שתף קטע נבחר

עוד עימות בקואליציה: לבני מעכבת את חוק הלאום, נתניהו מתעקש

יו"ר ועדת השרים ציפי לבני הורתה לא לדון בהצעה לעגן בחוק יסוד את הגדרת ישראל כמדינה יהודית. נתניהו מיהר להגיב והודיע: "מדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי, זה נושא עקרוני". השר פרי: "דיון עכשיו הוא חוסר אחריות"

שוב עימות בקואליציה: שרת המשפטים ציפי לבני דחתה את הדיון בחוק הלאום בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל לקדמו. הצעת החוק של ח"כ זאב אלקין, שנועדה לעגן את הגדרתה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, הייתה אמורה לעלות היום (א') להצבעה בוועדת שרים לחקיקה, אך הדיון נדחה בנימוק שמדובר בהצעה מסוכנת שמוטב להסירה מסדר היום. את ההחלטה לדחות את הדיון קיבלה יו"ר הוועדה לבני, שהוסיפה כי קיימות הצעות חוק דומות, ובעתיד יגובשו לגביה הסכמות באמצעות ועדה משותפת.

לבני. יוצאת למאבק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני. יוצאת למאבק(צילום: גיל יוחנן)

 

"לא אוותר על הדמוקרטיה", הסבירה לבני את החלטתה. "אמשיך להילחם כדי שישראל תהיה גם מדינת העם היהודי וגם דמוקרטית. זה הבסיס של הציונות, כך נקבע במגילת העצמאות וכך יהיה".

 

מיד אחרי ההחלטה פרסם ראש הממשלה נתניהו הודעה: "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. זהו נושא עקרוני וחשוב לעתידו של העם היהודי במדינת ישראל".

 

את ההחלטה קיבלה לבני אחרי דברים שאמר בוועדה השר יעקב פרי: "המצב הנפיץ הקיים היום במדינה בקרב המגזר הערבי הוביל כבר לאירועים אלימים ולפגיעות בנפש. דיון בחוק הלאום בעת הזאת הוא חוסר אחריות ועל כן אני מבקש לדחות את הדיון". 

 

בעקבות החלטתה, תקף את לבני ח"כ דני דנון המועמד לראשות הליכוד, ואמר: "בפעילותה מנסה ציפי לבני לגרור את ממשלת ישראל המובלת על ידי תנועת הליכוד למחוזות השמאל ההזויים. מדהים לראות כי שרה בממשלת ישראל עושה הכול כדי לעמעם ולטשטש את זהותה היהודית של המדינה".

 

"חובה עלינו לעמוד כחומה בצורה נגד ניסיונות חוזרים ונשנים של גורמים בממשלה להסיט את הממשלה מדרך הליכוד", הוסיף דנון. "אין מקום לממשלת הליכוד שמדברת ימין ועושה שמאל".

 

מראש היה ידוע שהחוק יעורר סערה בקואליציה ומחוצה לה, וכבר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה הבהיר נתניהו כי ההצעה תעבור עוד "הרבה שינויים".

הצעת החוק קובעת שמדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, שבו הוא מממש את שאיפתו להגדרה עצמית על פי מורשתו התרבותית וההיסטורית, וכי זכות זאת ייחודית לעם היהודי. ההצעה מקבעת את סמלי המדינה (הדגל, ההמנון ומנורת שבעת הקנים), והיא כוללת סעיף שגרר ביקורת רבה בשמאל, ולפיו השפה העברית היא השפה הרשמית של המדינה ולשפה הערבית רק "מעמד מיוחד".

 

בדבריו הבוקר אמר נתניהו: "הצד היהודי של המדינה בא לידי ביטוי בהיותנו מדינת הלאום האחת והיחידה של העם היהודי - בדגל, בהמנון, בזכותו של כל יהודי לבוא הנה. האיזון הדמוקרטי ליהודי הוא דבר שמתבקש, גם כדי לאזן את מערכת המשפט שלנו, שמכירה בהחלט בצד הדמוקרטי, ועכשיו תצטרך גם להכיר בצד של היותנו מדינת הלאום של העם היהודי.

 

"אנחנו מקדמים היום את החוק שאמור להביא לאיזון הזה. הוא יעבור עוד הרבה שינויים והרבה דיונים, אבל ביסודו של דבר, נבהיר שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, בצד מתן שוויון זכויות והבטחת שוויון זכויות לכל אזרחיה''.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי על אף ההסכמה הרחבה בציבור הישראלי על הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, מאפייניה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי מעולם לא עוגנו בחוקי היסוד של המדינה: "נחיצותו של חוק-יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, מקבלת משנה תוקף במיוחד בזמנים שבהם יש המבקשים לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצו, ואת ההכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

 

"הקביעה שלפיה מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית מלבד היותה יהודית, מעוגנת בסעיף 2 בהצעת החוק ושזורה כחוט השני בסעיפיו השונים, בהם אלה העוסקים בשפה, בשימור המורשת, בהתיישבות הקהילתית, בימי השבתון ובשמירה על המקומות הקדושים".

 

לפני ההחלטה לדחות את ההצבעה אמר ח"כ אלקין: "ממגילת העצמאות ראו מנהיגי מדינת ישראל בעיקרון היותה מדינת הלאום של העם היהודי עיקרון שווה ערך להיותה מדינה דמוקרטית. מאז ימי המהפכה החוקתית של השופט ברק, בית המשפט העליון מוותר באופן שיטתי על האינטרס הלאומי היהודי לטובת המרכיב הדמוקרטי. הצעת החוק נועדה להחזיר את האיזון והשוויון בין שני היסודות האלה בהתאם לתפיסה הציונית הקלאסית".

 

מסיעת בל"ד נמסר בתגובה: "מטרת מגישי ההצעה היא להפוך לחוק את גזענותם ואת האפליה, ויצירת שני מעמדות אזרחיים רשמיים של שווים (יהודים) ושווים פחות (ערבים). זהו מהלך מסוכן ביותר העשוי לקבע סופית את שליטת הרוב היהודי במיעוט הערבי ולסלול את הדרך לחקיקת חוקים גזעניים ומפלים נגד האזרחים הערבים מבלי לעמוד בביקורת שיפוטית".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש): "קידום הצעת החוק נעשה בימים שבהם המתח בין יהודים לערבים בארץ נמצא בשיא. זוהי יוזמה מתגרה שמטרתה להכפיף את עקרונות הדמוקרטיה לעליונות יהודיות המדינה. במקום לקדם הידברות ושוויון - נתניהו ושותפיו ממשיכים לקדם התגרות והתלקחות".

 

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר: ״כל עוד חוק הלאום לא עובר, אנחנו לא מחויבים לקואליציה, ולא ניתן לאף חוק של יש עתיד או של לבני לעבור".


פורסם לראשונה 16/11/2014 12:08

 

עומרי אפרים השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן
בנימין נתניהו וציפי לבני
צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן
מומלצים