה הובילה למשבר (צילום: עידו ארז ) (צילום: עידו ארז )
שאלת ההתרעה הובילה למשבר(צילום: עידו ארז )

האמירה של כהן כללה גם הערכה שאירוע זה ישנה את המציאות הביטחונית מול הרצועה באופן מיידי. אלא שבצבא טענו כי התרעה למלחמה לא התקבלה באביב או בחורף מצד שב"כ למלחמה בקיץ, והעימות בנושא פרץ לדברי גורמים במערכת הביטחון בין כהן לראש אמ"ן אביב כוכבי בישיבת קבינט בתום מבצע "צוק איתן".

 

לאלה יש להוסיף אמירה נוספת, מעוררת דאגה, מצד קצין בכיר באוגדת עזה בשיחה עם כתבים בשיאה של הלחימה. הקצין אמר כי כבר בתחילת השנה התקבלו סימנים שחמאס נערך ל"מלחמת יולי". נגד אמירה זו יצאו קצינים בכירים בצבא ובאמ"ן בשבועות שאחרי המלחמה, בטענה כי אינה נכונה. המחלוקת בין שני

 גופי הביטחון נוגעת גם לענייני אגו בין השב"כ לצה"ל: מי היה הגוף שהתריע באפריל בפני הדרג המדיני על העימות הגדול שמתקרב עם חמאס, התרעה שגרמה לצבא להידרך לקראת פרוץ הלחימה.

 

בצבא טוענים בתוקף כי לא קיבלו ולא מסרו התרעה למלחמה, במובן הצבאי הפשוט של המושג "התרעה למלחמה", בניגוד מוחלט לרושם שהתקבל כאילן שב"כ העביר התרעה שכזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרמטכ"ל גנץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים