שתף קטע נבחר

מת מפצעיו השוטר שנפצע אנושות בפיגוע בבית הכנסת

עלה ל-5 מניין הנרצחים בפיגוע בי-ם: רס"מ זידאן סייף, שנפצע אנושות בקרב היריות עם המחבלים, מת בבית החולים. הוא הותיר אחריו תינוקת בת 4 חודשים. אווירה מתוחה בבירה: יהודי הותקף בעיר העתיקה, עימותים בג'בל מוכבר, רכבים הוצתו במערב העיר. תושב הגבעה הצרפתית: "יש היסטריה"

רס"מ זידאן סייף (30), השוטר מהכפר ינוח ג'ת בגליל שנפצע אנושות בפיגוע בבית הכנסת בהר נוף , מת אמש (יום ג') מפצעיו. כך נמסר מהמרכז הרפואי הדסה בירושלים. בכך עלה לחמישה מניין הנרצחים בטבח. סייף, שנכנס לבית הכנסת כדי להציל את המתפללים, נפצע בקרב היריות עם המחבלים. הוא השאיר אחריו אישה בת 21, תינוקת בת ארבעה חודשים, זוג הורים, ארבעה אחים ואחות. "משטרת ירושלים מרכינה ראשה לזכרו של רס"מ זידאן סייף, שוטר תנועה במשטרת ירושלים אשר חירף נפשו להצלת חיים ונרצח בפיגוע בשכונת הר נוף בירושלים", נמסר.

 

בנוסף לסייף נרצחו בפיגוע משה טברסקי, יליד ארצות הברית בן 59 שעלה ארצה עם משפחתו ב-1990. ב-15 השנים האחרונות היה רב בישיבת "תורת משה" בירושלים. אריה קופינסקי (43), ששכל את בתו חיה חנה בת ה-13 לפני שנתיים. אברהם שמואל גולדברג (68), אב לשישה שעלה ארצה ב-1991, והרב קלמן לוין, כבן 50, שלו תשעה ילדים וחמישה נכדים.

 

הלילה עדיין מאושפזים במרכז הרפואי הדסה עין כרם ארבעה פצועים: שניים באורח קשה, אחד במצב בינוני-קשה ואחד קל. חלקם נותחו אתמול.

 

זידאן סייף ()
זידאן סייף
 

הטבח בבית הכנסת - כתבות נוספות:

 

לאורך כל יום שלישי נמשכו עימותים בין מתפרעים לכוחות הביטחון בג'בל מוכבר במזרח ירושלים, הכפר שממנו יצאו שני המחבלים שביצעו את הפיגוע. עשרות רעולי פנים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר שוטרים שהשיבו בירי רימוני הלם ובגז מדמיע. במקביל יודו אבנים לעבר הרכבת הקלה בציר שועפט. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לקרון. במקביל הוצתו בירושלים שני כלי רכב שעליהם היו תלויים דגלי ישראל, אחד ברחוב ציפורה והשני ברחוב יהושע בן נון.

 

אמש הותקף רוכב אופניים יהודי בשנות ה-20 לחייו במוט ברזל באזור השער החדש בעיר העתיקה בירושלים. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם במצב בינוני. התוקפים, ככל הנראה שני פלסטינים, נמלטו מהמקום. מאוחר יותר עצרו שוטרי מרחב דוד ולוחמי מג"ב שני חשודים, צעירים ערבים כבני 19.

 

בתקרית אחרת אלמונים באזור ביתר עילית יידו אבנים והשליכו בקבוק תבערה לעבר בית ביישוב. לא היו נפגעים באירוע ונזק נגרם למבנה. כוחות הביטחון ערכו סריקות באזור.

זירת התקרית באזור ביתר עילית, אמש (צילום: יגאל אברהם רבשצ בית"ר עילית) (צילום: יגאל אברהם רבשצ בית
זירת התקרית באזור ביתר עילית, אמש(צילום: יגאל אברהם רבשצ בית"ר עילית)

 

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

מנגד, כ-300 פעילי ימין הפגינו באזור גשר המיתרים שבכניסה לירושלים. הם קראו לנקמה וכן קריאות בגנות הנביא מוחמד. 23 מפגינים, בהם כמה קטינים, נעצרו לאחר שניסו לחסום את הכביש ולא נענו להוראות השוטרים. חלק מהמפגינים התגודדו בסמוך למשרדי ישראל ביתנו הנמצא בסמוך ומחו נגד השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'.

 

בהערכת מצב שקיים סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה הוחלט להמשיך ברמת הכוננות הגבוהה - פע"מ (פעילות מבצעית) ג' מיוחד - אחת מתחת לרמה הגבוהה ביותר. המשמעות היא ביטול חופשות ופגרות ומשמרות שוטרים של 12 שעות. כבר בשעות אחרי הפיגוע נערכו כל המחוזות לתרחיש של המשך פיגועים והפרות סדר. השר אהרונוביץ' הנחה על גיוס ארבע פלוגות מילואים של מג"ב, עיבוי הכוחות על ידי מתנדבי המשמר האזרחי ברחבי הארץ ובחינה של הקלות לנושאי נשק בירושלים.

 

למרות זאת, תושבים בשכונות קו התפר עדיין חוששים. "קראנו על תגבור האבטחה אבל אין מספיק מאבטחים וגם לא שוטרים", אמר ל-ynet תושב הגבעה הצרפתית. "מבקשים מהמנהלים הקהילתיים לפנות לכל נושאי הנשק בשכונות להירשם במשטרה ולהתנדב לפעילות תגבור. למעשה מנסים להקים מליציות מקומיות, מה שמראה שהם אובדי עצות. יש תושבים שנמצאים בהיסטריה מוחלטת".

 

ארבעת האזרחים שנרצחו בפיגוע בהר נוף:


הפגנת הימין ליד גשר המיתרים בירושלים (צילום: נועם דבול דביר) (צילום: נועם דבול דביר)
הפגנת הימין ליד גשר המיתרים בירושלים(צילום: נועם דבול דביר)

שוטרי מג"ב מתעמתים עם פלסטינים בג'בל מוכבר (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
שוטרי מג"ב מתעמתים עם פלסטינים בג'בל מוכבר(צילום: מוחמד שינאווי)

למרות ההסלמה, במערכת הביטחון מזהים שהרשות הפלסטינית מעוניינת בהמשך התיאום הביטחוני עם צה"ל, שהניב עד כה תוצאות והצליח למנוע את זליגת האלימות מירושלים לערי הגדה. לפיכך ימשיכו במערכת הביטחון לפעול לפי שני קווים עיקריים: ניסיונות לבודד את מזרח ירושלים, שהפכה לשטח הפקר ו"יישות ביטחונית" (בפני עצמה בשל היעדר פעילות או סמכות של צה"ל והמנגנונים), לצד המשך חופש התנועה המלא לפלסטינים בכבישי הגדה והמשך העסקה באישור של עשרות אלפי פלסטינים בישראל.

 

המטרה של שני הצדדים היא לא לשבור את הכלים, להמשיך בשיתוף פעולה ולמקד את הפעולה הישראלית במזרח ירושלים בעיקר בהרתעה חזקה יותר ובמודיעין יעיל יותר של שב"כ.

 

הצילומים הופצו בעולם

אתמול סמוך לשעה 7:00 בבוקר חדרו שני המחבלים - רסאן אבו ג'מל (27) ובן דודו עודיי אבו ג'מל (22) מג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים – למתחם "קהילת בני תורה" חמושים בגרזנים, אקדחים וסכינים. הם תקפו מתפללים בבית כנסת ובישיבה, ונורו למוות דקות ספורות לאחר מכן על ידי כוחות שיטור וביטחון שהגיעו למקום.

 

הם נהרגו על ידי פקד א', קצין ביחידה לזיהוי פלילי שהיה באזור ונענה לקריאה. "נסעתי ביחד עם עמית שלי לעבודה. אנחנו קציני מעבדה לזיהוי פלילי, מורגלים בדרך כלל להגיע ל'זירות של אחרי'", הוא סיפר. "אנחנו מאזינים לקשר, שומעים את המוקד מדווח על ריבוי התקשרויות על ירי ברחוב אגסי. הסיטואציה הראשונה שעולה לי בראש זה 'מרכז הרב'. צמצמנו לשם במהירות האפשרית. היה לי ברור שאם אני עומד בחוץ בשלב הזה רוצחים יהודים בתוך הישיבה".

הלוויית הקורבנות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הלוויית הקורבנות(צילום: עידו ארז)

בהלוויה של הרב משה טברסקי סיפרה רעייתו: "הייתי בבית ושמעתי את הסירנות. ראיתי שוטרים עם רובים שלופים שצעקו שכולם יישארו בבית. מיד כשאמרו שזה בבית כנסת נכנסתי להיסטריה. זה היה מניין השכמה. בעלי היה אומר שהרב שלו היה אומר למות על קידוש השם באמצע התפילה זה הקשר הכי קרוב לאל. אנחנו חייבים לקיים מצוות. אין מנוס אחר. בנאדם חייב להתעורר בבוקר ולעשות רצון השם. זה הנחמה שלנו. הוא היה יקר וקדוש, אבא נפלא וסבא נפלא, אבל עצם העובדה שהוא נפטר על קידוש השם מנחמת את כולנו".

 

בצעד יוצא דופן הפיצה לשכת העיתונות הממשלתית לסוכנויות הידיעות בעולם שתי תמונות קשות מזירת הטבח, שבהן נראים בבירור חלקים מגופותיהם של הקורבנות. באחת התמונות רואים את הזרוע של אחד ההרוגים כשהיא עטופה בתפילין. בתמונה השנייה נראית כף יד אוחזת בקצה תפילין ובצד הטלית מגואלת בדם.

 

אחר הצהריים, מיד עם יציאת מסע ההלוויה של הנרצחים, חזרו עשרות מתפללים לבית הכנסת "קהילת בני תורה". כתמי הדם נוקו ממנו אבל סימני הטבח עדיין ניכרו במקום, בעיקר בגלל הזגוגיות המנופצות מירי הקליעים. המתפללים קראו "ה' אלוהינו ה' אחד" ובהמשך פרקי תהילים. גבאי בית הכנסת, מוטי אודרברג, אמר: "אנחנו לא מנהלים את העולם. אנחנו ממשיכים להאמין באמונה שלמה ולהתפלל לבורא העולם. הרוצחים לא מרתיעים אותנו".

 

קרובת משפחה של המחבלים עם תמונותיהם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרובת משפחה של המחבלים עם תמונותיהם(צילום: AFP)

ביתו של אחד המחבלים אחרי חיפוש ערכו כוחות הביטחון (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
ביתו של אחד המחבלים אחרי חיפוש ערכו כוחות הביטחון(צילום: מוחמד שינאווי)

זמן קצר לאחר הפיגוע הצהיר חמאס כי "מדובר בתגובה לרצח חסן יוסף ראמוני", נהג האוטובוס הפלסטיני שנמצא תלוי במסוף האוטובוסים בהר החוצבים. בהודעה רשמית של הארגון קראו דובריו להמשך "פעולות הנקמה בתגובה לפשעי ישראל המתמשכים במסגד אל-אקצה". ברצועת עזה אף נורו זיקוקים לאות שמחה, והרמקולים במסגדים השמיעו קריאות "אללה אכבר".

 

בהקשר זה, רק בשעות הערב המאוחרות, בעקבות התעקשות ישראל שנתיחת גופתו של הנהג ראמוני הצביעה על התאבדות, הודיעה הרשות הפלסטינית כי הפתולוג שלה – שנכח בנתיחה - יוזמן לשיחת ליבון בנוגע לתוצאותיה.

 

מתעכבת הריסת בתי המחבלים

מוקדם יותר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית שבסופה הורה על הריסת בתיהם של שני המחבלים. הנחיה דומה ניתנה לאחר פיגועים נוספים שאירעו לאחרונה, אולם עד כה לא נהרס אף בית של מחבל ממזרח ירושלים. במערכת הביטחון אמרו כי מימוש ההחלטה על הריסות הבתים מתעכב בצנרת המשפטית.

 

הלילה יגיעו כוחות הביטחון לבתים של שני המחבלים בג'בל מוכבר כדי לבצע מדידות לקראת הריסה ולתת לבני המשפחה צו התרעה עם אפשרות לערער על ההחלטה לבית המשפט.

 

בתוך כך, ל-ynet נודע כי כוחות הביטחון נערכים להרוס הלילה את ביתו של מוחמד שלודי, המחבל שביצע את אחד מפיגועי הדריסה בירושלים. ההחלטה הסופית תלויה במצב בשטח.

 

משפחות המחבלים שביצעו את הפיגוע בבית הכנסת קיבלו את ההודעה על הכוונה להרוס את בתיהן. עבד אבו ג'מל, אביו של רסאן, אמר ל-ynet: "נישאר בבית שלנו ולא נצא אפילו אם יהרגו אותנו בתוכו". על בנו הוא סיפר: "הוא אמר שהוא יוצא לחפש מקום עבודה. לא הרגשתי שהוא רוצה להיות שהיד".

 

דודו של המחבל, מחמד, הוסיף: "שניהם היו צעירים טובים. לא צפינו שהם יעשו דבר כזה, אבל כשרואים שוטרים תוקפים נשים במסגד אל-אקצא ואוסרים כניסת מתפללים, ומנגד מרשים ליהודים להיכנס, זה גרם להם לכעוס. המצב לא יירגע, יהיו עוד מקרים כאלה. היהודים הם שהבעירו את האזור מיום ששרפו את מוחמד אבו חדיר. גם רצח נהג האוטובוס שהתרחש אתמול הייתה לו השפעה".


פורסם לראשונה 18/11/2014 23:35

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ואיתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים