שתף קטע נבחר

עדויות לטבח: "היה פה ירי מטורף, תופת אש"

כוחות החירום שהגיעו לזירת הטבח בירושלים נחשפו למראות מזעזעים. פרמדיק סיפר שחילץ פצוע תחת אש: "משכתי אותו החוצה והחלו לירות לכיווני". פנחס שהתפלל במקום: יצאתי כמה דקות לפני וניצלתי. תושב השכונה: "היה כאן קרב יריות מטורף"

"היה פה ירי מטורף, אנשים ברחו מתוך בית הכנסת". כוחות החירום שהגיעו לזירת הטבח בירושלים הזדעזעו מהמראות הקשים שהתגלו בבית הכנסת שבו הותקפו מתפללים בזמן תפילת שחרית. "ההרוגים שוכבים על תפילין וטליתות", סיפרו הראשונים בזירה. בפיגוע נרצחו ארבעה בני אדם ונפצעו שמונה. שני המחבלים, תושבי מזרח ירושלים, חוסלו.

 

עקיבא, פרמדיק של מד"א שהיה בין הכוחות הראשונים שהוזעקו, סיפר: "ישב בחוץ בחור עם גרזן שנדקר והיה בהכרה. הוא אמר שבפנים יש מישהו שירה. רצתי לתוך הבית כנסת, היה שם פצוע ירי ששכב על הרצפה. ניסיתי להעניק לו טיפול, משכתי אותו החוצה והחלו לירות לכיווני וברחנו".

 

"הפרמדיק השני שבר את הרגל. משכתי את הפצוע תחת מחסה. השוטרים מגיעים והקיפו את הכניסה ואז המחבל יצא בריצה החוצה והם ירו בו. תוך כדי זה אחד השוטרים נפגע, משכתי אותו והתחלתי לטפל בו. זו הייתה ממש תופת של אש".

 

כוחות בזירת האירוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוחות בזירת האירוע(צילום: רויטרס)

 (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

 (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

פרמדיקים מטפלים בפצועים (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
פרמדיקים מטפלים בפצועים(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

אליהו רוטנברג, עד ראייה שמתגורר בשכונה, סיפר: "ראיתי מהחלון קרב יריות מטורף, 15 יריות לפחות נורו. ראיתי את השוטרים תופסים מחסה ברחוב ויורים אל עבר המחבלים, זה היה ממש מפחיד".

 

שלומי כהן, צלם של אתר החדשות "כיכר השבת", הגיע לזירה דקות לאחר הקריאה הראשונית. "אני מתגורר 18 שנים בשכונת רמות. זה בית כנסת פעיל מאוד ובדרך כלל יש לפחות 40 איש שם. זה אסון גדול מאוד. יש מזל גדול שהמחבלים לא עלו לקומה העליונה בבית הכנסת כי יש שם כמות כפולה של מתפללים. בשעות הבוקר תמיד רואים את ההורים מגיעים עם הילדים שלהם יד ביד. בחיים לא ראיתי מקרה כזה בשכונת רמות".

 

פנחס, אחד המתפללים בבית הכנסת, יצא כמה דקות לפני הטבח הנורא משום שהיו לו סידורים אישיים ובכך ניצל מהתופת. הוא סיפר כי המחבלים הגיעו בדיוק בזמן שחופף בין סיום המניין שבו הוא התפלל למניין השני שמתחיל בשעה שבע בבוקר.

 

"מדובר במניין מתפללים קבועים של כ-25 אנשים. יצאתי כמה דקות קודם ולפתע התחלתי לשמוע יריות מאחוריי. הם ניצלו את הזמן בדיוק בתפר שבין שני המניינים וכך היה במקום קהל רב. התחושות הן נוראיות".

 

בחמאס בירכו על הפיגוע וקראו להמשך "פעולות הנקמה". בארגון טענו כי הפיגוע בא בתגובה לרצח נהג האוטובוס חסן יוסף ראמוני ול"פשעי ישראל שנמשכים במסגד אל-אקצה". יש לציין כי המכון לרפואה משפטית קבע בנתיחה כי אין חשד לפלילים סביב מותו של ראמוני והוא התאבד.

 

שני מחבלים ממזרח ירושלים הגיעו לבית הכנסת ברחוב שמעון אגסי בבירה כשהם חמושים בגרזנים, אקדחים וסכינים והחלו לתקוף את הנוכחים בשתי זירות שונות.

 

ארבעה בני אדם נרצחו הבוקר ושמונה מתפללים נוספים נפצעו באירוע, ארבעה מהם באורח קשה. הם פונו לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק. התוקפים נהרגו אף הם, בתום קרב יריות עם שוטרים שהגיעו לזירה.

 

על פי מקורות פלסטינים, המחבלים שביצעו את הפיגוע הם רסאן ועודיי אבו ג'מל משכונת ג'בל מוכבר במזרח ירושלים. השניים קרובי משפחה וכן קרוביו של אסיר שהשתחרר באחת העסקאות האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית
זירת הפיגוע
צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית
מומלצים