שתף קטע נבחר

חדש: "בודקי שכר" ידאגו לעובדי הקבלן

במקום להתחיל לאכוף את הזכויות שמגיעות לעובדי הקבלן במשק - במשרד הכלכלה המציאו מקצוע חדש: "בודק שכר מוסמך", שיועסק על ידי משרד הכלכלה ויוודא כי עובדים אלו מקבלים את התנאים המגיעים להם

תנאי עובדי הקבלן הם מהגרועים שבשוק העבודה הישראלי, גם בצד של אכיפת הזכויות. אולם במקום להתחיל פשוט לאכוף את הזכויות שמגיעות להם - הוחלט

להמציא מקצוע חדש: ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ג') מקצוע חדש בשם "בודק שכר מוסמך", שתפקידו יהיה לוודא כי עובדי הקבלן מקבלים את התנאי העבודה המגיעים להם על פי חוק.

 

 

"בודק השכר" יועסק על ידי משרד הכלכלה, כאשר התקנות מסדירות את ההכשרה הנדרשת למקצוע. בין היתר נקבע, כי התפקיד יכלול ביצוע בדיקות תקופתיות במקומות עבודה, על מנת לוודא שעובדי הקבלן המועסקים בהם אינם מנוצלים וזוכים לתנאים המגיעים להם על פי חוק.

 

עוד נקבע, כי על מנת למלא את התפקיד, יש להחזיק במקצוע ובניסיון של אחד מהתפקידים הבאים: חשב שכר, רואה חשבון, עורך דין, כלכלן, יועץ מס או מפקח עבודה - עם ניסיון רלוונטי של שנה וחצי לפחות בתחומים של דיני עבודה, זכויות עובדים, חשבות שכר או ראיית חשבון. משרד הכלכלה יקיים בחינות קבלה וקורס הכשרה עיונית ומעשית לתפקיד. טרם נקבע מספר הבודקים שייבחרו לתפקיד

 

המקצוע אושר בתקנות לפי חוק אכיפת דיני עבודה, שהתקבל בכנסת לפני כ-3 שנים. בחוק נקבע כי גם המעסיק בפועל, מזמין שירותי הקבלן, יהיה אחראי למתן כל תנאי העבודה לעובד ולא רק הקבלן, וכי ניתן יהיה לתבוע אותו אם אלה יופרו. עם זאת, אם המעסיק והקבלן נתפסו בעבירה על החוק - ובמידה ש הסתמכו בתום לב על הבדיקות התקופתיות שערך בודק השכר עד למועד העבירה - יופחת הקנס שיוטל עליהם. 

 

יו"ר ועדת העבודה ח"כ חיים כץ (ליכוד), לא אישר למשרד הכלכלה לגבות דמי בחינות מהמועמדים בסכומים המוצעים - 210 שקל לבחינה עיונית ו-300 שקל לבחינה מעשית. "זו הגזמה וחוסר רגישות כלפי מי שאנחנו מעוניינים בהם, אם הם יידרשו לשלם אלפי שקלים לקורס ההכשרה", אמר.

 

כץ דחה גם את בקשת יו"ר פורום דיני עבודה בלשכת עורכי הדין, עו"ד ערן גולן, לפטור מבחינה מועמדים שהם עורכי דין מתחום דיני העבודה. "על כל המועמדים באשר הם להתמצא בנבכי תלוש השכר ולוודא כי אין בו טעויות או רמאות" אמר. "לכן עלינו לוודא שלא יהיו פטורים מהמבחנים והכשרות". תוקף התקנות מפרסומן ברשומות תוך חודש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עובדי קבלן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים