שתף קטע נבחר

דורס החיילים הודה: זה פיגוע – לא תאונה

המאם מסאלמה, פעיל חמאס מאזור חברון, הודה כי דרס לפני שבועיים בגוש עציון שלושה חיילים כחלק מפיגוע שתכנן. הוא שחזר והודה גם בתכנון פיגועים נוספים. משפחת אחד הפצועים: "קיבלנו אישור למה שידענו מהיום הראשון"

שבועיים אחרי דריסת החיילים בגוש עציון , הדורס מודה: זה פיגוע מכוון: לאחר שהחקירה הראשונית העלתה כי מדובר בתאונת פגע וברח, מחקירה משותפת של מחוז ש"י, השב"כ וצה"ל התברר כי אכן היה מדובר בפיגוע דריסה.

 

הערב (ה') הותר לפרסם כי המאם מסאלמה, פעיל חמאס בן 23 מכפר בית עווא באזור חברון, הודה בחקירתו בשב"כ כי דרס את החיילים כחלק מפיגוע שתכנן. לדבריו, הוא עשה זאת בהשראת פיגוע הדריסה בירושלים שאירע באותו יום, שחזר את המעשה והודה בתכנון פיגועים נוספים טרם מעצרו. 

 

מסאלמה ניסה בתחילה להסוות את הפיגוע כתאונת דרכים, אולם לאחר חקירה הודה כי מדובר בפיגוע. כמו כן, הוא הודה כי מזה תקופה גמלה החלטה בליבו לבצע פיגוע על חיילים. בימים הקרובים צפוי להיות מוגש כתב אישום נגד מסאלמה. משפחות החיילים שנדרסו הוסיפו כי גורמים בצבא מסרו להם את ממצאי החקירה.

 

גם ההערכה הראשונית הייתה כי מדובר בפיגוע, אך חצי יממה לאחר הדריסה אמר גורם ביטחוני בכיר כי מהחקירה הראשונית עולה שמדובר בתאונת פגע וברח, לא על רקע לאומני. להערכה הזו הגיעו בצבא לאחר שהדורס ליד אל-ערוב, המאם מסאלמה, הסגיר את עצמו לידי כוחות הביטחון. 

 

משב"כ נמסר אז כי בבית עווא נעצר חשוד במעורבות בדריסה בחשד ששימש כסייען לדורס. הסייען נעצר על ידי לוחמי ההנדסה מגדוד 603. במהלך פעילות כוחות הביטחון באזור מחנה הפליטים אל-ערוב נעצרו גם כמה מקרובי משפחתו של החשוד בדריסה.

 

החשוד נהג ברכב מסחרי פלסטיני ופגע בשלושה חיילי צה"ל בעמדת פילבוקס סמוך למחנה הפליטים אל-ערוב, באזור צומת גוש עציון. אחד מהם נפצע באורח בינוני-קשה ושניים באורח בינוני. חקירת שני החשודים בדריסה מתנהלת בשב"כ, משם נמסר כי החקירה טרם הסתיימה ולכן אין אישור לכך שהאירוע היה על רקע לאומני. בקרב משפחות החיילים שנפצעו סירבו לקבל את ההערכה הראשונית של הצבא. במשפחת אהרוני, שבנם נפצע בתקרית, אמרו היום: "חבל שהיינו צריכים לעבור את כל זה כדי לקבל אישור רשמי למה שידענו ואמרנו מהרגע הראשון".

 

כמה ימים לאחר פרסום הערכת הצבא אמר רוני אהרוני, אביו של משה, כי "בננו נדרס באופן מכוון ברור ומובהק על ידי בן עוולה". האימא יקרה הוסיפה: "אני מרחמת על אותו גורם צבאי שאמר כי מדובר בתאונה. מה שהוא עשה זה לרקוד על הדם. אני פונה אליך מהמקום האנושי - בוא תסתכל על הבן שלי. תחשוב שזה היה הבן שלך ואני הייתי אומרת שזו תאונה". 
 
שרון סדן, אמו של החייל איתי סדן שנפצע יחד עם שני חבריו, לא הופתעה. "ידעתי בדיוק מה תהיה התוצאה", היא טוענת. "אין למי מושג למה גורם צבאי יצא לתקשורת ואמר שזו תאונה. כעת הם הבינו שאין להם לאן לברוח. זו עובדה שזה פיגוע אז לא הבנתי מה הייתה המטרה. להרגיע את הרוחות?".

 

סדן מציינת כי כבר אתמול היא עודכנה בממצאי החקירה. "איתי היה החייל הראשון שעמד שם. חקרו אותו והוא סיפר שהתנועה זרמה כרגיל ופתאום הגיע רכב שהאיץ ולקח ימינה. איתי ראה את הפנים של הנהג ומעבר לזה אחרי שהוא פגע בהם הוא עצר ואז נסע לאחור. אין פה מקום לתאונה ולהוציא את זה כתאונה זה בלוף".

 

סדן מציינת כי היא שמחה שהאמת יצאה לאור. "איתי הרגיש פגוע כשהודיעו שזו הייתה תאונה. כאילו אמרו לו 'אתה שקרן, טעית. בכל זאת מדובר בחייל שמשרת את המדינה". הבן מרגיש יותר טוב ונעזר בקביים כדי ללכת, אך לא שב לתפקד לחלוטין.

 

גם היום נמשכה המתיחות הכלל-ארצית. בעקבות צו ההריסה בעוד 48 שעות שקיבלו על פי מקורות פלסטיניים בני משפחות המחבלים מהפיגוע בבית הכנסת בהר נוסף, הוצא כרוז בג'בל מוכבר שקורא לצעירי הכפר להגיע לאוהל האבלים, כדי להתנגד בגופם להריסה הצפויה ולהגן על ביתם ולמנוע בכוח את ההריסה.

 

נתפסו זיקוקים, סכיני קומנדו, אגרופנים ושוקרים

היום גם הותר לפרסום כי בשבוע שעבר נעצרו חמישה ערבים תושבי הצפון ונתפסו שתי מכולות ובהן ציוד רב הכולל אמצעים פירוטכניים כגון נפצים רבי עוצמה, זיקוקים ואמצעי לחימה קרים מסוג סכיני קומנדו, אגרופנים, דוקרנים ושוקרים חשמליים. על שתי המכולות, שהגיעו מסין דרך הים, נכתב כי בהן קישוטי חג מולד והן מיועדות להגיע לתושב בית חנינה.

אמצעי הפירוטכניקה שנתפסו (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
אמצעי הפירוטכניקה שנתפסו(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

מאות חרבות וסכיני קומנדו נתפסו במשלוח (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
מאות חרבות וסכיני קומנדו נתפסו במשלוח(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

לאחר פריקת המכולות בעטרות נדהמו הבלשים והחוקרים לגלות כמות עצומה של נפצים, כ-18 אלף זיקוקים בקוטר 20 מ"מ ואמצעי לחימה נוספים.

 

במהלך הפריקה עלה גם כי לצורך טשטוש והטעיית אנשי המכס הועמסו קרטונים עם קישוטי חג מולד בסמוך לדפנות המכולה ואילו בחלק הפנימי הוסלקו והוברחו אמצעים פירוטכניים ואמצעי לחימה קרים רבים, חלקם מוסלקים בתוך קרטוני קישוט ומכוסים בנורות קישוט.

 

פרט לזיקוקים, נתפסו כ-5,200 סכיני קומנדו, 4,000 פנסים שבאמצעות כפתור נסתר משמשים כשוקר חשמלי רב עוצמה, כ-5,500 שוקרים. 1,000 חרבות ומאות אלפי נפצים.

 

Read this article in English

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים