שתף קטע נבחר

שרת התרבות: "לבטל תמיכת האוצר בסינמטק ת"א בגלל פסטיבל הנכבה"

לימור לבנת פנתה אל משרד האוצר בבקשה לבחון שלילת התמיכה הכלכלית בסינמטק תל אביב, בשל "פסטיבל 48 מ"מ" העוסק בנכבה: "לא יתכן שהמדינה תישא בעלויות המימון של גוף המעודד דיון במה שמכונה על ידי הפלסטינים 'זכות השיבה'". מנהל הסינמטק בתגובה: "הפסטיבל מתקיים על חשבון ארגון 'זוכרות', נסתדר גם בלי התמיכה בו"

בקשה חריגה: משרד התרבות בראשה של השרה לימור לבנת פנה היום (ב') למשרד האוצר על מנת לבדוק אפשרות לשלול תמיכה כלכלית בסינמטק תל אביב, זאת בעקבות תלונות על קיום פסטיבל "48 מ"מ הבינלאומי השני לסרטי נכבה ושיבה".

 

היועצת המשפטית של משרד התרבות הדס פרבר, ביקשה לשלול את תקציב הסינמטק ונימקה זאת מתוך "חשש לפיו הסינמטק פעל בניגוד לחוק, והוציא הוצאות עבור פעילות שהיא במהותה - ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה, כיום אבל", נכתב בהודעה של משרד התרבות. בנוסף הם מציינים בו כי מדובר ב"הפרה של חוק יסודות התקציב שעונה בין היתר על סעיפי 'שלילית קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית', 'הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור'.

 

כרזת פסטיבל הסרטים בסינמטק (צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות ) (צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות )
כרזת פסטיבל הסרטים בסינמטק(צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות )

 

על פי אותה הודעה, במכתב היועצת המשפטית של משרד התרבות אל היועץ המשפטי של משרד האוצר עו"ד יואל בריס נכתב כי "סינמטק תל אביב הינו גוף הנתמך על-ידי המשרד, מכוח מבחני התמיכה בתחום הקולנוע. על-פי תכניית הפסטיבל, יוקרנו במסגרתו 'סרטי קולנוע העוסקים בנכבה הפלסטינית ובשיבת הפליטים. לצד הקרנת סרטים מהעולם, יוקרנו סרטים קצרים חדשים ומקוריים שהופקו במיוחד לרגל האירוע על ידי יוצרות ויוצרים פלסטינים וישראלים".

 

עוד טוענת היועצת המשפטית כי הפסטיבל שיזמה עמותת "זוכרות" - שמטרתה להנציח את הגדרת הנכבה - מתקיים בסמוך לתאריך כ"ט בנובמבר, היום בו הוחלט באו"ם על תוכנית החלוקה והקמת מדינת ישראל ב-1947. "לפי אתר העמותה, נכבה היא מילה בערבית שפירושה אסון גדול או קטסטרופה. הנכבה היא אירוע מכונן בהיסטוריה של פלסטין וישראל". 

 

"נסתדר גם בלי התמיכה"

בתגובה לדברים אמר ל-ynet מנהל סינמטק תל אביב אלון גרבוז: "הסינמטק לא פעל בניגוד לחוק משום שאנחנו לא הוצאנו כספים. האירוע מתקיים על חשבון ארגון 'זוכרות', ואפילו נרוויח מהנכבה. הם גם ישתמשו בנייר טואלט של הסינמטק וזה יילך לטובת הנכבה. האירוע יתקיים בין אם משרד התרבות יתמוך בו או לא. זה אירוע חשוב, שהוא הזדמנות נדירה לישראלים לראות קצת חומרים שהם לא יכולים לראות ביום יום.

 

אפשר גם בלי. אלון גרבוז (צילום: שוש מיימון) (צילום: שוש מיימון)
אפשר גם בלי. אלון גרבוז(צילום: שוש מיימון)

"אין פה משום הבעת עמדה של הסינמטק", הוסיף גרבוז. "כמו שאני מקרין סרטים של מתנחלים, כל גם נקיים את הפסטיבל. אנחנו מקרינים כל יצירה קולנועית בין אם מדובר בסרט חרדי, דובר יידיש או כל דבר אחר. פקידים קטנים במשרד התרבות מחפשים את המילה 'פלסטינית' שרצים לשרה (שרת התרבות לימור לבנת, ר.ב) ואומרים לה הנה יש תמיכה. התמיכה של משרד התרבות בפעילות השוטפת של הסינמטק היא 230 אלף שקל. אפשר להסתדר בלי זה.

 

"תמיכת המשרד בסכום של 1.8 מיליון שקל היא לכל הפסטיבלים. אין להם שום סיבה לפגוע בפסטיבלים שפועלים עצמאית משום שהם ממש פועלים במשק סגור. ומה יהיה אם יציגו בפסטיבל הסרטים סרט של יוצר ערבי? אולי גם שם תהיה בעיה?", הוא זועם. "האיומים של הקטנת התמיכה לא ירתיעו אותנו מעשייה של פסטיבלים לטובת מדינת ישראל. יש כאן קירוב לבבות".

 

שרת התרבות לימור לבנת אמרה בתגובה: "זהו מצב בלתי סביר בעיני שגוף הנתמך על ידי מדינת ישראל יאפשר לקיים בין כתליו פסטיבל שלם המוקדש כל כולו להטפה כאילו יום הקמת מדינת ישראל הוא יום אבל. לא יתכן שהמדינה תישא בעלויות המימון של גוף המעודד דיון במה שמכונה על ידי הפלסטינים 'זכות השיבה' שמשמעותה שלילת המשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

זו לא הפעם הראשונה שהפסטיבל "48 מ"מ" נתקל בקשיים. בשנה שעברה חברת הכנסת איילת שקד ממפלגת הבית היהודי קראה לביטולו, זאת בזמן שהמארגנת רנין ג'רייס טענה כי הם "לא רוצים לעשות שטיפת מוח, אלא רק לעורר שאלות". ל-ynet היא אומרת היום: "הפסטיבל לא מביע אבל על קיומה של מדינת ישראל. זה פסטיבל קולנועי שמביא סרטים מהעולם, שמביא סיפור שהמדינה מנסה להשתיק, דרכו אנחנו נחשפים למידע חדש ושואלים שאלות - והכל כדי לנסות להגיע לעתיד משותף וחיים משותפים. אף אחד לא רוצה לפתח אלימות נגד האחרים. החוקים הגזעניים מנסים להשתיק אותנו. אנחנו חושבים שאירועי 48 והנכבה הם חשובים והם שעיצבו את העתיד של שני העמים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
לימור לבנת. מתנגדת
צילום: ראובן שוורץ
לאתר ההטבות
מומלצים