שתף קטע נבחר

צפו: המחווה לאגדת הגלישה שהלכה לעולמה

הוא הגיע מקליפורניה לפני ‭60-כ‬ שנה והתאהב בחופים של ת"א. ד"ר דוריאן פסקוביץ, אבי גלישת הגלים בארץ, הלך לעולמו בשבוע שעבר בגיל 93'. כמאה גולשים נפרדו ממנו בחוף פרישמן

כמאה גולשים – ילדים ומבוגרים כאחד – שעטו עם גלשניהם אל המים והסתדרו במעגל כשהם אוחזים בפרח בידם. ברגע אחד, הם החלו לפתע להשפריץ מים זה על זה ולהרעיש בקולי קולות.

 

אירוע המחווה הזה, המכונה בעגת הגלישה "מעגל גולשים‭,"‬ נועד להוקיר את זכרו של ד"ר דוריאן פסקוביץ', מי שנחשב לאבי גלישת הגלים בישראל, אשר הלך לעולמו בשבוע שעבר בגיל ‭.93‬

 

 

הרומן הארוך של פסקוביץ' עם ישראל, יהודי אמריקאי מקליפורניה בעל תואר לרפואה מאוניברסיטת סטנפורד, החל בשנות החמישים של המאה הקודמת. הוא הגיע לארץ לקראת מבצע קדש וביקש להתגייס לצה"ל. כשבקשתו נדחתה בשל גילו הוא ירד עם הגלשן שלו לחוף פרישמן ושם פגש לראשונה את טופסי קנצופולסקי ז"ל, מי שניהל את תחנת ההצלה באותם ימים ואת המציל, שאול זינר.

 

"עד שפגשתי את פסקוביץ' לא ראיתי גלשן מימיי‭,"‬ נזכר זינר, "עליתי על הגלשן, ניסיתי לגלוש ופסקוביץ' החליט להשאיר את הגלשן אצלנו. הוא האמין שמשם הגלישה בישראל תצמח. בהתחלה אנשים צחקו עליי, לא הבינו מה אני עושה‭."‬

 

‭1960-ב‬ תרם פסקוביץ' עוד שישה גלשנים לישראל ואט-אט החלה לצמוח לה סצנת הגלישה הישראלית שמונה כיום כעשרות אלפי גולשים. פסקוביץ'‬ יחד עם אשתו ג'ולייט, גידלו משפחה ענפה עם תשעה ילדים.

 

מחוות הגולשים בחוף פרישמן (צילום: אורי ריכטר) (צילום: אורי ריכטר)
מחוות הגולשים בחוף פרישמן(צילום: אורי ריכטר)

 

הוא בז לחיים הפורמליים ונהג לנדוד עם משפחתו בקרוואן ולחנך את ילדיו באמצעות ניסיון החיים. בשנות השבעים הוא הקים עם משפחתו את ‭,Surf Camp‬ בית הספר לגלישה שהעניק לפסקוביצ'ים את הכינוי "משפחת הגלישה הראשונה‭."‬ חייו תועדו בסרט הדוקומנטרי ‭"Surfwise"‬ ובשנים האחרונות אף התקיימו מגעים להפקת סרט עלילתי בו אמור לגלם את פסקוביץ' כוכב הקולנוע שון פן.

 

במשך כל חייו, המשיך פסקוביץ' לשמור על קשר הדוק עם ישראל. למשך מספר שנים הוא אף עבר לחיות בארץ ובמלחמת המפרץ, כשישראל הותקפה בטילי סקאד, פסקוביץ' הפגין סולידריות ועבר לגור בסוכת המציל בחוף פרישמן.

 

הגולשים מסתדרים במעגל (צילום: גיא פיטשון) (צילום: גיא פיטשון)
הגולשים מסתדרים במעגל(צילום: גיא פיטשון)

 

ב-2007, כשכבר היה בן 86 נתקל פסקוביץ' בכתבה בלוס-אנג'לס

טיימס על שני גולשים מעזה אשר יוצאים לים כדי לשכוח ממציאות חייהם. פסקוביץ' שהתרגש מהסיפור התקשר לחברו מישראל, הגולש ארתור רשקובן, שסייע בהבאת הגלשנים לארץ והעברתם לעזה. 

 

המסע הביורוקרטי המפרך שעברו השניים עם הגלשנים בדרך לעזה נתן את האות להקמת פרויקט ‭Surfing for Peace‬ הפועל לקירוב לבבות באמצעות גלישה. כעת מתכננים הגולשים בישראל לפנות לעיריית ת"א בבקשה להקים פסל לזכרו של דוריאן פסקוביץ' בחוף פרישמן. "יש לאדם הזה ערך כל כך אדיר, לא רק בנושא הגלישה אלא גם בתרומה לעיר ולחופים שלה. הוא מבחינתי גיבור‭,"‬ מסכם רשקובן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרציק
ד"ר דוריאן פסקוביץ' ז"ל
צילום: גלעד קוולרציק
מומלצים